Προς το περιεχόμενο

Νέο diy project-Fender showmaster


Ampelofilosofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω το ανανεωμένο noiz με τις ενισχυμένες λυχνίες (rectified...) ;D

Εδώ και λίγο καιρό αποφάσισα να ξεκινήσω μια καινούρια κατασκευή. Σιγά-σιγά καταφτάνουν τα υλικά από διάφορες μεριές...

Το project θα είναι κάτι σε στυλ fender showmaster (φώτο 1) όπως δηλοί (:P ) και ο τίτλος, σε χρώματα αλά tom anderson (φώτο 2) έτσι με χρυσαφί hardware, αλλά και με κοιλότητες (hollow body)! Να δούμε τι θα βγει... ???

Προς το παρόν θα σας δώσω μια ιδέα από τη "γιάφκα" με τα υλικά και το template που έχω σχεδιάσει. Τα λοιπά εν συνεχεία, άμα ξεκινήσει... ή άμα τελειώσει ;D ;D

Υ.Γ. Το μανίκι είναι ένα φτηνό αξιοπρεπές strat style (καμία σχέση με original fender specs) γι'αυτό και η "μαυρίλα" στο headstock-σχεδίασα που θα το τρίψω για να'ρθει λίγο πιο κοντά στα "σωστά μέτρα".

Τα λέμε noizάδες!

fender_0104272-861.thumb.jpg.cdcce295d3dc188522bf41b0fa15ed73.jpg

05202003_05-52-34.jpg.eb093b547577ded57527a9916cf00e2e.jpg

IMG_2146.thumb.jpg.c6c908af19ff899a5f61860e4d94ee36.jpg

IMG_2150.thumb.jpg.0b2c5a55d28d7233a391dda7e8eda7fd.jpg

IMG_2142.thumb.jpg.f0e9a30028121763bf418957ee473911.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το σώμα θα το φτιάξεις απο το μηδέν αν κατάλαβα καλά.

 

Το template είναι χειροποίητο ή το έχεις και ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μανίκι είναι ένα φτηνό αξιοπρεπές strat style (καμία σχέση με original fender specs) γι'αυτό και η "μαυρίλα" στο headstock-σχεδίασα που θα το τρίψω για να'ρθει λίγο πιο κοντά στα "σωστά μέτρα".

ΌΧΙ Μην το κάνεις, έτσι όπως είναι τώρα, είναι τελείως '70s κατ'εμέ πολύ καλύτερο απ'το σουλουπωμένο "μικρό".

Τα ξύλα για το σώμα τί είναι? Στη φωτογραφία μοιάζει με οξυά, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

 

Αφού θα είναι hollow body, τι καπάκι θα βάλεις?

 

 

Το σώμα θα το φτιάξεις απο το μηδέν αν κατάλαβα καλά.

 

Το template είναι χειροποίητο ή το έχεις και ηλεκτρονικά?

Εδώ τα καλά templates ;D ;D, στείλτε PM.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παληκάρια:

mkm- Το template είναι χειροποίητο από μετρήσεις πάνω σε φωτός του ίντερνετ... Αν το χρειάζεσαι, να προσπαθήσω να το βγάλω μια καλή φωτό να φαίνεται ακριβώς στην ευθεία (αν βοηθάει).

William, τα κομμάτια είναι κλασικό σκλήθρο-alder. Για καπάκι θα βάλω flame maple, το οποίο ακόμα περιμένω >:(

Τώρα για το headstock... είναι προφανής η αγάπη σου για τα 70's, εξ ου και η κραυγή αγωνίας ("ΟΧΙ") ;D. Δυστυχώς αυτό που πήρα δεν έχει σχήμα ακριβώς ούτε CBS ούτε μοντέρνο μικρό, οπότε είπα να το "κουρέψω". Πάντως, όταν σχεδίαζα το όλο εγχείρημα, δοκίμασα στο corel draw πως θα ήταν με 70's neck- δε μου άρεσε, άλλο οι stratocaster, εκεί μάλιστα, λέει! Οι showmaster έχουν γενικά πιο slim σχέδιο, θα φαίνεται τεράστια η κεφαλή :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bihla, συγγνώμη ρε παλήκαρε που απαντώ καθυστερημένα, χτες δεν ξαναμπήκα στο ίντερνετ...

Λοιπόν, επειδή από εργαλεία δεν έχω πρόσβαση σε σοβαρά μηχανήματα, οι κοιλότητες και η όλη κατασκευή θα γίνουν με την εξής πατέντα...: Θα είναι "σάντουιτς"-ένα κεντρικό παχύ τμήμα (alder) όπου θα κοπούν διαμπερείς οι κοιλότητες και δύο καπάκια-ένα λεπτό επίπεδο πίσω από το ίδιο το alder, απ'όπου θα΄χει και ανοίγμα για το κύκλωμα και το μπροστινό-carved-top με maple. Τα λεπτά φιλέτα για το πίσω καπάκι συνεννοήθηκα να μου τα κόψει ένας μαραγκός με πριονοκορδέλα. Όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν με πριονάκι, σέγα, ράσπα και σκαρπέλα (...και μπόλικη υπομονή  ;))

Το   sunburst δεν το φοβάμαι, δεν είναι η πρώτη φορά που παιδεύομαι... (βλέπε http://www.noiz.gr/index.php?topic=174587.0). Εδώ, θα ξεκινήσω στο κέντρο με πράσινη ανιλίνη που θα σκουραίνει προς τα έξω και σιγά-σιγά θα προσθέτω και μπλε. Είδομεν... έχω μέλλον, αλλά δε με χαλάει! 8)

Edit: Καλό μήνα μάγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά στο κουράγιο και στην υπομονή σου μεγάλε! Σε οποιαδήποτε περίπτωση και με οποιοδήποτε αποτέλεσμα η κιθάρα θα είναι μοναδική, αφού είναι δικό σου δημιούργημα απ'αρχής μέχρι τέλους. Καλές κατασκευές!

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το project το ξεκινησες για να σου βγει τελικα  πιο φτηνα η για να χεις την χαρα της δημιουργιας ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα είναι "σάντουιτς"-ένα κεντρικό παχύ τμήμα (alder) όπου θα κοπούν διαμπερείς οι κοιλότητες και δύο καπάκια-ένα λεπτό επίπεδο πίσω από το ίδιο το alder, απ'όπου θα΄χει και ανοίγμα για το κύκλωμα και το μπροστινό-carved-top με maple....

 

Πώς θα κάνεις το back contour?

Βλέπω απο το template οτι το έχεις υπολογίσει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το πετύχεις με αυτή την τεχνική κατασκευής του σώματος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση johnny69! Ώρες-ώρες κι εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για το αποτέλεσμα :P. Ελπίζω να το φέρω εις πέρας επιτυχώς! Η διαδρομή πάντως θα με αποζημιώσει σίγουρα. :D

Ξεκούρδιστε, εννοείται ρε παιδί ασχολούμαι επειδή μ'αρέσει το "σπορ", όχι για το φτηνό τις υπόθεσης- άλλωστε δεν πρόκειται να γίνει εφάμιλλη της (ακριβής- δυσανάλογα βέβαια) ορίντζιναλ από ποιότητα κατασκευής κλπ για να συγκρίνω καταστάσεις.

Απ'την άλλη εγώ τη φτιάχνω, γιατί  showmaster δε βγαίνει σε hollow-body ;D

Mkm, το πατρόν για την ακρίβεια αναπαριστά ό,τι θα περιλαμβάνει η κεντρική "φέτα". Όπως φαίνεται, το τμήμα όπου θα γίνει το back contour θα μείνει αρχικά στον κορμό της κατασκευής. Όταν τελικά κολληθεί το πίσω καπάκι θα σκαφτεί με ράσπα το contour (από μέσα θα υπάρχει υπόστρωμα,  no problem - αν γίνομαι κατανοητός). Το μόνο αρνητικό της μεθόδου είναι ότι στο βάθος του contour (μπορεί και) να φαίνεται η κόλληση (λεπτομέρειες... :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου