Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αυτό με τους Lace έχει κάποια βάση.....

Μόνο στην Deluxe μου έπαιξαν πάρα πολύ καλά..... αλλα αυτή έχει σώμα μαόνι...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάρτε μια κιθάρα, χωρίς χορδές. Βάλτε την στον ενισχυτή. Χτυπήστε μετά το ξύλο. Θα ακουστεί ήχος από τον ενισχυτή ή όχι;

;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παίδες, το έχουμε ζαλίσει για 5,984,833η φορά το θέμα.

 

Αν κάποιος πιστεύει πως το ξύλο δεν παίζει κανένα ρόλο στον ηλεκτρικό, καθαρό από gain και εφφέ ήχο μιας ηλεκτρικής κιθάρας, θα πρέπει να χρησιμοποιήσει επιχειρήματα από την τηλεοπτική σειρά Fringe για να εξηγήσει το εξής: πως γίνεται και δύο "ΙΔΙΕΣ" κιθάρες από ευρεία γραμμή παραγωγής να ακούγονται αισθητά διαφορετικές, με το ίδιο ακριβώς setup.

 

Είναι προφανές στον παραπάνω συλλογισμό ότι γέφυρες, κλειδιά, τάστα, nut, και φυσικά μαγνήτες και ηλεκτρικά είναι ακριβώς τα ίδια, με τις ελάχιστες ανοχές που "επιτρέπουν" οι σύγχρονες μέθοδοι παραγωγής.

 

Η όλη συζήτηση γίνεται για το "κατά πόσον" και "υπό ποιες προϋποθέσεις" συμμετέχουν τα ξύλα, καθώς και ποια ξύλα συμμετέχουν, αν η συμμετοχή τους είναι φιλική ή έχουν πληρωθεί, πόσα είναι τα κουμπιά της Αλέξαινας και από που κλ@νει το μπαρμπούνι.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές στον παραπάνω συλλογισμό ότι γέφυρες, κλειδιά, τάστα, nut, και φυσικά μαγνήτες και ηλεκτρικά είναι ακριβώς τα ίδια, με τις ελάχιστες ανοχές που "επιτρέπουν" οι σύγχρονες μέθοδοι παραγωγής.

 

 

Τrust me, οι "ανοχες" στα ηλεκτρικα, στους μαγνητες και στο βαρος συχνοτατα μονο ελαχιστες δεν ειναι.  ;)

 

Απο κει και περα, η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι ουσιαστικα ενα συστημα κατασκευασμενο απο διαφορα υλικα. Και οπως σε πολλα συστηματα, η τελικη συμπεριφορα εξαρταται, σε αναλογο βαθμο, απο το καθε επιμερους τμημα του αλλα και απο τον τροπο που αλληλεπιδρουν μεταξυ τους.

 

Εν ολιγοις, παιζουν ρολο και τα ξυλα, οπως και καθε τι πανω στην κιθαρα. Προτου ομως αρχιζουμε να επιδιδουμε "βαρυτητες" και "ποσοστα συμμετοχης" σε καθε τμημα και αποπειραθουμε να "τυποποιησουμε" το χαρακτηρα της συμμετοχης τους, καλο θα ηταν να καταλαβουμε (στοιχειωδως) και πως λειτουργει το καθενα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα δειγματα οπου δειχνουν τις διαφορες μεταξυ ξυλων(που ειναι πολλες κατα την αποψη μου) αλλα οπως εχω παρατηρησει περισσοτερο παιζουν ρολο οι χορδες παρα τα ξυλα.Για μενα η βαρυτητα του ηχου που δημιουργειται ειναι: Μαγνητης- ηλεκτρονικα δηλ.καλωδια ποτενσιομετρα κλπ. -παχος μπρατσου-ταστα-χερι ;D χορδες-πενα-ξυλα.

Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι μου 'ρχεται να γράψω την ξυλο-άποψη που θα μας ενώσει όλους....

Απλά σκέφτομαι ότι μετά δεν θα μπορούμε να τσακωνόμαστε για το θέμα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μου 'ρχεται να γράψω την ξυλο-άποψη που θα μας ενώσει όλους....

Απλά σκέφτομαι ότι μετά δεν θα μπορούμε να τσακωνόμαστε για το θέμα.  ;D

 

Κρεμόμαστε από τα πλήκτρα σου  :o

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μου 'ρχεται να γράψω την ξυλο-άποψη που θα μας ενώσει όλους....

Απλά σκέφτομαι ότι μετά δεν θα μπορούμε να τσακωνόμαστε για το θέμα.  ;D

 

Don't do it Fedon  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορούμε να το απαγορεύσουμε το θέμα;

Κι εγώ, που με ενδιαφέρει κάποια στιγμή να καταλήξω κάπου στο ζήτημα, μιας και δεν είμαι παρτιζάνος της μιας ή της άλλης πλευράς, έχω αρχίσει να αισθάνομαι αηδία πια με τα ξύλα και κυρίως με τους ηλίθιους δογματισμούς και τη σιγουρία ότι "έτσι είναι κι αλλιώς δεν είναι" και από τις δύο πλευρές.

Έλεος ρε μάγκες πια... Αν έχετε τόσο συγκεκριμένη και σίγουρη γνώμη κρατήστε την για τον εαυτό σας και μην προσπαθήσετε να την ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ στους άλλους...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το θεμα το εχουμε συζητησει τοσες πολλες φορες που οντως κατανταει ....γραφικο... ;D

 

Πρεπει καταλαβουμε οτι ο ηχος μιας κιθαρας οφειλεται

 

1.στο ΣΥΝΟΛΟ των ...μερων της (hardware,electronics,pickups,body,neck,μεγεθος ταστων) στον ΤΡΟΠΟ κατασκευης της (ειναι καλοφταγμενη,ειναι ολα nice & tight βαλμενα?),στο SET UP της (εχει χαμηλο,μετριο ή υψηλο action,εχει relief & ποσο) .

 

2.στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ (ο οποιος ειναι και ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ tone shaper στην εξισωση που οδηγει στον ηλεκτρικο ΗΧΟ της κιθαρας)

 

3.στον ΠΑΙΚΤΗ (δεν μπαινω στο κοπο να εξηγησω καν γιατι ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας)

 

Τα 2 & 3 παιζουν τοσο ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ μεγαλυτερο ρολο απο το 1 που ο καβγας για τα...ξυλα (τα οποια αποτελλουν μονο ενα μικρο μερος του) απλα γινεται για λογους

Self-righteousness ;)

 

Ο ΤΡΟΠΟΣ (το λεγομενο "τουσε") που ο καθενας παιζει δε ειναι ΤΟΣΟ σημαντικος που "ακυρωνει" τις περισσοτερες ηχητικες "εξισωσεις",μια κιθαρα μπορει να ακουστει χαλια στα χερια ενος παικτη που βαραει πολυ δυνατα και υπεροχα στα χερια ενος παικτη που παιζει πολυ απαλα....μια βαρια καρακομπρεσαρισμενη τελε με τους τυπικους ψοφομεσαιους late  70s μαγνητες  ας πουμε που οταν παιζω εγω ακουγεται σαν πηρουνι,παιζω πολυ μαλακα και δεν χτυπαω με υπερβολικη δυναμη τις χορδες,να ακουστει εκπληκτικα στα χερια ενος ..βαρυχερη ειδικα αν την πλακωσει και στα γκαζια κ.ο.κ,αντιθετα πολλες φορες στο στουντιο εχω δωσει την ..θεϊκη μου  ;D τελε (την οποια εχω φτιαξει με την ...μοναδικη .."συνταγη" που ΞΕΡΩ οτι λειτουργει για ΕΜΕΝΑ) σε αλλους παικτες που παιζουν ΠΟΛΥ διαφορετικη μουσικη απο εμενα αλλα και με διαφορετικο ΤΡΟΠΟ απο εμενα και ακουγεται ....μετρια...για αυτο και οταν "φτιαχνω tele για καποιον τον ρωταω παντα ΤΙ παιζει,τι ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ εχει και κοιταζω τον ΤΡΟΠΟ που παιζει,δεν θα εφτιαχνα ποτε ας πουμε στον κιθαριστα των.....Heavy Gain Darkness Death band  ;D μια tele σαν αυτες που φτιαχνω για εμενα...

 

Ακομα και το θεμα ...resonance....εμενα μου ακουγεται...αστειο μια και ακομα και να εχει ..φοβερο...resonance μια κιθαρα.... απο τη στιγμη που ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ πανω στο σωμα μας οταν παιζουμε ορθιοι τελικα "μαφλαρεται" ακριβως οπως μαφλαρεται και ενα τυμπανο αν το ακουμπισουμε πανω μας και το..βαρεσουμε...(αν εχουμε και ..προκοιλι...βραστα και αστα ;D)..κατι που αλλωστε μπορειτε και μονοι σας να διαπιστωσετε παιζοντας μια ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα κολλημενη στο σωμα σας και μετα μακρια απο το σωμα σας...και ομως ..τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει και καμμια τρελλη διαφορα στον ηχο μου οταν ειμαι καθιστος απο τον ηχο μου οταν ειμαι ορθιος..... ;D

 

Για να μην ανοιξουμε καν το θεμα "ηχος μεσα στην μπαντα" (ο οποιος βεβαια in the real world ειναι και ο σημαντικοτερος) οπου πολλες φορες και αναλογα με το ειδος της μουσικης και τον...συνολικο eq της μπαντας οτι ξερουμε για τις.."καλες" κιθαρες ..αναιρειται ...

 

ειρηνη ημην λοιπον...κανονες ΔΕΝ υπαρχουν και μονο εκ του ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ κρινεται τελικα ο ηχος...(τι με νοιαζει αν ο Jack White π.χ.παιζει με μια πλαστικη κιθαρα της πλακας απο τη στιγμη που βγαζει τετοια ΗΧΑΡΑ?)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου