Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εμενα χρονια εξωτερικο οτιδηποτε αφορα μουσικο εξοπλισμο το εχω ψωνισει εκτος Ελλαδας. Σημερα λοιπον πηρα τηλεφωνο στο Bon studio να ρβτησω για την Gibson Les Paul Traditional την οποια ο Thomann την εχει 1559 ευρω. Στο Bon studio μου ζητησανε 2330 ευρω για την ιδια κιθαρα σε μαυρο χρωμα. 800 ευρω αερα δηλαδη. Τους ζητησα καλυτερη τιμη και μου ειπανε να την παρω απο Thomann. Προφανως και θα γινει ετσι αφου μαλλον οι τυποι εδω στην ελλαδα δεν εχουν αναγκη απο πελατες.

 

Δευτερη κινηση που εκανα ηταν να παω σε γνωστο μου που εχει καταστημα μουσικων οργανων μηπως και μ,πορεσω να ριξω την τιμη μιας και σε περιπτωση που την εβρισκα και 200 ευρω ακριβοτερα απο γερμανια θα τα εδινα και οι τυποι δωσανε τιμη χονδρικης στον γνωστο μου 1636 ευρω. Δλδ ακομα και η χονδρικη ειναι πιο πανω απο τιμες ευρωπης. Λυπαμια πολυ κυριοι αλλα εγω προσωπικα δεν ξαναδινω σε κανεναν τα λεφτα μου στην ελλαδα διοτι οτι και να μου πουνε πλεομ ποτε δε θα μπορεσουν να δικαιολογησουν τα 800 ευρω παραπανω που ζητανε στο συγκεκριμενο κομματι και ειμαι σιγουρος πως και στρα περισσοτερα πραγματα που πουλανε συμβαινει ακριβως το ιδιο. Ντροπη μας. ΜΕ 800 ευρω παραπανω μπορω καλεστα να παρω εναν αξιοπρεπεστατο ενισχυτη η ακομα και δευτερη κιθαρα να την κουβαλαω απο δω και απο εκει. Για παραδειγμα αμα βαλω ακομα 900 ευρω στον Thoman παραγγελνβω και Gibson SG standard για την οποια πληροφοριακα στο Bon studio την εχουν τιμολογημενη λιανικης 1579 ευρω....

 

τα σχολια δικα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αστα να πανε φιλε μου....τι ψαχνεις;;;στην ελλαδα ζουμε ολοι κοιτανε πως να σε κλεψουν και με το προσχημα οτι σου δινουνε και καλο πραγμα....

Ψχνω εγω τωρα μια αυτοενισχυομενη κονσολα....απο 400 ξεκινανε κι ο thomann τις εχει απο 200 10καναλη.....τελικα μονο απ εξω αγορα....

 

Αλλα πως μπορεις να ξερεις οτι αυτο που θα σ ερθει απο Θωμαν θα δουλευει;;

κι αν δεν δουλευει.....για υτο στο τελος ολοι καταφευγουν στα ελληνικα καταστηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αν δε δουλευει το στέλνεις πίσω και πάιρνεις στη χειρότερη και τα λεφτά σου πίσω.

 

αν δεν δουλευει όμως αυτό που θα πάρεις στο ελληνικό μαγαζί? εισαι στο έλεος του εκάστοτε μαγαζάτορα...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή προφανώς δεν ξέρετε πώς λειτουργεί η αγορά, υπάρχει απλούστατη εξήγηση γιατί το Bon Studio έχει τόσο ακριβές τιμές.

 

Το συγκεκριμένο κατάστημα είναι ο εισαγωγέας και αντιπρόσωπος της Gibson στην Ελλάδα. Ως εκ τούτου, ο σκοπός του ΔΕΝ είναι η λιανική πώληση σε μεμονωμένους πελάτες αλλά η χονδρική πώληση στα υπόλοιπα καταστήματα της ημεδαπής απ' όπου θα μπορεί να αγοράζει ο εκάστοτε πελάτης.

Γι' αυτό και οι τιμές του Bon Studio (και πολλών άλλων αντιπροσώπων π.χ. Στόλλας) είναι τόσο ακριβές, για να μη δημιουργούν ανταγωνισμό στο υπόλοιπο δίκτυο πωλήσεων.

 

Όσο για τις τιμές Ελλάδας και εξωτερικού, τα έχουμε πει πολλές φορές ρε παιδιά. Δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράγματα γιατί καλές τιμές μπορούν να βρεθούν και σε ελληνικά μαγαζιά, συν ότι αγοράζοντας απ' έξω δεν μπορείς να δοκιμάσεις αλλά απολαμβάνεις καλύτερων όρων αγοράς (εγγύηση, επιστροφή κλπ).

Τα βάζει ο καθένας όλα σε μια ζυγαριά και βλέπει τί τον συμφέρει και από πού αγοράζει. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια!Πριν 2 χρονια αγορασα μια tarditional ebony απο thomann 1555e.Η κιθαρα ηταν απο καθε αποψη μια χαρα.Εδω την ειδα 1800 στον καγμακη και μοναδικη stock για να δοκιμασεις...οποτε μια η αλλη...Παρε απο thomann και αν δεν σου αρεσει κατι την στελνεις πισω και σου στελνει τα χρηματα σου.Καλο απογευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το συγκεκριμένο κατάστημα είναι ο εισαγωγέας και αντιπρόσωπος της Gibson στην Ελλάδα. Ως εκ τούτου, ο σκοπός του ΔΕΝ είναι η λιανική πώληση σε μεμονωμένους πελάτες αλλά η χονδρική πώληση στα υπόλοιπα καταστήματα της ημεδαπής απ' όπου θα μπορεί να αγοράζει ο εκάστοτε πελάτης.

Γι' αυτό και οι τιμές του Bon Studio (και πολλών άλλων αντιπροσώπων π.χ. Στόλλας) είναι τόσο ακριβές, για να μη δημιουργούν ανταγωνισμό στο υπόλοιπο δίκτυο πωλήσεων.

 

δεν ειναι ακριβως αντιπροσωπος το bon  :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως εκ τούτου, ο σκοπός του ΔΕΝ είναι η λιανική πώληση σε μεμονωμένους πελάτες αλλά η χονδρική πώληση στα υπόλοιπα καταστήματα της ημεδαπής απ' όπου θα μπορεί να αγοράζει ο εκάστοτε πελάτης.

Γι' αυτό και οι τιμές του Bon Studio (και πολλών άλλων αντιπροσώπων π.χ. Στόλλας) είναι τόσο ακριβές, για να μη δημιουργούν ανταγωνισμό στο υπόλοιπο δίκτυο πωλήσεων.

 

δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.....

απλά συγκεκριμένοι εισαγωγείς/αντιπρόσωποι δουλεύουν ακόμα με τη λογική του υπερκέρδους….

(και στο λέω αυτό γνωρίζοντας τα «καπέλα» που τρώει κάποιος εισαγωγέας στην Ελλάδα)….

 

Δε πειράζει….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι καποια καινουργια μαγαζια στην Αθηνα κανουν καλες τιμες σε σχεση με αλλα πιο παλια και σε σχεση με το τομαν κλπ, σιγουρα αυτο που ειπε ο Αλχημιστης ειναι παρα πολυ σωστο, το Bon studio  ειναι αναγκασμενο ναχει λιγο τσιμπιμενη τιμη.

Περα απο αυτο οσο μπορω ψωνιζω απο διαφορετικα καταστηματα για να συγκρινω τιμες και πραγματι για τα ιδια προιοντα οι αποκλεισεις ειναι τρομερες,

πχ και στις χορδες! Το πιο εντυπωσιακο που μου εχει τυχει 2 σετ χορδες διαφορετικης μαρκας με ιδιες τιμες στο τομαν ναχουν διαφορα 3ευρω, στο ιδιο ελληνικο καταστημα!

 

Περα απο αυτο προσωπικα με ανησυχει η ταλαιπωρια και η ξενερα αν παρω κατι απτο τομαν και δεν ερθει σε τελεια κατασταση ή ειναι ελαττωματικο...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Alchemist ισχύει για τις λιανικές τιμές εισαγωγέα / εμπόρου. Το ότι όμως ο εισαγωγέας έχει ακριβότερη χονδρική από τη λιανική του Θωμά είναι το σημείο που επικεντρώνεται το πρόβλημα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Αυτό που λέει ο Alchemist ισχύει για τις λιανικές τιμές εισαγωγέα / εμπόρου.

2.Το ότι όμως ο εισαγωγέας έχει ακριβότερη χονδρική από τη λιανική του Θωμά είναι το σημείο που επικεντρώνεται το πρόβλημα.

 

χμ...λοιπόν το 2 συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα εισαγόμενα προιόντα...και προκύπτει λόγο "καπέλων" αλλά και εξαιτίας καλύτερων όρων αγοράς χονδρικής που πιθανότατα έχει ο τόμαν..........

 

αυτό όμως που δε δικαιολογείται καθόλου είναι η τεράστια διαφορά στη λιανική που πχ.. μπορεί να είναι και 50%....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου