Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάνω ψυχρες κολλησεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω συγκολλω μια χαρα τα καλωδιακια μεταξυ τους, τα καλωδιακια με τα ποδαρακια των ποτενσιομετρων, οταν παω να κολλησω καλωδιακι-γειωση πανω στο ποτενσιομετρο ΠΟΤΕ δεν καταφερνω να κανω καλη κολληση, ΠΑΝΤΑ προκυπτει ψυχρη κολληση!

Τι κανω λαθος,ρε παιδια;

Το καλαι είναι μιγμα Sn/Pb:65/35, τριβω το ποτενσιομετρο με γυαλοχαρτο πριν κανω την κολληση (εχω δοκιμασει και χωρις να το τριψω) και εχω παιξει στις θερμοκρασιες μεταξυ 300 και 400. Τιποτα. Μηδεν επιτυχια.

Βοηθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν αρκετά μαθήματα online για κολλήσεις. Για την περίπτωση που αναφέρεις, κάνεις tin τα καλώδια πριν τα κολλήσεις? Δηλαδή, τα περνάς ένα ελαφρό στρώμα κόλλησης "στον αέρα", στο σημείο του καλωδίου που θα γίνει τελικά η κόλληση? Για δοκίμασέ το.  ;)

 

Επίσης, η επιφάνεια εκτός από "σαγρέ" πρέπει να είναι και ζεστή... αλλά όχι υπερβολικά για να μην κάψεις το pot. Ωστόσο τα pots λόγω μεγάλης επιφάνειας γενικά δρουν σαν heat sink και μερικές φορές είναι δύσκολο να ζεσταθούν αρκετά. Ανάλογα και με το κολλητήρι βέβαια.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετά μαθήματα online για κολλήσεις. Για την περίπτωση που αναφέρεις, κάνεις tin τα καλώδια πριν τα κολλήσεις? Δηλαδή, τα περνάς ένα ελαφρό στρώμα κόλλησης "στον αέρα", στο σημείο του καλωδίου που θα γίνει τελικά η κόλληση? Για δοκίμασέ το.  ;)

Το κανω παντα, αλλα...τιποτα!

 

Επίσης, η επιφάνεια εκτός από "σαγρέ" πρέπει να είναι και ζεστή... αλλά όχι υπερβολικά για να μην κάψεις το pot. Ωστόσο τα pots λόγω μεγάλης επιφάνειας γενικά δρουν σαν heat sink και μερικές φορές είναι δύσκολο να ζεσταθούν αρκετά. Ανάλογα και με το κολλητήρι βέβαια.

Χμ...Λες να φταιει αυτο; Ακουμπαω το κολλητηρι στο pot για καμια 10αρια δευτερολεπτα (οχι παραπανω φοβουμενος μη προκαλεσω ζημια στο pot). Χρειαζεται παραπανω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150-450 βαθμους Κελσιου ειναι η περιοχη που καλυπτει το κολλητηρι μου. Χρειαζονται πανω απο 450 βαθμοι; Εχω διαβασει οτι καλη περιοχη θερμοκρασιων για τετοιες δουλειες ειναι 300-380.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό για τα ποτενσιόμετρα το έχω και εγώ απορία.

ενώ στα ποδαράκια είναι όλα καλά, η γείωση δε λέει να κολλήσει με τίποτα...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα κολλάω ως εξης: Ακουμπάω λιγα δευτερόλεπτα το κολλητήρι επάνω στο ποτενσιόμετρο και χωρίς να το σηκώσω καθόλου λιώνω λίγο καλάι. Επειτα κάνω το ίδιο και στο καλώδιο και μετά ακουμπάω το καλώδιο στο καλάι που έχω βάλει στο ποτενσιόμετρο και τα λιώνω και τα δύο μαζί. Δεν  είναι ο πιο σωστός τρόπος αλλά τις περισσότερες φορές δουλεύει. Επίσης φροντίζω να είναι καθαρό το κολλητήρι και το ποτενσιόμετρο και προτιμώ το ψιλό καλάι.

जय गुरुदेव ॐ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. βάλε κόλληση στη μύτη του κολλητηρίου

2. βάλε λίγη πάστα στο ποτ (προαιρετικά αλλά βοηθάει να τρέξει μετά η κόλληση)

3. ζέστανε το ποτ και βάλε κάμποση κόλληση να κάνει μια "σταγόνα"

4. βάλε κόλληση στο καλώδιο

5. ακούμπα το καλώδιο στη σταγόνα και ζέστανε τα όλα μαζί

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μία πατέντα για τα οξειδωμένα μπλεντάζ,που ξέρουμε κάποιοι παππούληδες.

Θέλει όμως τη δέουσα προσοχή,μη μου μιλάτε μετά για εγκαύματα,οκ ?

Λοιπόν,παίρνετε ένα φλυντζανάκι και βάζετε δύο δάχτυλα aqua forte (αραιό διάλυμα υδροχλωρικού οξέως,αυτό που χρησιμοποιούσε παλια η μαννούλα για τα είδη υγιεινής.)

Κόβετε τρία εως τέσσαρα κομματάκια λεπτής γαλβανισμένης λαμαρίνας.

Φοράτε τα διάφανα προστατευτικά γυαλάκια.

Ρίχνετε μέσα στο διάλυμα τα κομματάκια της λαμαρίνας.

Ακολουθεί χημική αντίδραση με μικρή αύξηση θερμοκρασίας και έκλυση τοξικών ατμών,για μερικά δευτερόλεπτα.

Οταν σταματήσει η αντίδραση,βυθίζουμε το τμήμα του μπλεντάζ που θέλουμε να καθαρίσουμε για 10 έως 30 δεύτερα.(Ανάλογα πόσο αραιό είναι το εμπορικό προιόν που αγοράσαμε)

Μόλις το βγάλουμε,θα λάμπει σα να βγήκε απο το εργοστάσιο κατασκευής,και η κόλλησή μας θα είναι άψογη.

Προσοχή,ανάλογα με το πάχος των αγωγών και τη διάμετρο τους,ανάλογο κολλητήρι.

Μη περιμένετε να κολλήσετε κανένα μπλεντάζ στρατιωτικών προδιαγραφών με 20ρι κολλητήρι,οκ ?

Και,ξεχάστε την απαρχαιωμένη "πάστα" συγκόλησης, "σολντερίνη" ή όπως αλλιώς τη λένε.

Μεσοπρόθεσμα δημιουργεί τη δική της διάβρωση στο χαλκό,στη μύτη του κολλητηριού,η όλη δουλειά πάει χαμένη,και δεν κερδίζετε τίποτε.

Πειραματιστείτε με άχρηστα κομμάτια και διάφορης ισχύος κολλητήρια πρίν κάνετε το τελικό βήμα.

Ελπίζω να χιονίσει σύντομα....φιλάκια

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimicupo

 

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλα και συγγνωμη αν πω βλακεια, αλλα εννοεις οτι αν βουτηξουμε μια ψυχρη κολληση στο διαλυμα που περιεγραψες αυτη ερχεται και στρωνει; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου