Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο κατάστημα είναι ο εισαγωγέας και αντιπρόσωπος της Gibson στην Ελλάδα. Ως εκ τούτου, ο σκοπός του ΔΕΝ είναι η λιανική πώληση σε μεμονωμένους πελάτες αλλά η χονδρική πώληση στα υπόλοιπα καταστήματα της ημεδαπής απ' όπου θα μπορεί να αγοράζει ο εκάστοτε πελάτης.

 

τούτο το διάβασες;

 

Δευτερη κινηση που εκανα ηταν να παω σε γνωστο μου που εχει καταστημα μουσικων οργανων μηπως και μ,πορεσω να ριξω την τιμη μιας και σε περιπτωση που την εβρισκα και 200 ευρω ακριβοτερα απο γερμανια θα τα εδινα και οι τυποι δωσανε τιμη χονδρικης στον γνωστο μου 1636 ευρω. Δλδ ακομα και η χονδρικη ειναι πιο πανω απο τιμες ευρωπης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τούτο το διάβασες;

Το διάβασα αλλά δεν συμβαίνει πάντα και παντού. Τα Korg ας πούμε, γιατί έχουν πολύ ανταγωνιστικές τιμές και στην Ελλάδα;

 

Άλλωστε σωστά ειπώθηκε ότι:

 

χμ...λοιπόν το 2 συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα εισαγόμενα προιόντα...και προκύπτει λόγο "καπέλων" αλλά και εξαιτίας καλύτερων όρων αγοράς χονδρικής που πιθανότατα έχει ο τόμαν..........

 

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του έλληνα καταστηματάρχη και έχω δει κι εγώ πολλές περιπτώσεις άπειρης αισχροκέρδειας από τον κλάδο αυτό. Ας είμαστε όμως δίκαιοι παρακαλώ γιατί δεν είναι όλοι ίδιοι, ούτε στην Ελλάδα, ούτε στο εξωτερικό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...λοιπόν το 2 συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα εισαγόμενα προιόντα...και προκύπτει λόγο "καπέλων" αλλά και εξαιτίας καλύτερων όρων αγοράς χονδρικής που πιθανότατα έχει ο τόμαν..........

Εδώ κάνεις λάθος. Ο Ζάχος π.χ. στη Θεσσαλονίκη (σόρρυ που τον αναφέρω ονομαστικά αλλά είναι ο μόνος που ψωνίζω στην Ελλάδα) πουλάει πολύ πράγμα σε τιμές πολύ κοντά ή και χαμηλότερες από του Θωμά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα margin τόσο στη χονδρική όσο και στη λιανική στην Ελλάδα, είναι τουλάχιστον 2Χ αυτών στη Γερμανία. Συνέλθετε. Άλλο να έχεις αγορά 10 εκατομμυρίων και άλλο 60-70. Με τα γερμανικά (ή αγγλικά, ή γαλλικά) margins δεν βγαίνουν ούτε τα έξοδα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα αλλά δεν συμβαίνει πάντα και παντού. Τα Korg ας πούμε, γιατί έχουν πολύ ανταγωνιστικές τιμές και στην Ελλάδα;

 

Άλλωστε σωστά ειπώθηκε ότι:

 

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του έλληνα καταστηματάρχη και έχω δει κι εγώ πολλές περιπτώσεις άπειρης αισχροκέρδειας από τον κλάδο αυτό. Ας είμαστε όμως δίκαιοι παρακαλώ γιατί δεν είναι όλοι ίδιοι, ούτε στην Ελλάδα, ούτε στο εξωτερικό.

 

Θα εδινα δικιο αν εβρισκα το ιδιο προιον 200 ευρω παραπανω....οχι ομως με 800!!!

 

Υποτιθεται οτι βρισκομαστε σε περιοδο κρισης (με οτι συνεπαγεται αυτο) και καλο θα ηταν αυτη η κριση να εφερνε την αγορα στα ισια και οπως θα επρεπε να ειναι...αλλα ο Ελληνας μυαλο δε βαζει παρα μονο αμα εμεις οι ιδιοι οι καταναλωτες τους δικασουμε με το να μην αγοραζουμε τα προιοντα τους οταν ειναι απολυτα προφανες οτι υπαρχει αισχροκερδεια...

 

Το καλυτερο ειναι ομως οτι μολις ρωτησα τον πωλητη που μιλησα αμα γινεται να την δοκιμασω μου ειπε πως δε γινεται γιατι ειναι σφραγισμενη...γουρουνι στο σακι λοιπον και τα 2330 = 2330!! Ουτε στον θωμαν θα την δοκιμασω λοιπον αλλα πληρωνω 800 ευρω παρακατω και σε 30 μερες αμα δε γουσταρω την επιστρεφω κιολας....και ας εχει ταλαιπωρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνεις λάθος. Ο Ζάχος π.χ. στη Θεσσαλονίκη (σόρρυ που τον αναφέρω ονομαστικά αλλά είναι ο μόνος που ψωνίζω στην Ελλάδα) πουλάει πολύ πράγμα σε τιμές πολύ κοντά ή και χαμηλότερες από του Θωμά.

 

Παιδιά και άλλοι το κάνουν (χαμηλότερες τιμές από τα "έξω" κλπ). Σωστή και δικαιολογημένη η αγανάκτηση εν προκειμένω, τα 800 ευρώ αλλά και η τιμή χονδρικής είναι εξωφρενικές για την συγκεκριμένη κιθάρα, αλλά δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα (ποτε ξανα απο ελλάδα κλπ) γιατί στο τέλος βγαίνουμε και χαμένοι (αν αγοράσουμε χωρίς να ψάξουμε πρώτα και εδώ)

 

Εαν δεν κάνω λάθος, αυτό επισήμανε και ο Alchemist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα margin τόσο στη χονδρική όσο και στη λιανική στην Ελλάδα, είναι τουλάχιστον 2Χ αυτών στη Γερμανία. Συνέλθετε. Άλλο να έχεις αγορά 10 εκατομμυρίων και άλλο 60-70. Με τα γερμανικά (ή αγγλικά, ή γαλλικά) margins δεν βγαίνουν ούτε τα έξοδα.

 

Ενδέχεται πάντως και έλληνας αντιπρόσωπος να καταφέρει να "πετύχει" και καλύτερη τιμή από τον ξένο, ανεξαρτήτως margin. προσωπικά μου έχει συμβεί να αγοράσω φτηνότερα μηχανήματα από εδώ - και δεν μιλάω για 10 ευρώ. Πάντως είναι δύσκολο εως αδύνατο να ανταγωνιστεί ένα μικρό μαγαζάκι ένα μεγαθήριο, και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα μουσικά όργανα.

 

Προσοχή: Δεν μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση, εδώ το πράγμα ξεφεύγει, και φαίνεται ότι ο εισαγωγέας στην ελλάδα πέτυχε μάλλον άσχημο deal για τις κιθάρες (ή θέλει να τα βγάλει από τα 3-4 κορόϊδα που θα αγοράσουν σε αυτές τις τιμές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνεις λάθος. Ο Ζάχος π.χ. στη Θεσσαλονίκη (σόρρυ που τον αναφέρω ονομαστικά αλλά είναι ο μόνος που ψωνίζω στην Ελλάδα) πουλάει πολύ πράγμα σε τιμές πολύ κοντά ή και χαμηλότερες από του Θωμά.

 

μπα ... δυστυχώς δε κάνω λάθος....αυτό που αναφέρω έχει να κάνει με εισαγωγές ΓΕΝΙΚΑ όχι μόνο για μουσικά .. όργανα …

αυτό που αναφέρεις είναι μία συγκεκριμένη περίπτωση η οποία εξηγείται με πολλούς τρόπους…πχ παρα-εισαγωγή από άλλη ευρωπαική χώρα…

 

στη γενική περίπτωση πάντως τα καπέλα στις εισαγωγές είναι πολλά …

και το ελληνικό υπερκέρδος .. βεβαίως - βεβαίως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται πάντως και έλληνας αντιπρόσωπος να καταφέρει να "πετύχει" και καλύτερη τιμή από τον ξένο, ανεξαρτήτως margin. προσωπικά μου έχει συμβεί να αγοράσω φτηνότερα μηχανήματα από εδώ - και δεν μιλάω για 10 ευρώ.

 

Φυσικά και υπάρχει.

 

Εγώ αρνούμαι να δω το θέμα συναισθηματικά και εκθέτω μια κατάσταση με την οποία είναι άσχετοι όσοι βρίσκονται εκτός εμπορικού κυκλώματος.

 

Εννοείται ότι ο καταναλωτής θα δει πάντοτε αυτό που τον συμφέρει. Από εκεί μέχρι τις θεωρίες συνομωσίας, ή τις γενικολογίες τύπου "τι περιμένεις, ελληνάρες", υπάρχει μεγάλη απόσταση.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα margin τόσο στη χονδρική όσο και στη λιανική στην Ελλάδα, είναι τουλάχιστον 2Χ αυτών στη Γερμανία. Συνέλθετε. Άλλο να έχεις αγορά 10 εκατομμυρίων και άλλο 60-70. Με τα γερμανικά (ή αγγλικά, ή γαλλικά) margins δεν βγαίνουν ούτε τα έξοδα.

 

τότε γιατί όπως ήδη ειπώθηκε ορισμένοι έλληνες έχουν τιμές ΠΟΛΥ κοντά στο θωμά;;;

 

μήπως είναι θέμα επιλογής και όχι ανάγκης όπως ισχυρίζεσαι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου