Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ομως εχεις μονο μπασσα-μεσαια-πριμα,και ενα ενισχυτη που υπερχρωματιζει το εισερχομενο σημα (οπως ο Twin που ορκιζεσαι),τι γινεται?

 

Αν ο (εκαστοτε) ενισχυτης ΔΕΝ υπερ-χρωματιζει τον ηχο, ΔΕΝ κανει για κιθαρα...

Βασικη αρχη για guitar amp building.

 

και να φανταστεις οτι οι Twin ειναι απο τους πιο ...αχρωμους ενισχυτες στην πιατσα.

 

 

 

 

και τελος, ο ΚΑΛΟΣ ηχος ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ για τον καθενα.

Αν το συνειδητοποιησουμε αυτο θα γλιτωσουμε πολλη φασαρια.

 

ειπαμε... whatever rocks your boat!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και τελος, ο ΚΑΛΟΣ ηχος ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ για τον καθενα.

Αν το συνειδητοποιησουμε αυτο θα γλιτωσουμε πολλη φασαρια.

Όπου καλός ήχος = ξεκάθαρες νότες και σωστό παίξιμο κ τα άλλα είναι απλά eq? Γιατί κ εγώ εκεί νομίζω είναι το πρόβλημα.

Η χροιά ενός ήχου eq υπόθεση είναι (όποιο κ αν είναι αυτό, δηλαδή μαγνήτες, σε ποιο σημείο θα παίξεις στις χορδές, τι ρυθμίσεις στον εξοπλισμό σου, συνολική κατασκευή του οργάνου κτλ.)

Αλλά για να φτάσεις να σε απασχολεί αυτό πρέπει να μπορείς να δώσεις καλό σήμα παίζοντας, άρα πάλι, το παίξιμο πρώτα ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, θελω να πω οτι ο δικος μου ΚΑΛΟΣ ηχος μπορει να ειναι για κλαματα στα δικα σου αυτια και το αντιστροφο.

 

και επειδη "αβυσος η ψυχη" του καθενος, δεν μπορεις να βγαλεις ακρη.

 

Ασε που περα απο τον καθαυτο παραγομενο ηχο, υπαρχει και ο βασικος παραγων της ακοης.

Δηλαδη απλα, δεν ακουμε ολοι το ιδιο...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, θελω να πω οτι ο δικος μου ΚΑΛΟΣ ηχος μπορει να ειναι για κλαματα στα δικα σου αυτια και το αντιστροφο.

Αν πχ πιάσουμε παγκόσμιες σταθερές, πχ Γκίλμουρ, υπάρχει περίπτωση να πει κάποιος πως έχει χάλια ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ πιάσουμε παγκόσμιες σταθερές, πχ Γκίλμουρ, υπάρχει περίπτωση να πει κάποιος πως έχει χάλια ήχο;

 

με κεφαλαια γραμματα ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαλό είναι να εκθειάζουμε την αξία των δακτύλων και του παιξίματος, αρκεί να θυμόμαστε να μην υποτιμούμε την αξία του εξοπλισμού.

 

Ένα κάρο ξένες pop (με την ευρεία έννοια) μπάντες παίζουν πέμπτες, με καταπληκτικό ήχο και κάποιοι τις ακούμε ακόμα εκστασιασμένοι. Θα τολμήσω να πώ ότι το 99% όσων γράφουν εδώ μέσα, μπορούν να παίξουν πέμπτες το ίδιο καλά. Δεν τους ενδιαφέρουν όλους τα τεχνικά στυλ τύπου shred/blues shred/jazz shred/fusion shred/skyladiko shred κ.λ.π

 

Επίσης ένα κάρο παικταράδες έχουν χάλια ήχο λόγω απλής άγνοιας για τα περι εξοπλισμού.

 

Kατά τ' άλλα, συμφωνώ με τον Alderbody και δεν νομίζω ότι υπάρχουν παγκόσμιες σταθερές. Για κάποιους π.χ ο ήχος του Gilmour είναι passe, πολύ hi fi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό είναι να εκθειάζουμε την αξία των δακτύλων και του παιξίματος, αρκεί να θυμόμαστε να μην υποτιμούμε την αξία του εξοπλισμού.

 

Ένα κάρο ξένες pop (με την ευρεία έννοια) μπάντες παίζουν πέμπτες, με καταπληκτικό ήχο και κάποιοι τις ακούμε ακόμα εκστασιασμένοι. Θα τολμήσω να πώ ότι το 99% όσων γράφουν εδώ μέσα, μπορούν να παίξουν πέμπτες το ίδιο καλά. Δεν τους ενδιαφέρουν όλους τα τεχνικά στυλ τύπου shred/blues shred/jazz shred/fusion shred/skyladiko shred κ.λ.π

 

Επίσης ένα κάρο παικταράδες έχουν χάλια ήχο λόγω απλής άγνοιας για τα περι εξοπλισμού.

 

Kατά τ' άλλα, συμφωνώ με τον Alderbody και δεν νομίζω ότι υπάρχουν παγκόσμιες σταθερές. Για κάποιους π.χ ο ήχος του Gilmour είναι passe, πολύ hi fi.

 

+111

η αξια ομως των δακτυλων ειναι το sound ενω η αξια του εξοπλισμου ειναι το tone και δεν ειναι ταυτοσημα αυτα τα 2

 

επισης passe h hi fi δε σημαινει χαλια ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγραφα τοση ωρα,το ποστ ομως δεν "βγηκε"... ???

Σιγα μην τα ξαναγραψω...αλλη ωρα... :(

 

Επειδή την έχω πατήσει και΄γω έτσι,κάνω ένα κολπάκι.Πριν πατήσω αποστολή σώζω το κείμενο.(copy,paste κτλ.)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου