Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν θελεις να σου απαντησω ΣΟΒΑΡΑ,θα βαλεις οτι γουσταρεις φτανει να ειναι ΒΑΡΥ. ;)

 

Οσο ανεβαινει το gain καλο ειναι να ανεβαινει και το βαρος (για αυτο αλλωστε υπαρχουν παρα πολλοι ...γκαζο-players που λατρευουν τις 70s Les Paul  ;),και καλα κανουν μια & για αυτη τη χρηση ειναι οτι πρεπει) ,ο sustained, "στενος",πριμος και κομπρεσσαρισμενος ηχος των βαριων κιθαρων βοηθαει πολυ στον ελεγχο της....βαβουρας.. ;)

 

Το ιδιο θα σου ελεγα και αν επαιζες funk (καλυτερη κιθαρα για Funk απο μια boat anchor 70s Fender δεν υπαρχει......ξυνει τοσο πολυ που σου καθαριζει και την τεριδονα αμα λαχει και εχεις το στομα σου ανοιχτο οταν παιζεις... ;D) η tele του Prince ζυγιζει...11 lbs!!! & δεν ειναι τυχαιο οτι οταν γκαζωνει χρησιμοποιει καθαροαιμους 80s shred ηχους... ;) (τσιτα το αλογακι να'ουμε.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειρηνη ημην λοιπον...κανονες ΔΕΝ υπαρχουν και μονο εκ του ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ κρινεται τελικα ο ηχος...(τι με νοιαζει αν ο Jack White π.χ.παιζει με μια πλαστικη κιθαρα της πλακας απο τη στιγμη που βγαζει τετοια ΗΧΑΡΑ?)

 

+1000...end of story...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To θέμα μέχρι να απαντηθεί πειστικά δεν θα πάψει να παρουσιάζει ενδιαφέρον και να είναι πηγή αντιπαραθέσεων. Απλά όλοι θέλουν να μάθουν τί πληρώνουν ή αν τελικά τα πάντα είναι θέμα ηλεκτρικών ή είναι ένα ατελείωτο hype τα εξωτικά ξύλα να μην παιδεύονται να μαζεύουν περιουσίες για να τις χαλάνε σε όργανα.

 

Ως γνωστό ένα καλό upgrade, μαγνήτες, hardware, refretting αλλαγή nut κλπ κοστίζει πολύ λιγότερο από ένα top of the line όργανο με one piece body, eastern maple καπάκια, brw ταστιέρες και τα σχετικά. Αν λοιπόν αυτά δεν παίζουν κανένα ρόλο, εγώ δεν είμαι διατεθειμένος αν πραγματικά με πείσει κάποιος για το αντίθετο να δώσω μια περιουσία για να αγοράσω έπιπλο. Έτσι κι αλλιώς εξάλλου κάποια λεφτά σε upgrades θα τα χρειαστεί και το πανάκριβο custom όργανο για να φέρει καποιος 100% στα μέτρα του (μαγνήτες π.χ)

 

Από την άλλη αν όλα αυτά τα εξωτικά, απαγορευμένα και πανάκριβα υλικά παίζουν ρόλο, καλό είναι να ξεκινάει κάποιος από 'κει και να μην χαλάει τζάμπα λεφτά σε αναβαθμίσεις που δεν θα τον καλύψουν ούτως ή άλλως και στο τέλος θα τα χάσει πουλώντας την κιθάρα του.

 

Όλοι συμφωνούμε στα πέρι βάρους απ' ότι έχω καταλάβει. Το να προσπαθεί κάποιος να βρεί και το root cause που αυτό επηρρεάζει τον ήχο δε νομίζω ότι ενέχει κάτι μεμπτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όποιος δεν είναι "φτασμένος μουσικός", με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει, και κάθεται και ασχολείται χάνοντας το χρόνο του με ξύλα κ.λ.π. αντί να μελετά, είναι loser.

 

lolcat47.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για μένα όποιος δεν είναι "φτασμένος μουσικός", με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει, και κάθεται και ασχολείται χάνοντας το χρόνο του με ξύλα κ.λ.π. αντί να μελετά, είναι loser.

 

lolcat47.jpg

 

 

 

To να μελετά κάποιος δεν το κάνει λιγότερο looser. Έτερον εκάτερον. Και το τί σημαίνει μεγάλος μουσικός, πολύ υποκειμενικό επίσης. Το να παίζεις τρεις χιλιάδες νότες το δευτερόλεπτο δε σε κάνει μουσικάρα και το να είσαι πλούσιος και διάσημος δεν σου εξασφαλίζει ότι κάποιος άσημος ερασιτέχνης δε θα 'χει καλύτερο ήχο από εσένα. Loser είναι όποιος γράφει τσιτάτα με ύφος απόλυτο, αν θές  τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όποιος δεν είναι "φτασμένος μουσικός", με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει, και κάθεται και ασχολείται χάνοντας το χρόνο του με ξύλα κ.λ.π. αντί να μελετά, είναι loser.

Διαφωνώ. Αν όταν μελετάς ακούς τις νότες σου μέσα από ακατάλληλα ξύλα, δεν μελετάς σωστά.

 

Όποιος περιφρονεί τα ξύλα και το ρόλο τους είναι looser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ. Αν όταν μελετάς ακούς τις νότες σου μέσα από ακατάλληλα ξύλα, δεν μελετάς σωστά.

Να τον ακούτε τον σπάι γιατί ακούει το μαόνι

 

ΥΓ Ήμουν κ εγώ στο θέμα με τα ξύλα αρ. 738725983696087

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου