Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και υπάρχει.

Εγώ αρνούμαι να δω το θέμα συναισθηματικά και εκθέτω μια κατάσταση με την οποία είναι άσχετοι όσοι βρίσκονται εκτός εμπορικού κυκλώματος.

 

Φυσικά, συμφωνώ απόλυτα.

Άλλωστε γιατί να δεις το κέρδος του άλλου συναισθηματικά, εφόσον αυτός δεν βλέπει συναισθηματικά την δική σου 'ζημιά'?

 

Κακά τα ψέματα, οποιοσδήποτε ανοίγει ή προσπαθεί να λειτουργήσει επιχείρηση περιμένοντας τέτοιου τύπου "οίκτο" από τον οποιόδήποτε καταναλωτή πελάτη (τύπου δεν προσφέρω τπτ παραπάνω από τον άλλο, έχω ακριβότερη τιμή αλλά, διαολε, είμαστε συμπατριώτες!) ειναι καταδικασμένος να κλεισει.

 

Εννοείται ότι ο καταναλωτής θα δει πάντοτε αυτό που τον συμφέρει. Από εκεί μέχρι τις θεωρίες συνομωσίας, ή τις γενικολογίες τύπου "τι περιμένεις, ελληνάρες", υπάρχει μεγάλη απόσταση.  ;)

 

Και εδώ συμφωνώ, οι γενικολογίες και η εκ προοιμίου απόρριψη οδηγούν σε αυτογκόλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή προφανώς δεν ξέρετε πώς λειτουργεί η αγορά, υπάρχει απλούστατη εξήγηση γιατί το Bon Studio έχει τόσο ακριβές τιμές.

 

Το συγκεκριμένο κατάστημα είναι ο εισαγωγέας και αντιπρόσωπος της Gibson στην Ελλάδα. Ως εκ τούτου, ο σκοπός του ΔΕΝ είναι η λιανική πώληση σε μεμονωμένους πελάτες αλλά η χονδρική πώληση στα υπόλοιπα καταστήματα της ημεδαπής απ' όπου θα μπορεί να αγοράζει ο εκάστοτε πελάτης.

Γι' αυτό και οι τιμές του Bon Studio (και πολλών άλλων αντιπροσώπων π.χ. Στόλλας) είναι τόσο ακριβές, για να μη δημιουργούν ανταγωνισμό στο υπόλοιπο δίκτυο πωλήσεων.

 

Όσο για τις τιμές Ελλάδας και εξωτερικού, τα έχουμε πει πολλές φορές ρε παιδιά. Δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράγματα γιατί καλές τιμές μπορούν να βρεθούν και σε ελληνικά μαγαζιά, συν ότι αγοράζοντας απ' έξω δεν μπορείς να δοκιμάσεις αλλά απολαμβάνεις καλύτερων όρων αγοράς (εγγύηση, επιστροφή κλπ).

Τα βάζει ο καθένας όλα σε μια ζυγαριά και βλέπει τί τον συμφέρει και από πού αγοράζει. ;)

Δεν κατάλαβες καλά....Δοκιμάζω εδώ και ψωνίζω απ έξω....ούτε χορδή Μι καντίνι στους γνωστούς άγνωστους που μου ήπιαν και σας ήπιαν το αίμα στην Ιπποκράτους στην Χαρ.Τρικούπη στην Θεμιστοκλέους και πάει λέγοντας με τα 5 εξοχικά τώρα ο καθένας τους...

Συγχωρέστε μου τον τόνο αλλά δεν θα μπορέσω ποτέ να ξεχάσω ότι την πρώτη μου κιθάρα έκανα οικονομίες μήνες όταν έπερνα το μήνα 45.000 δρχ...έδινα ενοίκιο 18.000 έδωσα 33.000 δρχ για Gerley Strat....έλεοοςςςς

Υπ όψιν ότι οι γνωστοί άγνωστοι είναι μέλη στο noiz και παρακολουθούν καθημερινά το forum....

Τους στέλνω τα φιλιά μου....τα λεφτουδάκια μου ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες καλά....Δοκιμάζω εδώ και ψωνίζω απ έξω....

Προσωπικά θα αισθανόμουν ολίγον ξεφτίλας αν γύρναγα τα μαγαζιά να δοκιμάζω ό,τι μου 'ρθει, όντας εκ προοιμίου αποφασισμένος ότι δεν επρόκειτο να αγοράσω - ακόμα κι αν η τιμή ήταν σωστή.

Επειδή όμως όλοι σκεφτόμαστε και νιώθουμε διαφορετικά, πράττουμε και αναλόγως. Και λόγος δε μου πέφτει τί θα δοκιμάζει και από πού θα αγοράζει ο καθένας...

 

Όσο για το θέμα, με κάλυψαν ο Loci και ο ndnikola. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος ο alchemist... δοκιμαστε να ζητησετε τιμες σε αλλα προιοντα (πχ αυτοκινητα) απο τον εισαγωγεα, και ρωτηστε τιμη σε αντιπροσωπο...

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχουμε ελευθερη αγορα, ο καθενας παιρνει οτι θελει απο οπου θελει.

παλια υπηρχε ολιγοπωλιο στα μουσικα με καποιους να θυσαυριζουν -αν και δεν πιστευω οτι πλουτισαν παρα πολυ-

απο κει και επειτα ας πραξει ο καθενας οπως θελει.

οταν μου ειπαν 8,50 ευρω γιαυτες τις χορδες

http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_2221_regular_slinky.htm

απλα ειπα δεν εχετε αλλες? και τελικα δεν πηρα (εν τελει).

 

Οταν θαρθει η ωρα θα παρω μαζικα απτο τομαν

 

μην υιοθετουμε ακραιες τασεις!

οπως ειπα ομως καποια καινουργια μαγαζια εχουν καλες τιμες.

 

Ειρηνη υμιν  8)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα αισθανόμουν ολίγον ξεφτίλας αν γύρναγα τα μαγαζιά να δοκιμάζω ό,τι μου 'ρθει, όντας εκ προοιμίου αποφασισμένος ότι δεν επρόκειτο να αγοράσω - ακόμα κι αν η τιμή ήταν σωστή.

Επειδή όμως όλοι σκεφτόμαστε και νιώθουμε διαφορετικά, πράττουμε και αναλόγως. Και λόγος δε μου πέφτει τί θα δοκιμάζει και από πού θα αγοράζει ο καθένας...

 

Όσο για το θέμα, με κάλυψαν ο Loci και ο ndnikola. ;)

Eσύ αν θέλεις μπορείς να νοιώσεις όπως θέλεις και χειρότερα ακόμα...Εγώ απλά κοιτάω το συμφέρον μου και δεν δοκιμάζω ότι μου ρθει..Κάνω έρευνα αγοράς και δοκιμάζω ότι έχω βάλει σκοπό να αποκτήσω άμεσα στην καλύτερη δυνατή τιμή...και 99 φορές στις 100 προκύπτει (τυχαίο? δεν νομίζω) απ το εξωτερικό...

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλογή ...  ;)

 

Παιδιά, νομίζω τα παραλέτε λίγο. Εαν ο εισαγωγέας τους στραγγαλίζει στις τιμές, και για εσάς η οποιαδήποτε τιμή πάνω από την χονδρική ( η οποία σημειώθηκε ότι είναι ήδη ακριβότερη για τον έλληνα από ότι για τον γερμανό) σας φαίνονται αισχροκέρδεια απλά προσπεράστε. Μην ξεχνάτε παράγοντες όπως π.χ. η διαφορά στο ΦΠΑ που είναι πλέον 4 μονάδες και καθόλου αμελητέα, ειδικά στα ακριβά όργανα. Επίσης, για άλλη μια φορά, είναι αυτονόητο ότι αυτός που θα αγοράσει 1.000 κομμάτια για να τα μεταπωλήσει θα πετύχει καλύτερη τιμή και ως εκ τούτου θα έχει μεγαλύτερη άνεση για έκπτωση από κάποιον που θα αγοράσει 50.

 

Επίσης, το πώς διαπραγματεύται ο καθένας και σε τι τιμές φέρνει τα προϊόντα του από έξω, δεν είναι πάντα στην τύχη, ούτε και για όλους το ίδιο. Έχω πρόσφατο παράδειγμα για τρεις διαφορετικές τιμές στο ίδιο όργανο στην αθήνα, αλλά νομίζω είναι beside the point.

 

Σημασία έχει κατ' εμέ, ότι όταν αγοράζεις κάτι, καλό είναι να εξαντλήσεις τις επιλογές σου και να καταλαβαίνεις τί πληρώνεις. Πχ, ίσως και να μην έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω για να αγοράσω κάτι απο εδώ εαν γνωρίζω ότι αγοράζω μαζί καλό και άμεσο setup και after sales support (ναι, ακόμα και κάποιοι έλληνες καταστηματάρχες το έχουν αυτό!). Τώρα, αυτό το κάτι είναι για τον καθένα διαφορετικό ποσό / ποσοστό επί της τιμής του προϊόντος.

 

Πάντως κακώς γίνεται ξανά η κουβέντα ελλάδα ή thomann, νομίζω το θέμα έχει κάνει αρκετούς κύκλους στο noiz.

 

Δεν κατάλαβες καλά....Δοκιμάζω εδώ και ψωνίζω απ έξω....ούτε χορδή Μι καντίνι στους γνωστούς άγνωστους που μου ήπιαν και σας ήπιαν το αίμα στην Ιπποκράτους στην Χαρ.Τρικούπη στην Θεμιστοκλέους και πάει λέγοντας με τα 5 εξοχικά τώρα ο καθένας τους...

Συγχωρέστε μου τον τόνο αλλά δεν θα μπορέσω ποτέ να ξεχάσω ότι την πρώτη μου κιθάρα έκανα οικονομίες μήνες όταν έπερνα το μήνα 45.000 δρχ...έδινα ενοίκιο 18.000 έδωσα 33.000 δρχ για Gerley Strat....έλεοοςςςς

Υπ όψιν ότι οι γνωστοί άγνωστοι είναι μέλη στο noiz και παρακολουθούν καθημερινά το forum....

Τους στέλνω τα φιλιά μου....τα λεφτουδάκια μου ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ

 

φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, νομίζω το έχεις πάρει λίγο λάθος, εκτός εαν βγάζεις γούστα με το να αγοράζεις ακριβότερα από έξω (έστω και στην 1 από τις 100!) και με το παραμικρό να στέλνεις κούριερ back & forth στη γερμανία. Επίσης, αντιλαμβάνεσαι ότι ακούγεται εξίσου κουτοπόνηρο το να εκμεταλλεύεσαι την καλή θέληση του κάθε πωλητή και να τον μετατρέπεις σε τοπικο showroom του thomann, με το να σε πιάσανε κώτσο αγοράζοντας κιθάρα άλλες εποχές. Εαν ήμουν στη θέση σου, θα αγόραζα με κριτήριο απλά το πορτοφόλι και το χρόνο μου, χωρίς οργισμένη διάθεση και χωρίς να φτάνω στα άκρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, νομίζω τα παραλέτε λίγο. Εαν ο εισαγωγέας τους στραγγαλίζει στις τιμές, και για εσάς η οποιαδήποτε τιμή πάνω από την χονδρική ( η οποία σημειώθηκε ότι είναι ήδη ακριβότερη για τον έλληνα από ότι για τον γερμανό) σας φαίνονται αισχροκέρδεια απλά προσπεράστε. Μην ξεχνάτε παράγοντες όπως π.χ. η διαφορά στο ΦΠΑ που είναι πλέον 4 μονάδες και καθόλου αμελητέα, ειδικά στα ακριβά όργανα. Επίσης, για άλλη μια φορά, είναι αυτονόητο ότι αυτός που θα αγοράσει 1.000 κομμάτια για να τα μεταπωλήσει θα πετύχει καλύτερη τιμή και ως εκ τούτου θα έχει μεγαλύτερη άνεση για έκπτωση από κάποιον που θα αγοράσει 50.

 

Επίσης, το πώς διαπραγματεύται ο καθένας και σε τι τιμές φέρνει τα προϊόντα του από έξω, δεν είναι πάντα στην τύχη, ούτε και για όλους το ίδιο. Έχω πρόσφατο παράδειγμα για τρεις διαφορετικές τιμές στο ίδιο όργανο στην αθήνα, αλλά νομίζω είναι beside the point.

 

Σημασία έχει κατ' εμέ, ότι όταν αγοράζεις κάτι, καλό είναι να εξαντλήσεις τις επιλογές σου και να καταλαβαίνεις τί πληρώνεις. Πχ, ίσως και να μην έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω για να αγοράσω κάτι απο εδώ εαν γνωρίζω ότι αγοράζω μαζί καλό και άμεσο setup και after sales support (ναι, ακόμα και κάποιοι έλληνες καταστηματάρχες το έχουν αυτό!). Τώρα, αυτό το κάτι είναι για τον καθένα διαφορετικό ποσό / ποσοστό επί της τιμής του προϊόντος.

 

Πάντως κακώς γίνεται ξανά η κουβέντα ελλάδα ή thomann, νομίζω το θέμα έχει κάνει αρκετούς κύκλους στο noiz.

 

φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, νομίζω το έχεις πάρει λίγο λάθος, εκτός εαν βγάζεις γούστα με το να αγοράζεις ακριβότερα από έξω (έστω και στην 1 από τις 100!) και με το παραμικρό να στέλνεις κούριερ back & forth στη γερμανία. Επίσης, αντιλαμβάνεσαι ότι ακούγεται εξίσου κουτοπόνηρο το να εκμεταλλεύεσαι την καλή θέληση του κάθε πωλητή και να τον μετατρέπεις σε τοπικο showroom του thomann, με το να σε πιάσανε κώτσο αγοράζοντας κιθάρα άλλες εποχές. Εαν ήμουν στη θέση σου, θα αγόραζα με κριτήριο απλά το πορτοφόλι και το χρόνο μου, χωρίς οργισμένη διάθεση και χωρίς να φτάνω στα άκρα!

Προσωπικά δεν μιλάω για Thomann...

Νομίζω σε κάλυψα με το τελευταίο μου post

Δεν έχεις ζήσει τις εποχές που αναφέρομαι οπότε κράτα μια πισινή γτ δεν γνωρίζεις....οι γύρω στα 40 γνωρίζουν σε τι αναφέρομαι...και σε ποιά βαμπίρ  :P

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 κιθαριστας θελει

1 κιθαρα την δοκιμαζει σε

8 καταστηματα και τελικα την παιρνει

88 ευρω πιο φτηνα απτο τομαν

 

ολο μαζι 11888

 

τυχαιο? δεν νομιζω!

 

11888 - βρες αυτο που ψαχνεις και στα μουσικα!  ;D

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου