Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μια παρατήρηση για σχόλια σχετικά με κατασκευαστές τύπου Anderson, Grosh, κλπ που έγιναν 1-2 σελίδες πριν.

 

Δεν είναι ΟΛΕΣ οι Anderson σιδερωμένες, ούτε όλες οι Grosh vintage sounding. Ίσα ίσα που, επειδή ξέρουν καλά τη δουλειά τους, προσφέρουν αυτό που θα ταιριάξει στον καθένα. Και το γεγονός ότι το πετυχαίνουν φαίνεται ότι τους εμπιστεύονται κυρίως επαγγελματίες παίκτες που έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις από το κάθε όργανο που βρίσκεται στη συλλογή τους.

 

Αυτό δείχνει επίσης ότι ο κορυφαίος μάστορας κρίνεται από το έργο του και την συνέπεια/συνέχεια που δείχνει στη δουλειά του, όχι από το πόσο σθεναρά υπερασπίζει τις απόψεις του.  ;)

 

Η επιτυχία της τούρτας φαίνεται κατά το φάγωμα, που λένε και στο Γιουεσέι.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Superfunk,

ας αφησουμε την ιστορια του Φεντερ,γιατι εχω βαρεθει να γραφω...

Ειναι πολλες οι ερωτησεις επι του θεματος,και ειμαι μονος μου! ;)

-Δεν ειπα ποτε οτι δεν μου αρεσει ο "Φεντερ ηχος"! (..ισως για τα μπασα.. ;D )

Τον χρησιμοποιω οποτε μου χρειαζεται,οπως και τον "Γκιμπσον ηχο"! ;) (χοντρικα τωρα)

 

Ιraklis,

δεν πρεπει να εισαι κουφος για να μην καταλαβαινεις καποια πραγματα.

Υπαρχει και ο παραγων "εμπειρια",και εσυ δεν μου φαινεται να την εχεις.

Αν την αποκτησεις με τα χρονια,θα αλλαξουν τα πραγματα! ;)

 

 

Ημιμαθής είσαι, γιατί η δουλειά σου, εμπεριέχει και τμήματα άλλων επιστημών, τουλάχιστων εσύ μόνος σου επέλεξες να μπεις σ'αυτά τα χωράφια. Δεν δείχνεις όμως την καλή διάθεση να ανεχτείς να σε διορθώσει κάποιος, ή έστω να σε αντιμετωπίσει με σκεπτικισμό, ακόμα κι όταν έχει όλη την καλή διάθεση να συζητήσει μαζί σου και να ρίξει κι αυτός στο τραπέζι τις γνώσεις του απο τη δική του μεριά.

 

Αυτο πες το και στον Benedetto... ;D (ΔΕΝ με συγκρινω μαζι του,αλλα ολοι ετσι ειναι!)

ΔΕΝ πας ποτε σ'ενα μαστορα για να του "επιβαλλεις το δικο σου",ΔΕΙΞΕ του το ΔΙΚΟ σου εργο,και αστον να αποφασισει.Αν εχεις διαφορετικη γνωμη απο ενα μαστορα,

μιλα καλυτερα με εναν αλλο που εχει την ιδια γνωμη με σενα!

 

-Δεν επελεξα εγω αυτα τα χωραφια,αυτα ηρθανε και μπηκανε στα εργαστηρια των...

προ-προ-προ-προ-μεντωρων μου! ;D ;D

 

Ημιμαθης ειμαι στη Φυσικη,ναι! :)

Αυτα που δεν ξερω ομως,μου ειναι απολυτως αχρηστα προς το παρον.

Αν τα "βρω μπροστα μου",θα φροντισω να τα μαθω.

 

Σου ξαναλέω λοιπόν, φτιάξε ένα όργανο με τη "λάθος" συνταγή: αταίριαστους μαγνήτες, με τα φτηνά ξύλα που βάζουν στις φτηνές κιθάρες, βάλε όμως όλο σου το μεράκι σε όλα τα υπόλοιπα. Ύστερα κούμπωσέ την σε ένα καλό ενισχυτή, και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα καταφέρεις να βρεις απάντηση σε αυτό που ψάχνεις.

Αν ο ήχος είναι μάπα ΚΑΙ δεν διορθώνεται απο τον ενισχυτή ή το παίξιμο, τότε θα έχεις αποδείξει στην ανθρωπότητα και σε όλους τους γλοιώδεις μαρκετιστες οτι ο λαθος συνδυασμός ξύλων, τα φτηνά ξύλα μπορούν να χαντακώσουν τον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας ανεπανόρθωτα. Αν δε η ιδια κιθάρα ακούγεται επίσης μάπα και σε μια μίξη, τοτε η θεωρία σου θα έχει θριαμβεύσει.

 

Και εσυ ποιος εισαι..."που μου ξαναλες" επιτακτικα?

Γιατι να ακουσω την εντολη σου?

Γιατι να σου αποδειξω τη "θεωρια μου"?Α,..στον κοσμο να την αποδειξω... ::) ;D ;D

 

Ο κοσμος που πρεπει να την ξερει,την ξερει και με αποδειξεις μαλιστα...

Απλα εσυ δεν εχεις καμμια σχεση μ'αυτο τον "κοσμο",και ουτε προκειται να αποκτησεις.

Πως λεμε αλλος πλανητης? ;)

 

μέχρι να καταφέρεις να αποδείξεις όμως τα τόσο μεγάλα λόγια σου, θα μας επιτρέψεις εμάς τους πιο μετριοπαθείς να σε αμφισβητούμε. Στο κάτω κάτω, ό,τι ακούμε με τα αφτιά μας λέμε.

Τα τοσο μεγαλα λογια μου,φανταζουν μεγαλα,δεν ειναι στην πραγματικοτητα...

Για καποιους ειναι ρουτινα,καθημερινοτητα...

για αλλους..ειπαμε,αλλος πλανητης!

 

-Αμφισβητησε με οσο θελεις,και εσυ και οποιος αλλος θελει,δικαιωμα ειναι...

Αυτοι που θελω εγω να μη με αμφισβητουν,...δεν με αμφισβητουν,αυτο μετραει! 8)

 

Φαντάζομαι ότι και ο Στραντιβάρι με την εμπειρία έφτιαχνε βιολιά, όχι με τις γνώσεις της φυσικής (εκτός κι αν ήταν κολλητάρια με τον Νευτωνα).

 

..και ακομα ψαχνονται γιατι...μεχρι τα βερνικια αναλυσανε... ;D

Τι εγινε τελικα μ'αυτη την ερευνα, ???..ακουσα οτι κατεληξαν στην ξυλεια.. 8)

 

Επειδή την έχω πατήσει και΄γω έτσι,κάνω ένα κολπάκι.Πριν πατήσω αποστολή σώζω το κείμενο.(copy,paste κτλ.)

 

Μαλλον φταιει οτι πατησα "αποστολη",και καπακι εκλεισα τον browser,βιαζομουνα.. :P

Δεν προλαβε να το στειλει... ;D

 

Αυτό δείχνει επίσης ότι ο κορυφαίος μάστορας κρίνεται από το έργο του και την συνέπεια/συνέχεια που δείχνει στη δουλειά του, όχι από το πόσο σθεναρά υπερασπίζει τις απόψεις του.  ;)

 

Η επιτυχία της τούρτας φαίνεται κατά το φάγωμα, που λένε και στο Γιουεσέι.  ;D

Σοφον,αγαπητε! :) 8) 8) 8)

 

-Φαντασου ομως και τον καθε μαστορα να ασχολειται με το να "αποδειξει",

στον καθενα που τον αμφισβητει... ;D

 

Θα γερασει,και οργανα δεν θα εχει προλαβει να φτιαξει!! ;D ;D ;D

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θεμα εχει απογειωθει ;D θελω να ρωτησω απο τους μαστορες κατι απλο: Τον τελευταιο καιρο επαιζα μονο σε ενισχυτη ομως πριν απο μια εβδομαδα οταν επαιξα με την ιδια-''αθλια'' ως προς την ποιοτητα των ξυλων κιθαρα μου (ibanez rg 370 dx) χωρις ενισχυτη καθε φορα που εκανα bend ακουγα ενα κρακ απο τη βαση του μπρατσου.Προφανως ειχαν ξεσφιξει οι βιδες γιατι μολις τις εσφιξα το κρακκκκ εξαφανιστηκε.Πιο πριν δεν ειχα καταλαβει κανενα τετοιο θορυβο ουτε σε παραμορφωση ουτε σε καθαρο καναλι...Και ρωταω Εαν τα ξυλα ηταν ανωτερης ποιοτητας ή κουρδισμενα κλπ... θα ακουγα αυτον τον τρομακτικο ηχο απο τον ενισχυτη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να διευκρινήσω κάτι, όταν έγραψα "σου ξαναλέω" το έγραψα με ύφος πρότασης και όχι εντολής. Οπότε με συγχωρείς αν δεν ήταν ξεκάθαρο.

 

Απλά απο κάποια ποστ σου κατάλαβα οτι ψάχνεις κάποιο τρόπο ωστε να αποδείξεις επιστημονικά τα λεγόμενά σου, οπότε, σου πρότεινα ένα τρόπο που για μένα τουλάχιστον αποδεικνύει και έμπρακτα αυτά που ισχυρίζεσαι.

 

Τέλος πάντων, νομίζω πως παραπήγε μακριά η βαλίτσα με τα ξύλα και εγώ βαρέθηκα να προσπαθώ να συζητήσω...

Επιστρέφω στον πλανήτη μου οπου υπάρχει μόνο ένα είδος ξύλου οπότε κανείς ποτέ δεν ασχολήθηκε με συγκρίσεις ::)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk ποιο είναι το μυστικό για μια τέλεια τέλε? Αυτό που ήξερε και ο Ντάννυ Γκέυτον?

 

Spill the beans for the forum!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ήξερε και ο Ντάννυ Γκέυτον?

 

[useless comment]

Ντάννυ Γκάτον. Αν ήταν "Γκέυ-τον" (χμμμ...) θα έπρεπε να γράφεται με ένα "t", νομίζω.

[/useless comment]

 

Παρακαλώ θα ήθελα και εγώ να μάθω το μυστικό. Πληρώνω κιόλας. Αν και ήδη είχα μια τέλεια Τέλε που τώρα χαίρεται άλλος (αν θέλει ας φανερωθεί!  ;D)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δικιά μου την έκανα από κομμάτια .κόστισε το πολύ 500 ευρα (πριν 5 χρόνια όμως) και έχει

 

Χειροποιητο 2 piece swamp ash body (το βερνικωσα εγω thin skin style)

all parts U νεκ με 9,5" radius unfinished (περασα επισης ενα πολυ λεπτο στρωμα βερνικίου)

J.Barden bridge

Gotoh vintage staggered tuners

black pickguard (allparts)

και απο pick ups

J Donahue bridge

DiMarzio Virtual PAF neck με coil split

it freakin rocks

ισως ειναι το μανικι δεν ξερω αλλα εχει ηχακλα

 

παρόλα αυτα... superfunk spill them beans dude!

επισης ενα φιλαρακι πηρε προσφατα απο Νεα Υορκη μια LP VOS 59 και έπαιξε 15 ιδιες για να τη διαλεξει... μου ειπε οτι καμια δεν ακουγοταν ιδια με την αλλη... τυχαιο??

μηπως το ξυλο η ο συνδυασμος τους παιζει ρολο τελικα? oh well back to the tele...

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτη πως ακουγεται?...

με απλους,ταπεινους tonerider?

 

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/watch?v=gDQJbSgR3gs?fs=1&hl=en_US&rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/watch?v=gDQJbSgR3gs?fs=1&hl=en_US&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

 

Eδω τι λαθος κανω,που να παρει...:(

(ή απαγορευονται και τα βιντεο ?..)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου