Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επαναφερω αυτο το θεμα καθως με απασχολει το γεγονος οτι στην hd300 -400 ειναι αδυνατον να απενεργοποισω τις καμπινες... Εχω στειλει ερωτηση στην line6 και απαντηση επισημη δεν εχω λαβει... Εχω διαβασει παρα πολλα παραπονα για το συγκεκριμενο θεμα στο community , παρολαυτα ουτε το νεο firmware διαθετει την εξης απλη και τοσο χρισιμη λειτουργια...

 

Εχετε υποψην κατι εσεις που διαφευγει απο εμενα ? Γιατι το συγκεκριμενο θεμα συζητιεται σε ολα τα φορουμ και τελος παντων σκεφτηκα μηπως εχετε αντιληφθει εσεις καποια απαντηση της line6 την οποια εγω δεν εχω δει...

 

Κατι ακομα ειναι το master voloume που εξισου συζητιεται... Το γεγονος δηλαδη οτι δεν εχει ενα κεντρικο κουμπι master voloume ...αν εχετε ακουσει κατι σχετικα με αυτο πειτε μου γιατι εγω δεν εχω βρει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως, βγηκε καινουργιο firmware (1.31) με νεα amp models, απο τα οποια το 1 ειναι high gain (λεγεται line6 elektrik) και ειναι αφιερωμενο στο φιλο Αρη απο πανω και ειδικα φτιαγμενο γι'αυτον ωστε να εξολοθρευσει καθε επιθυμια του για αποκτηση αλλου εξοπλισμου ;D Για τσεκαρετε το κατοχοι των HD ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Η hd αν δεν ειχε  καλες προσωμειωσεις , θα ηταν εντελως για πεταμα... Οπως λεει και ο φιλος μου ο blakie ειναι για τα θηρια... Ειναι τραγικο να μην εχει η 300-400 ενα κουμπι σοβαρο σαν master volioum και να εχει και μια ενδειξη στην οθονη να βλεπεις περιπου σε ποση ενταση το εχεις... Που το εχεις σε τελικο και πας να παιξεις ενω εχεις ξεχαστει και σπανε τα παραθυρα...

 

 

Επισης να πω και κατι ακομα , οταν θες να παρεις μονο τα εφε της σε λαμπατο ενισχυτη , τοτε η ιδια η πεταλιερα , ακομα και αν απενεργοποιησεις τα παντα , boostarei το σημα μονο και μονο επειδη το master voloume ειναι στο φουλ... Αν το χαμηλωσεις εν τω μεταξυ αρκετα , χανεις σε ποιοτητα. Οποτε αντε να βρεις το ιδανικο σημειο... Παλευεις ωρες...

Κακιστο by pass... Θα μπορουσαν να καθυστερησουν λιγο καιρο να την βγαλουν στο εμποριο και να δουλεψουν τις λεπτομερειες που κανουν την διαφορα... Ουτε καν η 500 δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ολες τις αναγκες ενος μεσου κιθαριστα... Ουτε ενα ακουστικ σιμ δεν εχουν...

 

Παραυτα οι προσωμειωσεις , αυτες οι ελαχιστες , ειναι για σεμιναριο... feeling λαμπατου...Αποψη μου !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Επιτέλους είμαι κάτοχος του Pod hd bean και των krk rp5 μετά απο πολύ ψάξιμο και επειδή έχω ταλαιπωρήσει πολλούς στο φορουμ με αυτο το θέμα κατα καιρούς είπα να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις.

 

Με τις πρώτες πολύ πρόχειρες δοκιμές που έκανα και λέω πρόχειρες γιατί απλά έπαιξα με κάποια έτοιμα Patches από άλλους χρήστες και τα μόνιτορ δε τα χω τοποθετήσει ακόμα όπως πρέπει αλλά ούτε έχω χρησιμοποιήσει EQ ακόμα,είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Για το pod:αυτο που ήθελα κυρίως ήταν γκάζια αλλά με ποιότητα και να είναι καθαρός ο ήχος,και το pod Μου το προσφέρει,ικανοποιητικό γκάζι με πολύ καλό feeling και πολύ καθαρό,συγκεκριμένα για melodic death με φουλ τρίηχα και γρήγορες αλλαγές πραγματικά δε περίμενα οτι θα ακούσω τόσο καλό αποτέλεσμα.Επίσης απο τα λίγα patches που δοκίμασα έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ευέλικτο και μπορείς να έχεις ποικιλία σε ήχους high gain.Clean ήχους ακόμα δε δοκίμασα.Τα fx επίσης με μια ακρόαση μάρεσαν πολύ και έχει ποικιλία.Το φασόλι το συνδύασα και με την πεταλιέρα fbv mkII

 

Για τα krk:άκουσα τα samson rubicon 6 τα behringer 3030 και τα krk rp5,απο αυτά καλύτερα μου φάνηκαν τα krk και τα τσίμπησα!Παρόλο που είναι πρόχειρα στημένα ο ήχος που βγάζουν σε συδυασμό με το pod έμενα τουλάχιστον με αφήνουν πολύ ευχαριστημένο,όπως έχουν πει και άλλοι παρατήρησα οτι τονίζουν λίγο τα μπάσα αλλά χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα (όντως είναι σαν να ακούς 6αρια).Η ένταση τους για σπίτι φτάνει και περισσεύει κατα πολύ!!εκτώς αν σκοπεύετε να κουφαθείτε  ;D .Οταν τα ανοίγω μάλιστα αρκετά σε συνδυασμό με το pod έχω την αίσθηση πολύ γεμάτου ήχου.Πραγματικά είμαι ευχαριστημένος και απο τα μόνιτορ

 

PS1. πιστεύω οτι το Pod hd προσφέρει πολύ καλύτερο ήχο απο διάφορους τρανσίστορ ενισχυτές,και έχω παίξει με αρκετούς

 

PS2 ελπίζω να μη κούρασα απλά έγραψα τις εντυπώσεις μου μήπως και βοηθηθεί κανένας ταλαιπωρημένος απο το ψάξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου