Προς το περιεχόμενο

Bugera 1990 vs. Marshall JCM 900


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να καταλαβεις βεβαια απο pc οταν ιδιως δεν εχεις παιξει ο ιδιος να συγκρινεις.

Η ομοιοτητα ειναι καταπληκτικη πραγματι, αλλα αν παρατηρησεις ΠΑΡΑ πολυ καλα ο bugera υστερει στις μεσαιες συχνοτητες.(εκει πληρωνεις τη διαφορα σε κατι)

Πραγμα που ο  bugera ΔΕΝ  ειναι Marshall.

Αλλα και παλι, το εργαλειο φαινεται στη μπαντα και στα Live με μετρο συγκρισης εσενα.

Οχι οτι δε θα ηταν λυση ο κινεζικος....αλλα και παλι....γιατι δε καναν κατι απο Jcm800 ή αρα & SLP κλπ.? Αναρωτιεμαι. ;)

JCM900 για μενα.

 

 

ΥΓ και οσο το ακουω ο jcm ειναι πιο ''ευκρινεις'' στο equalazation. με οτι σημαινει αυτο.

Ισως το καλυτερο θα ηταν να μη ξεραμε ποτε παιζει ποιος.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο 900άρης είναι ένας από τους πιο εκνευριστικούς για τ'αυτιά μου ενισχυτές, στην Ιστορία της Ανθρωπότητας.

 

Θα προτιμούσα να πάρω τον πάμφηνο Bugera και να τον δώσω για 2-3 mods που θα τον έφερναν πιο κοντά σ'αυτό που θέλω.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο αυτοι ενισχυτες στην ενταση που τους ακουμε στο βιντεο και μεσω φυσικα του βιντεο,εχουν παρομοια χροια.Αν ακουσουμε τους ιδιους ενισχυτες σε κατασταση λαιβ (τσιτα οι λαμπες δηλαδη) ,drums,ολα τα οργανα κτλ θα ακουσουμε μεγαλη διαφορα κυριως στις μεσσαιες συχνοτητες οπως ειπε και πριν ο elianios.ο marshall κοβει ο bugera προσπαθει.αξιοπρεπεστατα παντως

 

***να προσθεσω οτι οι 2 ενισχυτες δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα πειραζοντας το eq.

διαφορετικα ακουει ο marshall και διαφορετικα ο bugera.ο πρωτος "ακουει" καλυτερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι τους έχεις παίξει και τους δύο εκτενώς;

 

εκτενως εχω παιξει μονο το marshall.ετυχε ομως και ειχα ακριβως αυτην τη συζητηση με ενα φιλο μου κιθαριστα που επαιξε τον bugera στην ιταλια.και σας μεταφερω την αποψη του.

με bugera εχω παιξει αρκετα,αλλα με τον 6260 και εχω παρομοια αποψη

 

οι bugera ωστοσο για τα χρηματα τους ειναι πολυ καλες λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα μου ελεγαν οτι ο 900αρης ειναι ο χειροτερος marshall που εχει βγει ποτε...τον ειχα βρει σε τιμη ευκαιριας και τον πηρα..εμενα προσωπικα μου φανηκε οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο σημερινα μοντελα...τα καθαρα του μου αρεσαν τρομερα κλασσικα σκασιματα μαρσαλλ για hendrix,srv ωραια πραματα..και τα βρωμικα του καθολου ασχημα και με ενα πεταλακι ησουν κομπλε για πιο αγριες καταστασουλες...και φυσικα ειχες και τα reverb σου...τον πουλησα για να παρω πλεξι...

 

τωρα εχοντας jcm800,plexi rr,jtm45,triaxis αν τον ειχα θα τον κραταγα ανετα και αυτον...μου αρεσε ακετα τι να πω...ακομα απορω οπου διαβαζω (ελλαδα) γιατι τον κατηγορουν ετσι...μαλιστα ειχα και μια podxt live και ειχα φταιξει πολυ ωραιους ηχους θυμαμαι...+++versatility...

 

anyway υποκειμενικα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου