Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "αποστειρωμένο" μόνο αρνητική έννοια έχει, εφόσον μιλάμε για μουσική, αλλιώς θα πρέπει να το αναλύσεις λίγο περισσότερο.

 

Τοτε να σταματησουμε αμεσως ολοι να ακουμε cd,πισω στις κασσετες γρηγορα!! ;D

Και να πεταξουμε οτι ψηφιακο εχουμε,επισης! ;)

 

Αν είχες ακούσει 4-5 μοντέλα, θα έγραφες και ποιο άκουσες και σου άφησε αυτή την εντύπωση.

 

Οχι μονο βγαζεις λαθος συμπερασματα επειδη ετσι...νομιζεις,... ???

..εχεις κι απαιτησεις βλεπω... ::) ;D ;D ;D

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τοτε να σταματησουμε αμεσως ολοι να ακουμε cd,πισω στις κασσετες γρηγορα!! ;D

Και να πεταξουμε οτι ψηφιακο εχουμε,επισης! ;)

 

Οχι μονο βγαζεις λαθος συμπερασματα επειδη ετσι...νομιζεις,... ???

..εχεις κι απαιτησεις βλεπω... ::) ;D ;D ;D

 

 

Χε-χε! Ναι, από κάποιον που εκτιμάω τις απόψεις του, έχω και απαιτήσεις.

(Το εννοώ αυτό!...! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε-χε! Ναι, από κάποιον που εκτιμάω τις απόψεις του, έχω και απαιτήσεις.

(Το εννοώ αυτό!...! )

Βρε Brutus,

αμα κατσω να ασχολουμαι με καθε μοντελο μαγνητη καθε φορα που χρειαζεται,

θα βρουν'το σκελετο μου πανω στο πληκτρολογιο... ;D ;)

 

Αποφευγω να ασχολουμε με πραγματα που ξερουν καλα αλλοι συνφορουμιτες,

και μενω σε πραγματα πιο ειδικα,ωστε να ειμαστε ολοι χρησιμοι! ;)

 

Αν θελεις να μαθεις κατι παραπανω για τους Lace,ανοιξε ενα θεμα και σιγουρα θα απαντησουν πολλοι,ισως και εγω (δεν μπορω να ειμαι παντου,ουτε παντα στο πισι..)

 

Αν παλι ξερεις τι παιζεται,επρεπε να μου απαντησεις πως :

-οχι,το ταδε μοντελο δεν ειναι ετσι,ειναι αλλιως... ;)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Brutus,

αμα κατσω να ασχολουμαι με καθε μοντελο μαγνητη καθε φορα που χρειαζεται,

θα βρουν'το σκελετο μου πανω στο πληκτρολογιο... ;D ;)

 

Αποφευγω να ασχολουμε με πραγματα που ξερουν καλα αλλοι συνφορουμιτες,

και μενω σε πραγματα πιο ειδικα,ωστε να ειμαστε ολοι χρησιμοι! ;)

 

Αν θελεις να μαθεις κατι παραπανω για τους Lace,ανοιξε ενα θεμα και σιγουρα θα απαντησουν πολλοι,ισως και εγω (δεν μπορω να ειμαι παντου,ουτε παντα στο πισι..)

 

Αν παλι ξερεις τι παιζεται,επρεπε να μου απαντησεις πως :

-οχι,το ταδε μοντελο δεν ειναι ετσι,ειναι αλλιως... ;)

 

 

Για να σου απαντήσω για ποιο μοντέλο δεν είναι έτσι, έπρεπε να αναφερεις πρώτα κάποιο που δοκίμασες, γιατί η Lace βγάζει ένα σωρό.

Ας μην το τραβάμε άλλο όμως... Απλά δεν μου αρεσει να διαβαζω αοριστολογίες από σοβαρούς ανθρώπους, αυτό είναι όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου απαντήσω για ποιο μοντέλο δεν είναι έτσι, έπρεπε να αναφερεις πρώτα κάποιο που δοκίμασες, γιατί η Lace βγάζει ένα σωρό.

 

..Και οχι μονο με αυτη την επωνυμια! ;)

-Αυτο δεν θα πιστοποιουσε τις γνωσεις μου,θα μπορουσα να'χω ανοιχτο tab με καποιο site που εχει ολα τα μοντελα και απλως να αντιγραφω τα λεγομενα τους! ;)

 

Απλά δεν μου αρεσει να διαβαζω αοριστολογίες

 

-Γενικολογιες παρακαλω! 8) ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναλάβω, ότι δεν έχω δεί ΚΑΝΕΝΑ να αλλάζει σώμα για να αλλάξει ήχο, μαγνήτες ναι.

 

...χμμμ  εγω το εχω κανει...  ;) 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χμμμ   εγω το εχω κανει...  ;) 

ΕΣΥ δεν μετράς....μιλάω για φυσιολογικους ανθρώπους. ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, ο μαγνητης της ηλεκτρικης κιθαρας δεν ειναι καμια τρομερο πανεξυπνο τεχνολογικο επιτευγμα που αντιλαμβανεται δονησεις και συχνοτητες και τις μετατρεπει σε ηχο.

 

Ειναι ενα πρωτογωνο κατασκευμα που βασιζεται σε καποιες απο τις σημαντικοτερες αρχες του ηλεκτρομαγνητισμου. Ειναι ενας μαγνητης με ενα συρμα τυλιγμενο γυρω του, end of.

 

Και χοντρα χοντρα, συμβαινει το εξης: Οταν κουναμε ενα σιδερο κοντα στον μαγνητη, εμφανιζεται ρευμα στο συρμα που ειναι τυλιγμενο γυρω του. Ρευμα = Σημα = Ηχος. Oυτε ρουφηγμα συχντοτητων εχουμε, ουτε ανισχνευση δονησεων. Οι χορδες (μεταλλο) κουνιουνται μεσα στο μαγνητικο πεδιο που δημιουργει ο μαγνητης και το διαταρασουν (μεταβολη της μαγνητικης ροης). Λογω του φαινομενου της επαγωγης εχουμε μετα διαταραχη και του ηλεκτρικου πεδιου, με την εμφανιση ρευματος στο συρμα του μαγνητη.

 

Καταλαβαινεται λοιπον γιατι ακουμε ηχο και οταν ο μαγνητης ΔΕΝ ειναι πανω στο σωμα...θα μπορουσε να ειναι και στον πατο της θαλασσας for all he cares; φτανει να ειναι κοντα στις χορδες και θα παρεις ηχο. Για την ακριβεια, μπορεις να παρεις ενα μαγνητακι ψυγειου, να το τυλιξεις με ενα συρμα του οποιου οι ακρες πανε στον ενισχυτη σου και να αρχισεις να κουνας σα παλαβος ενα συρμα απο πανω του. Αν χτυπιεσαι αρκετα γρηγορα, κατι θα ακουσεις ;D

 

Τωρα το ποσο εξαρταται το τελικο ηχητικο αποτελεσμα απο το οτι ο μαγνητης ειναι σε φυσικη επαφη με ενα κομματι ξυλο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και σιγουρα δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζουμε. Και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο μια διαφορα στην κατασκευη του μαγνητη, που σημαινει και αμεση διαφορα στο μαγνητικο του πεδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου