Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν πχ πιάσουμε παγκόσμιες σταθερές, πχ Γκίλμουρ, υπάρχει περίπτωση να πει κάποιος πως έχει χάλια ήχο;

 

για καποιον θα μπορουσε να εχει... γιατι οχι δηλαδη?

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk ποιο είναι το μυστικό για μια τέλεια τέλε? Αυτό που ήξερε και ο Ντάννυ Γκέυτον?

 

Spill the beans for the forum!

 

Παρακαλώ θα ήθελα και εγώ να μάθω το μυστικό. Πληρώνω κιόλας. Αν και ήδη είχα μια τέλεια Τέλε που τώρα χαίρεται άλλος (αν θέλει ας φανερωθεί!

 

Αν και δεν μου ειπατε για τι ειδος μουσικης την θελετε υποθετω οτι θελετε μια κλασσικη Twangy tele που να καλυπτει ενα ευρυ φασμα ειδων αλλα κατα βαση να σκοτωνει στον ΚΑΘΑΡΟ ηχο.....(  αρα ΟΧΙ σαν αυτη που εβαλε ο Yann στο βιντεο ;D)

 

 

Εχουμε και λεμε λοιπον (ΕΓΓΥΩΜΑΙ 110% οτι αν ακολουθησετε αυτη τη συνταγη θα φτιαξετε μια ΦΟΒΕΡΗ τελε).

 

1.Πρωτα απο ολα βεβαιωθειτε οτι εχετε καποιον ΜΑΣΤΟΡΑ που να ξερει ΠΟΛΥ καλα τι σημαινει FRET LEVELING & CROWNING (αλλοιως μαθετε εσεις να κανετε FRET LEVELING & crowning).

 

2.Βεβαιωθειτε οτι ξερετε απ'εξω και ανακατωτα τα ΠΑΝΤΑ γυρω απο το ΣΩΣΤΟ σετ-απ μιας κιθαρας (κοψιμο nut included)

 

  Αν εχετε τα 2 παραπανω προχωρειστε στα παρακατω:

 

Eπιλεξτε ενα σωμα swamp ash ή alder το ΠΟΛΥ 4 lbs (ο στοχος σας ειναι μια τελε με βαρος απο 6,5-7,5 το ΠΟΛΥ LBS) ,ενα 4αρι σωμα θα σας δωσει μια τελε γυρω στα 7,3-7,5 lbs.Don’t go TOO light though…γιατι η κιθαρα σας θα ακουγεται ωραια στο δωματιο αλλα στη μπαντα θα χανεται.

 

Επιλεξτε ενα STRAIGHT GRAINED maple μπρατσο ,η ταστιερα δεν εχει καμμια σημασια αλλα το straight grain ΕΧΕΙ (αποφυγετε flame maple εκτος κι αν το μπρατσο ειναι quarter sawn),γενικα στοχευστε σε ενα οσο το δυνατον πιο ΑΚΑΜΠΤΟ μπρατσο,εκει μπαινει και ο παραγοντας ΠΑΧΟΣ,οσο πιο παχυ ειναι τοσο πιο ακαμπτο και πιο springy στον ηχο (ειδικα αν εχει συνδιαστει με ενα ΕΛΑΦΡΥ σωμα),το καλυτερο μπρατσο για τελε ΙΜΗΟ ειναι ενα ΠΑΧΥ (1’’ all the way),2 piece ROUND LAM (το round lam το οποιο το προσφερει μονο η Musikraft & το Fender custom shop ειναι το πιο σταθερο και ακαμπτο μπρατσο).

 

Για να αισθανεστε...ψυχολογικα  ;D καλα (στον ηχο δεν εχει καμμια σημασια) φροντιστε να ταιριαζουν ΓΑΝΤΙ μεταξυ τους σωμα και μπρατσο (ΟΛΑ τα μπρατσα και σωματα απο τους major parts κατασκευαστες ταιριαζουν btw)

 

Παμε τωρα στα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαντικα πραγματα.

 

 

ΓΕΦΥΡΑ (bridge plate):

 

Επιλεξτε το ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ 3 saddle vintage bridge plate που μπορειτε, το καλυτερο ΦΤΗΝΟ ειναι το ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΟ Fender (αυτη που φορανε και ολες οι μεξικανικες vintage style Fender),το καλυτερο ΑΚΡΙΒΟ (η μαλλον ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ) ειναι το ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ Glendale (μη παρετε το stainless steel)

 

Τα πολυ λεπτα bridge plates δυστυχως (και οι χιλιαδες vintage & μη vintage Tele που κυκλοφορουν το επιβεβαιωνουν) σπανια καθονται flat πανω στο σωμα,οποτε ειτε τρυπηστε 2 μικρες τρυπες στο μπροστινο τους μερος ωστε να μπορειτε να την βιδωσετε και απο ΜΠΡΟΣΤΑ ωστε να καθεται flat στο σωμα,ειτε πηγαινετε σε ενα μηχανουργειο να σας την..ισιωσουν (αν δεν παιζετε με μπολικο gain μπορειτε & να μη κανετε τιποτα,αν ομως βαλετε τους μαγνητες που θα προτεινω αργοτερα και δεν κανετε αυτο που λεω αν γκαζωνετε πολυ θα ΕΧΕΤΕ μικροφωνισμους....)

 

Για ubertwang & περισσοτερη "front note" χρησιμοποιειστε STEEL SADDLES & οχι brass.Τα brass saddles εχουν & το κακο οτι χαλανε καποια στιγμη....  

 

 

 

ΚΛΕΙΔΙΑ

 

Αποφυγετε τα πολυ βαρια κλειδια (Schaller locking ,Grover Cast),δινουν sustain & «πεθαινουν» το twang της κιθαρα.Tα καλυτερα κλειδια που υπαρχουν ειναι τα Kluson copies & τα καλυτερα απο αυτα by a long shot ειναι τα STAGGERED GOTOH VINTAGE ,αυτα εχουν το προνομιο οτι εξασφαλιζουν παντα μια ΜΕΓΑΛΗ γωνια ΠΙΣΩ απο το nut,κατι SUPER ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για αξιοπρεπη ηχο.

 

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

 

Τα κλασσικα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ηλεκτρικα καλης ποιοτητας δεν βλαψανε ποτε κανενα,προσωπικα χρησιμοποιω παντα Switchcraft jacks, CTS pots (εγω βαζω 1000αρια γιατι μου αρεσει ο late 60s super bright ηχος αλλα και τα 250αρια/500αρια  ειναι σουπερ.....& ισως πιο λογικη επιλογη για...ρουκιδες...),εδω μπορειτε να απελευθερωθειτε και απο το αθλιο vintage jack plate κανοντας μια μεγαλη χαρη στον εαυτο σας και χρησιμοποιωντας ενα electro socket jack..

 

Και τωρα παμε στα ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ σημαντικα....

 

ΜΑΓΝΗΤΕΣ

 

Αγοραστε τους πλεον ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΚΟΥΣ,και ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ μαγνητες που μπορειτε να   βρειτε...καποιοι κολανε με το output υπερβολικα...αλλα ακομα και υψηλο output να εχουν αν ειναι αρκουντως μικροφωνικοι και ζωντανοι θα ειστε οκ.... θα μπορουσα να σας αναφερω ...χιλιαδες μαρκες αλλα προς χαριν ..συντομιας και για να μη κουραζεστε παρτε ενα σετακι SEYMOUR DUNCAN ANTIQUITY 50s & θα ειστε «εκει» (αν το μπρατσο σας εχει vintage radius παρτε staggered αν εχει modern παρτε flatpole)  

 

 

Απο εκει και περα ....βιδωστε τα ολα ΣΩΣΤΑ χωρις βιασυνες και τσαπατσουλιες,στειλτε το μωρο σας για ενα super duper fret leveling,crowning & nut cutting & προχωρήστε στο επομενο σταδιο δηλ. στο set up….

 

Καντε τα παρακατω...

 

 

 

 

Μη βαζετε πολυ βαριες χορδες στην τελε σας,9αρες ή 10αρες αρκουν..απο εκει και πανω το twang αρχιζει και χανεται.

 

ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕ το relief ! ΑΥΤΟΣ ειναι ο λογος που απαιτειται ενα τελειο fret leveling & crowning,το RELIEF ΣΚΟΤΩΝΕΙ το responsiveness της κιθαρας και το φυσικο «κομπρεσσαριμα» που χρειαζεται το twang,οι προσωπικες μου tele εχουν μηδενικο relief (η αγαπημενη μου εχει σχεδον back bow…)

 

Μη χρησιμοποιειτε πολυ υψηλο action,αλλα ουτε πολυ χαμηλο (εκτος κι αν θελετε να παιξετε πολυ παραδοσιακο country twang οπου το fret buzz ειναι μερος του ηχου),ενα medium action ειναι οτι πρεπει.    

 

 

Αυτα.....

 

 

enjoy..... :)

 

Χειροποιητο 2 piece swamp ash body (το βερνικωσα εγω thin skin style)

all parts U νεκ με 9,5" radius unfinished (περασα επισης ενα πολυ λεπτο στρωμα βερνικίου)

J.Barden bridge

Gotoh vintage staggered tuners

black pickguard (allparts)

και απο pick ups

J Donahue bridge

DiMarzio Virtual PAF neck με coil split

it freakin rocks

ισως ειναι το μανικι δεν ξερω αλλα εχει ηχακλα

   

 

Αν αντικαταστησεις...το...τανκ που εχεις βαλει για γεφυρα με μια φτηνη μεξικανικη Fender θα σου αρεσει ακομα πιο πολυ....

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά σατανική σύμπτωση, check στα περισσότερα απ'αυτά που προτείνεις Νίκο, με εξαιρέσεις τα ακόλουθα:

 

1) Keystone μαγνήτες, γιατί ήθελα ήχο που να δουλεύει και με gain και πιο hifi συχνοτικά.

2) Βαριά intonated saddles.

3) "Περίεργο" wiring και Alpha pots (που ποτέ δε μου δημιούργησαν πρόβλημα, είναι η αλήθεια).

 

Όλα τα άλλα 100% ίδια όμως. Τυχαίο? Δε νομίζω.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Βαριά intonated saddles.

 

βαρια ειναι ολα τα saddles  ;D  ,το bridge plate πρεπει να ειναι ελαφρυ... ;D

 

 

εγω χρησιμοποιω με θρησκευτικη ευλαβεια πλεον μονο αυτα

 

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/product_info.php?products_id=289

 

τα προτιμω απο αυτα που "γερνουν" γιατι δεν γλυστρανε οι χορδες.... ;)

 

 

 

μια χαρα ειναι και τα Alpha pots & οι Keystone ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η λογική πορεία ενός thread στο νόιζ....

 

Ο μπάτσος είναι όργανο, η Telecaster είναι όργανο, άρα ο μπάτσος είναι Telecaster...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης check! Πανω κατω αυτο που αποφασισα να κανω και στη δικια μου, μαλλον ομως συμφωνω πιο πολυ και με τα ammendments τουTGL.

 

Μονο περι βαρους: Οι 4 lbs ειναι περιπου 1.8κατι κιλα. Δεν ειναι λιγο  αυστηρο σαν οριο? Το λεω γιατι και κιθαρες καπως βαρυτερες πεφτουν στην κατηγορια ελαφριες, αρα εδω μιλαμε για...featherweight. Σωμα κατω απο 4 lbs δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να βρεις...για παραδειγμα με μια βολτα στο showcase της warmoth, τα σωματα τελε κατω απο 4 lbs ειναι πολυ λιγα σε σχεση με τα 4-5 lbs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου