Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Fender Stratocaster για death metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω σου προτεινω να σου φυγει το κολλημα με την στρατ.Να παρεις μια εννοειται αλλα για να παιξεις αλλα πραγματα.Για death metal να παρεις μια ετοιμη κιθαρα με διπλους μαγνητες χωρις να κανεις πειραματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην ακούς. Έπαιζα μέταλ με στρατ 20 χρόνια. Στην αρχή είχα στη γέφυρα έναν SD Invader, μετά έναν SD Metal Livewire. Και γινόταν κόλαση. Όποιος την άκουγε δεν το πίστευε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα...αυτο θα ειναι το Basswood..Τελειως ουδετερο..

 

ναι ναι δικιο απλα εγω εννουσα οτι το αλντερ δινει διαυγεια στον ηχο κατι που προσωπικα εμενα μου αρεσει που παιζω μεταλ... δεν εχεις αδικο για την ουδετεροτητα του μπαγουντ...

 

Τωρα σε κατι γενικο...Γιατι να σκασεις 1400 ευρω να παρεις μια στρατ και μετα να της αλλαξεις τους μαγνητες σε γκαζατους

 

οχι και 1400 ... μια μεξικανα φεντερ με κανενα 500αρι εχει και τελειο μπρατσο αλλα και ολες τις προδιαγραφες μιε μια αλλαγη μαγνητη να παιζει οσο καφροηχο θελεις...

 

Σιγα το δυσκολο..

 

Παιρνεις μια οποιαδηποτε strat & της βαζεις εναν humbucker EMG η εναν οποιονδηποτε hot humbucker στη θεση bridge.

 

Δινεις οσο λιγοτερα λεφτα μπορεις για να εχεις μετα να πληρωσεις τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ που ειναι και το 99% του ηχου στη μουσικη αυτη.

 

αντε μπραβο... πες τα...

 

 

 

ρε παιδια μην του το χαλατε του παιδου , αφου θελει φεντερ γιατι τον αποπροσανατολιζετε αφου του κανει μια χαρα για την δουλεια που την θελει...

 

 

οσο για τις σεχτερ απλα γα...νε... εχω μια blackjack η οποια σκιζει απο ποιοτητα και ηχο... αλλα οπως ειπες πεθαμενε εσυ δεν κοιτας τιποτα μπροστα σου εκτος απο φεντερ... και κατα την γνωμη μου ? πολυ καλα κανεις... αν θες καμια μερα ελα να κουσεις την δικια μου με τον super d επανω να δεις τι βρωμα μπορεις να βγαλεις με φεντερ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούς. Έπαιζα μέταλ με στρατ 20 χρόνια. Στην αρχή είχα στη γέφυρα έναν SD Invader, μετά έναν SD Metal Livewire. Και γινόταν κόλαση. Όποιος την άκουγε δεν το πίστευε...

 

ray tο ιδιο ακριβως ειχα κανει κι εγω...ειχα βαλει τον invader και τα γκαζια ηταν απιστευτα... ιδου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ξύλα?  8)

 

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι τα ΞΥΛΑ αλλα οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ,βαλε hot μαγνητες σε μια strat και θα δεις αλλωστε δεν νομιζω οτι μπορεις να καταλαβεις την διαφορα mahogany και alder κατω απο τεραστια ποσα gain και αλλων effect που χρειαζονται για την μουσικη που θελει την κιθαρα ο συνφορουμιτης.

Οσο για την Jim root startocaster πολλα λεφτα για mexico ποιοτητα (εγω ειχα μια jim root tele και την εδωσα μιας και η ποιοτητα ηταν πολυ χαλια και το μονο που αξιζε πανω της ηταν οι EMG και τα lock κλειδια(τα οποια ομως δεν χωραγαν παραπανω απο 11αρες χορδες))

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σε κατι γενικο...Γιατι να σκασεις 1400 ευρω να παρεις μια στρατ και μετα να της αλλαξεις τους μαγνητες σε γκαζατους ενω μπορεις με ποιο λιγα χρηματα να παρεις μια κιθαρα για αυτη τη δουλεια?και αν η φεντερ προοριζε τις στρατ της (και)για τετοιες δουλεια γιατι να βγαλει κιθαρες οπως η showmaster?Απο προσωπικη εμπειρια(στρατ με ακτιβ emg)δεν με ψυνει η ιδεα...Αντιθετα ο κιθαριστας μου με μεταλ καταβολες παιζει μια σεκτερ η οποια σκοτωνει στα γκαζια...τωρα περι ορεξεως...

Kαταρχην καλησπερα.

Δεν θελω ουτε schecter ουτε Bc rich οι fender με κ@β**νουν..Εχω γυρω στα 3000 χιλιαρικα στην ακρη οποτε μπορω να κανω και καποια μοντα αν χρειαστει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα........χμ....λοιπόν το grind/death metal όπως το αναφέρεις είναι μάλλον μεγάλη κατηγορία και μάλλον θα έπρεπε να είσαι πιο συγκεκριμένος σχετικά με τον ηχητικό προσανατολισμό.......

αν θέλεις ήχο σε στυλ πχ. Morbid angel δε νομίζω ότι θα τα καταφέρεις με μία στρατοκάστερ με μονούς ….

Αν πάλι σε ενδιαφέρει ήχος σε φάση converge οι στρατοκάστερς με δυνατούς μονούς μαγνήτες πχ. Texas special,lace sensors (βλ. τη κατηργημένη σειρά plus) και κουρδισμένες από drop C και κάτω είναι τζετ…..

 

 

Μπα Morbid Angel μπορω να παιξω και με ηλεκτροακουστικη (που λεει ο λογος) ;D

Για να σου δωσω να καταλαβεις παιζουμε σε στυλ Cannibal Corpse, Deiceide,Entombed, Job For A Cowboy και τα σχετικα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γυρω στα 3000 χιλιαρικα στην ακρη οποτε μπορω να κανω και καποια μοντα αν χρειαστει..

τοτε respect.με τοσα λεφτα και κουπι να παρεις και το μοντιφαρεις  παιζει μια χαρα οτιδηποτε ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 1Κ για κιθάρα και μαγνήτες και τα 2Κ για ενισχυτή και θα είσαι όχι απλά κομπλέ, υπερσουπεροκαρακομπλέ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα Morbid Angel μπορω να παιξω και με ηλεκτροακουστικη (που λεει ο λογος) ;D

Για να σου δωσω να καταλαβεις παιζουμε σε στυλ Cannibal Corpse, Deiceide,Entombed, Job For A Cowboy και τα σχετικα. ;)

 

OFFTOPIC αλλα αυτο που λες για τους Morbid Angel δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα,death metal δεν ειναι μονο τα βοθρε φωνητικα, και δεν νομιζω πως οι entombed και οι απαραδεκτοι job for a cowboy ειναι πιο βαρβαροι απο τους Morbid angel

 

συγνωμη για το offtopic

και επισης οπως γραφει και ο theoctapus με τα λεφτα που δινεις εισαι υπερσουπεροκαρακομπλε  ;D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου