Προς το περιεχόμενο

Μπορούμε να μάθουμε πιο μοντέλο Jackson είναι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδιά καλησπέρα

 

Φίλος ο οποίος βρίσκεται σε ανάγκη θέλει να πουλήσει κιθάρα και ενισχυτή. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θυμάται πιο μοντέλο κιθάρας είναι (Jackson). Ούτε αναγράφεται πάνω κάτι. Τα μόνα στοιχεία είναι τα εξής.

Η κιθάρα αγοράστηκε το 2003,  950 ευρώ από ένα κατάστημα απέναντι απο το παλιό rock city (Ακαδημίας). Είναι made in Japan και έχει 1 διπλό και 2 μονούς μαγνήτες duncan designed , 2 ποτενσιόμετρα, επιλογέα 5 θέσεων, 24 τάστα, RW και floyd rose. Το serial number της κιθάρας είναι 9657495.

 

Μπορούμε να μάθουμε κάπως πιο μοντέλο είναι ?

 

Η κιθάρα μοιάζει πάρα πολύ με την DINKY, SOLOIST και FUSION αλλά με καμιά δεν είναι απολύτως ίδια. Το χρώμα είναι μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα είναι η DK2. Όπως οι λοιπές συγγενικές σειρές (RR3, KE3 κλπ.), όλες τότε (καθώς και αργότερα) έβγαιναν με Duncan Designed μαγνήτες και το γνωστό JT580 Licenced FR. Αν θυμάμαι σωστά, τα παλαιότερα μοντέλα είχαν chrome hardware, σε αντίθεση με τα νεότερα που έχουν μαύρο. Η συγκεκριμένη είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις. Παραθέτω και μια φωτογραφία.

 

 

jacksonDk2b1.jpg

 

Αν είναι όντως αυτή, συνήθως δεν πωλούνται παραπάνω από 400€, απ'όσο έχω δεί τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μπραβο, και μετα αφου τοποθετηθηκαν οι Seymour Duncan τις καταχωρουσαν Upgrade ? ο τομαν νομιζω ετσι εκανε και κανει ακομα νομιζω... δεν ειμαι σιγουροσ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μπραβο, και μετα αφου τοποθετηθηκαν οι Seymour Duncan τις καταχωρουσαν Upgrade ? ο τομαν νομιζω ετσι εκανε και κανει ακομα νομιζω... δεν ειμαι σιγουροσ

 

 

Τα upgrade μοντέλα έχουν όντως original SD και σκληρή θήκη Jackson, δεν γνωρίζω όμως αν είναι κίνηση της εταιρίας ή των καταστημάτων. Υποθέτω πως, όντας παντού το ίδιο, μάλλον είναι της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα που εχεις στη photo φίλε X-minor είναι ακριβώς ίδια με αυτή του φίλου. Αν εχεις και μια photo από τα κλειδιά θα σιγουρευτουμε 100%.

 

Αυτές ήταν made in japan τότε ? η τιμή αγοράς (2003) 950 ευρώ ήταν λογική (κάπου είδα λες ότι η αξία της σήμερα είναι περίπου 400 ευρω) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφία από την κεφαλή και τα κλειδιά δυστυχώς δεν έχω, αλλά αμφιβάλλω αν είναι κάποια άλλη. Όσο για την τιμή της τότε, ναί, τόσα χρήματα ήταν λογικά*, άσχετα αν πλέον κοστίζουν αρκετά λιγότερο, πόσο μάλλον μεταχειρισμένες και με αυθεντικούς SD και θήκες.

 

Κατά τ'άλλα, η τιμή που μπορείς να βάλεις είναι καθαρά δικό σου θέμα, εγώ απλά ανέφερα πόσο τις έχω δεί να φεύγουν. Κοίταξε τις τιμές των καινούριων αντίστοιχων μοντέλων, λάβε υπόψην το τι παραπάνω δίνουν πλέον (μαγνήτες και σκληρή θήκη, όπως προανέφερα) και τιμολόγησέ την αναλόγως.

 

 

*Λογική τιμή δεν ήταν σε καμμία περίπτωση, αλλά εαν αγοράστηκε από ελλάδα τότε προφανώς παίχτηκε το γνωστό φαινόμενο της ελληνικής τιμολόγησης οργάνων, ειδικά προ internet εποχής (για πολλούς εδώ, εμού συμπεριλαμβανομένου). Οπότε με τα παραπάνω υπ'όψην, ναί, "λογική".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου