Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο Leo ουσιαστικα ηθελε να φτιαξει μια modular κιθαρα που θα μπορουσε να παραγονταν ΜΑΖΙΚΑ & ΦΤΗΝΑ....τιποτα παραπανω

 

...ακριβώς modular κιθάρες με προτεινόμενες τιμές λιανικής με στόχο να μπουν σε οποιοδήποτε μαγαζί πώλησης ...έκανε ο άνθρωπος....

για να μην πιάσουμε και το θέμα τι ξύλα έβαζε - όπως αναφέρει και ο ίδιος - όταν οι παραγγελίες χτυπήσαν πολύ μεγάλα νούμερα.....

 

τα κάστομ σοπς ήρθαν μετά ...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ακου yann

 

μου δίνεις την εντύπωση οτι απλά προσπαθείς να μας εντυπωσιάσεις.

Το γεγονός οτι δεν κάνεις τον κόπο καν να σχολιάσεις τα λεγόμενά μου, δείχνει οτι αποφεύγεις να μπλεχτείς σε μια κατάσταση οπου πρεπει να παραδεχτείς οτι υπάρχουν πράγματα που τα λες λάθος, είτε φουσκωμενα.

 

Σχετικά με αυτό που λές για την βαρύτητα των απόψεων, σου υπενθυμίζω οτι βαρύτητα αποκτάει ο λόγος σου όχι επειδή έγραψες "οργανοποιός" κάτω απο το ψευδώνυμό σου, αλλά επειδή μιλάς με συνοχή και επιχειρήματα.

 

Επίσης, στο συγκεκριμένο θέμα, ΟΛΟΙ είμαστε ημιμαθεις. Το ζητούμενο σε μια συζήτηση, ειναι η δική μου ΗΜΙ-μαθεια να συμπληρώσει το κενό που αφήνει η δική σου ημιμάθεια κοκ. Ετσι όλοι μας, συμπληρώνοντας ο ένας τον άλλο να αποκτήσουμε σφαιρική γνώση.

 

Εγώ ο ίδιος σου πρότεινα ένα πρακτικό παράδειγμα ωστε να μας αποδείξεις τα λεγόμενά σου.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ τα αποδίδεις όλα ,μα όλα, στην...τύχη?(δεν κάνω τον έξυπνο,σοβαρά ρωτάω)Συνωμότησε όλο το σύμπαν?

 

Κοιτα σε ολες τις ιστοριες της ζωης  υπαρχουν ΜΟΝΟ δυο πραγματα

 

1.FACTS

2.WISHFULL THINKING

 

αυτα που σου ειπα παραπανω ανηκουν στην κατηγορια 1. :) με σφραγιδα και βουλα... ;D

 

απο εκει και περα μη ξεχνας οτι και ο Νευτωνας την θεωρεια της βαρυτητας απο ΤΥΧΗ την ανακαλυψε...... ;D

 

οσο για τον Leo ΗΞΕΡΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΗΘΕΛΕ (ουσιαστικα ηθελε να φτιαξει μια κιθαρα που να μοιαζει ηχητικα με τα lap steels που εφτιαχνε ;),τα lap steels ειναι ουσιαστικα......καυσοξυλα με...χορδες... :) και πουθενα σε κανενα lap steel forum δεν θα δεις να γινεται ποτε συζητηση για τα ξυλα τους... ;),ετσι κι αλλοιως τα καλυτερα ειναι απο...βακελιτη... :))

 

ο Yann αναφερεται σε ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ οργανοποιϊα και μπορει να εχει δικιο σε αυτα που λεει για τα ξυλα,εμενα ομως ποτε μου δεν με συγκινησαν ηχητικα τετοιες παραδοσιακες κιθαρες,προτιμω τις σανιδες του Leo..... ;)

 

ξερω οτι δεν κανεις τον εξυπνο,ΕΙΣΑΙ εξυπνος  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που υπερασπιζομαι την "πλευρα" μου τοσο,

ειναι οτι ο λογος μου εχει μεγαλυτερη βαρυτητα (λογω δουλειας),

απο οποιονδηποτε αλλο και ειδικα των "ψευδονυμων"  ;) (εντος φορουμ).

 

Θα προσπαθησω να στο πω ευγενικα: Μη βιαζεσαι να αυτο-αποδωσεις σημαινων βαρυτητα σε ΚΑΘΕ λεγομενο σου, οταν εμφανεστατα δεν εχεις ουτε λυκειακες γνωσεις φυσικης. Εγραψες καποια πραγματα περι μαγνητων που ειναι ΛΑΘΟΣ, end of. Σου εξηγησαν αρκετοι γιατι ισχυει το πειραμα με γραφειο που αναφερεις, αν κατ'επιλογην αποφασιζεις να αγνοεις τις ηλεκτρομαγνητικες αρχες και το φαινομενο της επαγωγης νομιζω μπορουμε να σταματησουμε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν θες αγορασε αυτα τα βιβλια

 

http://www.amazon.com/Fender-Sound-Heard-Round-World/dp/0634058754/ref=sr_1_30?s=STORE&ie=UTF8&qid=1282813815&sr=1-30

 

http://www.amazon.com/Fender-Inside-Story-Forrest-White/dp/0879303093/ref=sr_1_11?s=books&ie=UTF8&qid=1282813731&sr=1-11

 

& θα μαθεις τη "φιλοσοφια" του Leo (ο οποιος ηταν στην εποχη του ο..περιγελος των παραδοσιακων luthiers,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ bolt on neck ,εφευρεση του Leo ο οποιος ηταν ηλεκτρονικος και δεν ειχε ιδεα απο κιθαρες...αρκουσε για να τους φρικαρει..... ;D).

 

Θα τα πάρω να τα διαβάσω,μου κέντρισες το ενδιαφέρον... 8)

 

 

ξερω οτι δεν κανεις τον εξυπνο,ΕΙΣΑΙ εξυπνος  ;)

 

Μπααα...μετριότητα... 8)Αν ήμουν πραγματικά έξυπνος,θα΄μουν πιο ολιγαρκής... ;D

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Μα... εγώ δε μιλάω για το ποσο επηρρεάζουν τα ξύλα τον ήχο, αυτό που λέω είναι οτι οι διαφορές μεταξύ του "καλου" με το "κακό" ξύλο στην συγκεκριμένη εφαρμογή (ηλεκτρική κιθαρα) δεν μπορει να είναι τόσο δραματικές οποως τις παρουσιάζει ο yann

 

Δεν συγκρίνουμε μια κιθάρα απο ...αέρα με μια κιθάρα απο ξύλο που κελαιδάει.

Ακόμα και η φτηνη κιθάρα με φτηνό ξύλο, απο ΞΥΛΟ ειναι φτιαγμένη, όχι απο λάστιχο.

Πως είναι δυνατόν (αφού ΜΟΝΟ η ανάδραση αλλάζει όταν αλλάζει το ξύλο) η διαφορά "καλή ανάδραση απο καλό ξύλο" μειον "κακή ανάδραση απο κακό ξύλο" να είναι τόσο μεγάλη...

 

Το ξύλο πάλλεται επειδή συντονίζεται σε κάποιες συχνότητες. Επείδη όμως δεν υπάρχει το αεικίνητο στη φύση δεν μπορεί να ξεκινήσει να πάλλεται χωρίς κάτι άλλο να του δώσει ενέργεια. Στην περίπτωση μας εδώ την ενέργεια την δίνουν οι χορδές.

 

Η κινητική ενέργεια των χορδών δεν μπορεί να εξαφανιστεί, αν δεν μετατραπεί σε κάτι άλλο (αρχή διατήρησης της ενέργειας). Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι η κινητική ενέργεια των χορδών μετατρέπεται σε άλλες μορφές ενέργειας. Τα ρεύματα Moody μέσα στα πηνία είναι μια μορφή ενέργειας. Η εναλλασόμενη τάση που παράγει ένας  μαγνήτης στην προσπάθεια του να αντισταθεί στο αίτιο που μεταβάλλει το μαγνητικό του πεδίο (φαινόμενο Lenz) είναι μια άλλη μορφή ενέργειας. Οι δονήσεις στο ξύλο είναι μια μορφή ενέργειας. Μετά έχουμε και μια μικρή ποσότητα που παντα μετατρέπεται σε θερμότητα λόγω τριβών κ.λ.π.

 

Όλοι αυτοί οι παράγοντες δρούν ανταγωνιστικά στην ταλάντωση των χορδών και τελικά την σταματάνε. Αφήνοντας για λίγο τους παράγοντες κατασκευή, μαγνήτες κ.λ.π μιας που το θέμα είναι τα ξύλα, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι έναν μαλακό, ελαφρύ ξύλο το οποίο ταλαντώνεται έντονα απορροφά μεγάλο μερός της κινητικής ενέργειας των χορδών. Ένα πολύ σκληρό ξύλο ή άλλο υλικό είναι σαφώς πιο ανακλαστικό και απορροφά λιγότερη ενέργεια επιτρέποντας στις χορδές να πάλλονται για περισσότερη ώρα.

 

Ο συντονισμός όμως των ξύλων και το υπόλοιπων μερών (παράδειγμα τα ελατήρια μιας strat) στις ιδιοσυχνότητες τους επιστρέφει πίσω στη χορδή (και όχι σους μαγνήτες) λόγω της ανάδρασης της κινητικής τους ενέργειας (κινητική ενέργεια από τα ξύλα στις χορδές)ενισχύοντας τις συχνότητες στις οποίες ταλαντώνονται. Αυτή είναι και η συνεισφορά της ταλάντωσης των ξύλων στον ήχο. Ο λόγος που δεν χρησιμοποιούμε τα σκληρότερα δυνατά υλικά τα οποία θα μας προσέφεραν μεν την μικρότερη δυνατή απορρόφηση, είναι ότι θα είχαν μηδενικό resonance (συντονισμό στην ιδιοσυχνότητα τους), αφήνοντάς μας με έναν εντελώς "συρμάτινο" ήχο. Για τους παραπάνω λόγους αν πάμε στην άλλη όχθη ένα ξύλο πολύ μαλακό μειώνει δραματικά την συχνοτική απόκριση προσφέροντας μόνο σε μεγάλο βαθμό την δική του ιδιοσυχνότητα στις χορδές.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που ένας μαγνήτης ακούγεται ίδιος είτε στηρίζεται πανω στο όργανο, είτε δεν ακουμπάει σε αυτό και τον κρατάς απέναντι από τις χορδές. Και αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να κρίνουμε μια ηλεκτρική κιθάρα ακουστικά πρώτα κατά τη γνώμη μου. Τελικά ο μαγνήτης δεν κάνει τίποτα περισσότερο από το να μεταφράζει σε σήμα τις συχνότητες της χορδής. Το πως αυτή ακούγεται έχει να κάνει (και) με τα ξύλα και το ακούμε και εμείς εν πολλοίς σε μια solid body όταν παίζουμε ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοιτα σε ολες τις ιστοριες της ζωης  υπαρχουν ΜΟΝΟ δυο πραγματα

 

ο Yann αναφερεται σε ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ οργανοποιϊα και μπορει να εχει δικιο σε αυτα που λεει για τα ξυλα,εμενα ομως ποτε μου δεν με συγκινησαν ηχητικα τετοιες παραδοσιακες κιθαρες,προτιμω τις σανιδες του Leo..... ;)

 

ξερω οτι δεν κανεις τον εξυπνο,ΕΙΣΑΙ εξυπνος  ;)

 

Σανίδα από σανίδα όμως έχει τελικά διαφορά, όπως ανακάλυψα πριν κανα δυο χρόνια παίζοντας με μια σανίδα του Grosh. Με original vintage strat ή tele δεν έχω παίξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με original vintage strat ή tele δεν έχω παίξει.

 

δεν χανεις και τιποτα γιατι αν σου αρεσε του Grosh,δεν νομιζω να σου αρεσει καμμια original vintage strat ή tele... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν χανεις και τιποτα γιατι αν σου αρεσε του Grosh,δεν νομιζω να σου αρεσει καμμια original vintage strat ή tele... ;D

 

Περίεργο γιατί η συγκεκριμένη κιθάρα δεν είναι high end σαν τις Anderson, Suhr κ.λ.π που όντως ειναι άλλη φιλοσοφία, κομπρεσσαρισμένες με πολύ high end κ.λ.π. Αυτή η Tele θα έλεγα ότι ακούγόταν ώς η επιτομή του vintage ήχου. Και τι vintage ήχος είναι αυτός που δεν μοιάζει στα original άραγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου