Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SF, τι κόστος έχει μια τέτοια tele που περιγράφεις;

 

500-1000 ευρω αναλογα με την ισοτιμια του δολλαριου, το φινιρισμα και τον προμηθευτη των μπρατσων-σωματων-harware-μαγνητων.... ;)

 

εμενα ολες μου οι τελε (εχω βεβαια αγορασει μεταχειρισμενα τα σωματα/μπρατσα/μαγνητες) μου εχουν κοστισει γυρω στα 650 ευρω σεντσι παραπανω... ;D

 

 

Μονο περι βαρους: Οι 4 lbs ειναι περιπου 1.8κατι κιλα. Δεν ειναι λιγο  αυστηρο σαν οριο? Το λεω γιατι και κιθαρες καπως βαρυτερες πεφτουν στην κατηγορια ελαφριες, αρα εδω μιλαμε για...featherweight. Σωμα κατω απο 4 lbs δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να βρεις...για παραδειγμα με μια βολτα στο showcase της warmoth, τα σωματα τελε κατω απο 4 lbs ειναι πολυ λιγα σε σχεση με τα 4-5 lbs.

 

ενταξει δεν θα παθεις και τιποτα με μιση λιβρα παραπανω... ;D το πολυ πολυ να εχει λιγα περισσοτερα πριμα και sustain η κιθαρα ;) (αν εχεις potted μαγνητες με υψηλοτερο output δεν ειναι καθολου ασχημος συνδιασμος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μήπως να μπούνε όλα αυτά σε ένα άλλο θέμα γιατί είναι πολύ χρήσιμα για κάποιον που μπαίνει στον κόσμο των partcasters. Λέω τώρα...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω με θρησκευτικη ευλαβεια πλεον μονο αυτα

 

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/product_info.php?products_id=289

 

Glendale all the way!  :P

 

Πάντως, IMHO πάντα, αυτό δεν είναι συνταγή για την τέλεια Tele, όσο δεν είναι και μια συνταγή του Bodrini τέλεια.  ;D

 

Σε βάζει στο ballpark αλλά πολλά εξαρτώνται από τα υλικά, το μάστορα, κλπ, οπότε εγγυήσεις ΔΕΝ υπάρχουν. Το λέω γνωρίζοντας ότι άλλες Tele με την ίδια "συνταγή" με την δικιά μου δεν ήταν το ίδιο καλές. Και αυτό δεν είναι δική μου άποψη, αλλά και αρκετών άλλων (με εμπειρία).

 

Άρα, σε μεγάλο βαθμό, "έτυχε"... ναι, η συνταγή ήταν η "σωστή", αλλά αυτό το 5%-10% της διαφοράς δεν μπορεί να το εγγυηθεί κανείς.

 

Γι'αυτό λέω για τους "μπουτικομάστορες" γιατί αυτοί, λόγω εμπειρίας και ΠΟΡΩΝ (έχουν διάφορα σώματα, μπράτσα, κλπ να δοκιμάσουν) μπορούν να εγγυηθούν κάτι παραπάνω. Γι'αυτό εξάλλου οι κιθάρες τους έχουν, λίγο ως πολύ, σταθερή αξία. Δεν είναι δηλαδή, λέω, τα υλικά, όσο η γνώση και η πείρα για να τα συνδιάσεις και να τα δεις σαν σύνολο.

 

Αν κάποιος τώρα δεν ενδιαφέρεται για το 5-10% σαφώς μπορεί να μείνει απόλυτα ικανοποιημένος με την partcaster του. Η δική μου είχε κοστίσει κοντά στο χιλιάρικο, αλλά με πειραματισμούς/αλλαγές ηλεκτρονικών, κλπ, και (πολύ φιλική στην τιμή) εργασία μάστορα. Δεν βάζω καν τον προσωπικό χρόνο. Αν οι τιμές του τεχνικού ήταν φυσιολογικές της αγοράς, και τιμολογούσα το δικό μου χρόνο, πιθανότατα με τα ίδια λεφτά να έβρισκα μια έτοιμη "μπουτικάδικη".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ όλα αυτά, από πού να τα ψωνίσεις με τόσα μαγαζιά για guitar parts που παίζουν…όλα από ένα ή mix grill;;;

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk,

δωσε μου μια λιστα με τι hardware,μαγνητες,νατ,κτλ,(και κα΄να εξαμηνο ;D )

και θα φτιαξω μια χειροποιητη...

 

Λεω δωσε μου λιστα,ωστε να εχεις επιλεξει εσυ τα παρτς και να μπορουμε να τη συγκρινουμε με την καλυτερη σου,(που εχει βιομηχανικα σκαφος-μπρατσο φανταζομαι).

Καποια απο αυτα φυσικα θα τα αλλαξω,αναλογως τι θεωρω εγω καλυτερο για τη δικια μου τελε! ;)

 

Και να δουμε τι μπορει να κανει ενας οργανοποιος παραπανω απο μια φρεζα... ;D

 

Μονο που αυτο το...χοντρο μπρατσο...δεν βοηθαει τον καθενα,

γι'αυτο λεω να το κανω "συμβατικο" c... :)

(Μπορει να΄ναι και flame...)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ όλα αυτά, από πού να τα ψωνίσεις με τόσα μαγαζιά για guitar parts που παίζουν…όλα από ένα ή mix grill;;;

 

η συμβουλη μου ειναι να τα παρεις ολα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ απο ebay ή διαφορα forums,θα γλυτωσεις τα μισα λεφτα.

 

Μονο που αυτο το...χοντρο μπρατσο...δεν βοηθαει τον καθενα,

γι'αυτο λεω να το κανω "συμβατικο" c...

(Μπορει να΄ναι και flame...)

 

μπορει και να παιζει αλλα αποκλειεται (ειδικα αν δεν ειναι qs) να μπισταει...και να twangαρει ;D οπως οι δικες μου,εγω σε παω ΧΑΛΑΡΑ κοντρα....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ η τελε που θα φτιαξεις ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ μπροστα ΚΑΙ στις 3 δικες μου (τα parts τα εχω περιγραψει με λεπτομερειες νομιζω ;D)

 

μπορει να εισαι οργανοποιος αλλα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις "φτιαξει" ΤΟΣΕΣ τελε οσες εγω... ;D,αστο ασχολησου με τις σοβαρες ;D κιθαρες.. :)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κόστισε αρκετά ακριβότερα....

400 σώμα μανίκι

150 κλειδιά string, trees, Busshings, Nut κλπ

100 Γέφυρα - βίδες neck plate κλπ Hardware

250 Μαγνήτες, ηλεκτρικά κλπ

250 σε μπογιές, λούστρα & θήκη χορδές

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορει και να παιζει αλλα αποκλειεται (ειδικα αν δεν ειναι qs) να μπισταει...και να twangαρει ;D οπως οι δικες μου,εγω σε παω ΧΑΛΑΡΑ κοντρα....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ η τελε που θα φτιαξεις ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ μπροστα ΚΑΙ στις 3 δικες μου (τα parts τα εχω περιγραψει με λεπτομερειες νομιζω ;D)

 

μπορει να εισαι οργανοποιος αλλα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις "φτιαξει" ΤΟΣΕΣ τελε οσες εγω... ;D,αστο ασχολησου με τις σοβαρες ;D κιθαρες.. :) 

 

Μην εισαι τοσο σιγουρος...

ΜΙΑ θα φτιαξω,και θα ρισκαρω να κοντραρω ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ δικες σου! :)

 

-Ε,δε θα ψαχνω ολα τα ποστς σου τωρα,γραψε 2 πραματα που νομιζεις καλυτερα προς συγκριση!

 

-Μα ποσες τελε εχεις φτιαξει πια μωρε...φανφαρονε?! ;D ;D ;D

(και ποσες απο αυτες εχουν...πετυχει με την πρωτη? ::) )

 

Βάλε μόνο το url (hxxp://www.youtube.com/watch?v=gDQJbSgR3gs), όχι τον embed code

Ok,το πιασα τωρα,ευχαριστω! :)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποσες τελε εχεις φτιαξει πια μωρε...φανφαρονε?!  

 

μπορει να με θεωρεις ΤΡΕΛΛΟ αλλα πανω απο ..100.... :o (οχι μονο για εμενα αλλα και για φιλους),τις πιο.... διασημες θα τις ακουσεις  στα χερια των RAINING PLEASURE & ΔΙΑΦΑΝΩΝ ΚΡΙΝΩΝ ;),αλλα γενικα σχεδον  η..μιση ;D alternative σκηνη στην Ελλαδα με δικες μου tele παιζει... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να με θεωρεις ΤΡΕΛΛΟ αλλα πανω απο ..100.... :o (οχι μονο για εμενα αλλα και για φιλους),τις πιο.... διασημες θα τις ακουσεις  στα χερια των RAINING PLEASURE & ΔΙΑΦΑΝΩΝ ΚΡΙΝΩΝ ;),αλλα γενικα σχεδον  η..μιση ;D alternative σκηνη στην Ελλαδα με δικες μου tele παιζει... ;D ;D

Oποτε,...εισαι πια επαγγελματιας... :D

(μην "τα βαλω" με ερασιτεχνη,και με κοροϊδευουνε!! ;D)

 

-Χμμμμ....οποτε η αλλη μιση σκηνη ειναι "ελευθερη,ε..?

Συν ολους τους αλλους....

 

Κοιτα φτιαχνε τελε,γιατι εγω μια θα φτιαξω,δε φτανει για ολους τους αλλους! ;D ;D ;D

(ετσι θα'χει και συλλεκτικη αξια οταν ψωφησω...)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου