Προς το περιεχόμενο

Μην το πολύ ψειρίζεις...


koyote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το γεγονός ότι σας άρεσε, οφείλεται στο γεγονός ότι διεγείρει συναισθηματικές ανασφάλειες και ενοχικά σύνδρομα που, γιατί να το κρύψουμε, όλοι έχουμε.

Εγώ, δεν έχω ανασφάλειες...συμφωνώ μαζί σου ;)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επιμεινω στο σημειο της bold on Hondo...

Τετοια πορωση δεν την ξανα ενιωσα απο τοτε(15 χρονων) με αλλη κιθαρα.

Hell yeah!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω πως πριν απο κανα μισάωρο ειπα να βάλω να παίξω λίγο με τον προδωμένο μου epiphone valve jr head+cab.

Μόλις τον άνοιξα, σκέφτηκα: "Και πως να συνδέσω την ...rp1000 μου που την έχω με 4cm στον ...genz-benz el diablo? Άστο καλύτερα"

 

Πήρα λοιπόν την στρατούλα μου των 150 ευρώ, με ένα παλιοκαλώδιο που έχω ακόμα απο το γυμνάσιο, την σύνδεσα στον EVJ και ...ΕΞΕΠΛΑΓΗΝ απο τη ηχητικό αποτέλεσμα!

 

Έβαλα την ένταση στο μισό περίπου, και ακουγόταν όλα τόσο φοβερά! Με το που άγγιζες τις χορδές έβγαινε ένας κρυστάλλινος ήχος που σε προιδέαζε για το τι θα γίνει όταν τις χτυπήσεις κιόλας.

 

 

Δεν υπαινίσσομαι οτι πρέπει όλοι να γίνουμε όλοι τόσο λιτοί ντε και καλά, απλά το αναφέρω γιατί σκέφτηκα πως αν έχεις το μυαλό σου να πάρεις κι αυτό και εκείνο, στο τέλος δεν χρησιμοποιείς ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά που έχεις στο ποσοστό που θα μπορουσες και αυτό είναι ακόμα μια μορφή χασίματος χρημάτων.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαινίσσομαι οτι πρέπει όλοι να γίνουμε όλοι τόσο λιτοί ντε και καλά, απλά το αναφέρω γιατί σκέφτηκα πως αν έχεις το μυαλό σου να πάρεις κι αυτό και εκείνο, στο τέλος δεν χρησιμοποιείς ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά που έχεις στο ποσοστό που θα μπορουσες και αυτό είναι ακόμα μια μορφή χασίματος χρημάτων.

 

Όχι μόνο συμφωνώ αλλά είχα ανοίξει και ανάλογο θέμα παλαιότερα.  :)

 

Κι'εμένα μ'αρέσει να παίζω με την φτηνότερη κιθάρα μου (Squier CV Tele) με το Zoom των 50 ευρώ και ακουστικά... Μια χαρά το ευχαριστιέμαι... Δεν πα'να'ναι δυο φορές βαρύτερη από την πανάκριβη Musicman, "τσίπικη" στην κατασκευή και "μονοδιάστατη" στον ήχο και την φιλοσοφία της? Όπως λέει και ο φίλος Ηλίας "σε κάθε κιθάρα υπάρχουν τραγούδια".  ;) Εδώ σκεφτόμουν να την κάνω.... Esquire για να γίνει ακόμα πιο basic.

 

Αν δω πάντως ότι κάτι δεν το χρησιμοποιώ για καιρό το βγάζω για πώληση, να το ευχαριστηθεί κάποιος άλλος. Μάλιστα κι'αυτό τον καιρό θα το κάνω πάλι. Με τα λεφτά που βγαίνουν μπορεί να πάρω κάτι άλλο, μπορεί και όχι. Νομίζω οι περισσότεροι μόλις ξεπεράσουν τη φούρια του "να τα δοκιμάσουμε όλα στη ζωή μας" έτσι κάνουν.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fair enough τότε... και περαστικά ;D

 

Αναρρώνω!

 

Ωραία... επειδή βλέπω ότι κανείς δεν διατίθεται να παίξει τον κακό, θα το κάνω εγώ.  ;D

 

 

Εγώ πάντως πολύ κακό δεν σε βρήκα!  ;)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

εγώ μια ζωή με φτηνοκιθάρες έπαιζα και ήμουν μες την καλή χαρά

κι άκουγα τους άλλους που έλεγαν πόσο ακριβή είναι η κιθάρα τού τάδε και πόσους ενισχυτές έχει και τόσα εφφέ κ.λπ, κ.λπ και ποτέ δεν με ένοιαξε -  πιο πολύ με ένοιαξε να βελτιώνομαι επάνω στην ταστιέρα

(κλίμακες κυρίως)

 

πέρσι, με προτροπή ενός φίλου, απόκτησα από αγγελία μία Ibanez RG2550 για την οποία έχω διαβάσει ότι είναι καλή κιθάρα (μεγάλη τύχη που την πήρα φτηνά) και είδα πόση σημασία έχει από όλες τις απόψεις, να είναι καλό το όργανο 

 

αλλά και με την Benton που έχω, φχαριστιέμαι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία λέξη του ανωτέρω ποστ τα λέει όλα. "Φχαριστιέμαι"...

Γιατί πέραν από τον εξοπλισμό, το καλό ή το φτηνό όργανο, τον καλό ή φτηνό ενισχυτή, πετάλια κτλ κτλ, το μόνο που έχει σημασία στο τέλος της ημέρας, είναι το αν έχεις όρεξη να παίξεις...

 

Αν δεν έχεις όρεξη να παίξεις, να εξελιχθείς, να προχωρήσεις, τότε δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα ο ακριβότερος εξοπλισμός του κόσμου.

 

Προσωπική μου άποψη, είναι ότι πρέπει αυτά που ΗΔΗ έχουμε, να μπορούν να μας κάνουν να παίξουμε περισσότερη μουσική, και ΟΧΙ να αποκτήσουμε κατ' ανάγκη περισσότερο νέο gear.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω με πολλους και πολλα!! (κλασσικα  ;D) . Το παν στο τελος της ημερας, ειναι να εχεις περασει καλα με το χομπυ σου. Αν γουσταρεις να μαζεψεις ολο τον εξοπλισμο του κοσμου και να μη μαθεις ποτε να παιζεις, καλως το πραττεις εαν σε γεμιζει. Αν παλι δε σε νοιαζει ο εξοπλισμος αλλα η πολυωρη μελετη και η μουσικη προοδος, παλι καλα κανεις και λιωνεις με τις ωρες στο οργανο.

 

Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα και πολυ απλα, γιατι πρεπει να λεγονται συνεχεια? ??? ??? . Το θεμα ειναι να περναμε καλα, ειτε μελετωντας, ειτε συλλεγοντας οργανα και ενισχυτες, ειτε ακουγοντας μουσικη, και κανενας μα κανενας δε μπορει να σε κρινει για το πως ξοδευεις τα χρηματα σου ή το χρονο σου, στα νομιμα πλαισια παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου