Προς το περιεχόμενο

Bon studio και τιμολογιακή πολιτική


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 κιθαριστας θελει

1 κιθαρα την δοκιμαζει σε

8 καταστηματα και τελικα την παιρνει

88 ευρω πιο φτηνα απτο τομαν

 

ολο μαζι 11888

 

τυχαιο? δεν νομιζω!

 

11888 - βρες αυτο που ψαχνεις και στα μουσικα!  ;D

 

Για τη φουκαριάρα τη μάνα μου......

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη πρεπει να βγω

δινω +1 στον Spiro 69 γιατι παλιοτερα το ειχαν παραξυλωσει οι καταστηματαρχες

-0,5 για την λογικη δοκιμαζω και παιρνω απο εξωτερικο (στην τελικη τους πωλητες κουραζουμε το αφεντικο χεστηκε, απλα καθεται)

 

και +5 στην φουκαριαρα την μανα μου που με ανεχεται εμενα και τους παραξενους φιλους μου οταν τζαμρουμε/ηχογραφουμε σπιτι!

 

Καλο απογευμα παιδια

ο Θεος (hendrix) μαζι σας!  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, νομίζω τα παραλέτε λίγο. Εαν ο εισαγωγέας τους στραγγαλίζει στις τιμές, και για εσάς η οποιαδήποτε τιμή πάνω από την χονδρική ( η οποία σημειώθηκε ότι είναι ήδη ακριβότερη για τον έλληνα από ότι για τον γερμανό) σας φαίνονται αισχροκέρδεια απλά προσπεράστε. Μην ξεχνάτε παράγοντες όπως π.χ. η διαφορά στο ΦΠΑ που είναι πλέον 4 μονάδες και καθόλου αμελητέα, ειδικά στα ακριβά όργανα. Επίσης, για άλλη μια φορά, είναι αυτονόητο ότι αυτός που θα αγοράσει 1.000 κομμάτια για να τα μεταπωλήσει θα πετύχει καλύτερη τιμή και ως εκ τούτου θα έχει μεγαλύτερη άνεση για έκπτωση από κάποιον που θα αγοράσει 50.

 

Επίσης, το πώς διαπραγματεύται ο καθένας και σε τι τιμές φέρνει τα προϊόντα του από έξω, δεν είναι πάντα στην τύχη, ούτε και για όλους το ίδιο. Έχω πρόσφατο παράδειγμα για τρεις διαφορετικές τιμές στο ίδιο όργανο στην αθήνα, αλλά νομίζω είναι beside the point.

 

Σημασία έχει κατ' εμέ, ότι όταν αγοράζεις κάτι, καλό είναι να εξαντλήσεις τις επιλογές σου και να καταλαβαίνεις τί πληρώνεις. Πχ, ίσως και να μην έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω για να αγοράσω κάτι απο εδώ εαν γνωρίζω ότι αγοράζω μαζί καλό και άμεσο setup και after sales support (ναι, ακόμα και κάποιοι έλληνες καταστηματάρχες το έχουν αυτό!). Τώρα, αυτό το κάτι είναι για τον καθένα διαφορετικό ποσό / ποσοστό επί της τιμής του προϊόντος.

 

Πάντως κακώς γίνεται ξανά η κουβέντα ελλάδα ή thomann, νομίζω το θέμα έχει κάνει αρκετούς κύκλους στο noiz.

 

αγαπητέ

αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποστς μου θα δεις ότι λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα.......

 

το επιλογή πηγαινεί στην "απόφαση/επιλογή" του έλληνα καταστηματάρχη(λιανικής + χονδρικής) με τι περιθώριο κέρδους θέλει να δουλέψει.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δε μιλάμε για 50 ευρώ πιο φτηνά.

 

Εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να δίνω το κάτι παραπάνω στον ελληνα γιατι δε γινεται να ανταγωνιστεί μεγαθηρια οπως ο θωμας.

 

ειναι ομως και μερικοι που δε σ'αφηνουν ν'αγιάσεις βρε παιδί μου. Σου ζητάνε ακραία λεφτά, αφηνοντάς σου μόνο το περιθώριο να παζαρέψεις σκληρά (και εγώ δεν έχω όρεξη να κάθομαι να παζαρεύω) και στην τελική να πάρεις μια κιθάρα ας πουμε που την είχε στη βιτρίνα για μισό χρόνο σε τιμή αρκετά μεγαλύτερη απο το "θωμά" και φυσικά αν σου πάθει τίποτα, ή αν ειναι άθλια σεταρισμένη, πρεπει πάλι να τρεχεις και να μη φτάνεις. Και όλα αυτά σε μια ατμόσφαιρα έντασης, αγένειας και νεύρων που στο τέλος λές αει στο διάολο.

 

τι να το κάνω που ο άλλος είχε καταφέρει μετά από τοσο παζάρι να μου κάνει τιμή για την ESP horizon 100 ευρώ παραπάνω απο το θωμα? Η κιθάρα ήταν στη βιτρίνα μήνες (ακόμα είναι, και μιλάμε για χρόνια πλέον) το μπράτσο της ήταν σαν τόξο, μέσα στη σκόνη και τη μπίχλα, την είχε δοκιμάσει ο καθένας όλο αυτό το διάστημα και εγώ ήξερα πολύ καλά πως αν χάλαγε ενα κλειδί θα έτρεχα μετα και δε θα έφτανα...

 

 

δεν είναι μόνο το θέμα της τιμής λοιπόν, είναι και το μετά. Είναι και το ρίσκο που αισθάνεσαι για τα λεφτά που επενδύεις

 

 

 

και πάλι, πρέπει να πουμε πως υπάρχουν αρκετοί στο χώρο πλέον που λειτουργουν υποδειγματικά και σέβονται τον πελάτη, τοσο με τις τιμές όσο και την εξυπηρέτηση.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλουστευτικά αλλά το νόημα δε χάνεται:

 

ο γερμανός θέλει να πουλήσει 20 κομμάτια με 50Ε κέρδος ανά κομμάτι

 

ο έλληνας προτιμά να πουλήσει 10 κομμάτια με 100Ε κέρδος ανά κομμάτι, κουράζεται λιγώτερο έτσι

 

στο μαγαζί του γερμανού δεν μπορείς να δοκιμάσεις γιατί προφανως δεν θα τρέχεις γερμανία

 

στο μαγαζί του έλληνα δεν μπορείς να δοκιμάσεις γιατί απλούστατα δεν σου το επιτρέπει (εκτός αν έχεις ακουμπήσει τα φράγκα σου σε μερικές αγορές στο παρελθόν και "σε ξέρει")

 

στο μαγαζί του γερμανού επιστρέφεις κάτι αν απλά δεν σου αρέσει και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω

 

κάτι τέτοιο ούτε καν το συζητάς με τον έλληνα γιατί είναι βέβαιο πως θα του 'ρθει κόλπος στην ιδέα και μόνο, και θα σε πάνε μετά μέσα για φόνο εκ προμελέτης

 

αναρωτιέμαι τι τιμές - και τι πολιτική γενικώτερα - θα είχαν σήμερα τα μαγαζιά αυτά στην ελλάδα αν ΔΕΝ υπήρχε ο (κάθε) θωμάς... μπρρρ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου,οι τιμές στα προ'ι'όντα εδώ στην Ελλάδα (και δεν μιλάω μόνο για μουσικά είδη,αλλά γενικότερα),είναι ένα αποτέλεσμα συνδυασμού 1)πρωτίστως απληστίας,κουτοπονηριάς ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε,εκ μέρους των εμπόρων,2)εντελώς αβέβαιου και απρόβλεπτου οικονομικού/φορολογικού (ο Θεός να το κάνει...) "συστήματος",όπου όπως στο τσίρκο δεν ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι "νούμερο" θα δείς μπροστά σου,έτσι και στο τσίρκο που λέγεται Ελλάδα ποτέ δεν μπορείς να΄σαι σίγουρος αν ένα "καρναβάλι"  ξαφνικά π.χ. θα σε "βαρέσει" με 23% Φ.Π.Α.(...) και 3)ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ "μικρής" αγοράς...Δεν θα είναι ΠΟΤΕ δυνατόν η ελληνική αγορά να συγκριθεί/εξισωθεί με την Γερμανική ή την Αμερικάνικη...

 

Πρέπει να΄μαστε πάντα δίκαιοι,γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο θα αναφέρω και το εξής:Πριν κάνα μήνα μπήκα στη διαδικασία να πάρω τον Marshall Class 5,οπότε άρχισα την έρευνα αγοράς...(Thomann,Ευρωπαική αγορά γενικότερα,Αμερικάνικη αγορά και πάει λέγοντας...)

 

Τελικά,για να μην πολυλογώ, (προς ΠΟΛΥ μεγάλου ΣΟΚ μου) τον αγόρασα από ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη όπου μένω για €300 (!!!).Η φτηνότερη τιμή -τολμώ να πω- που βρήκα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ...

 

Και για να καταλάβετε τι λέω, σας το λέει κάποιος που εδώ και καμμιά 10αριά χρόνια έχει εγκαταλείψει πλήρως την Ελληνική αγορά και επειδή έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω Αμερική αγοράζω(εκμεταλλευόμενος την ισοτιμία) σχεδόν πάντα από εκεί ή μου τα στέλνουν απο εκεί.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιέμαι τι τιμές - και τι πολιτική γενικώτερα - θα είχαν σήμερα τα μαγαζιά αυτά στην ελλάδα αν ΔΕΝ υπήρχε ο (κάθε) θωμάς... μπρρρ.....

Την ίδια πολιτική και τιμές που είχαν και πριν το Θωμά και τον κάθε θωμά. Άστα....

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητέ

αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποστς μου θα δεις ότι λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα.......

 

το επιλογή πηγαινεί στην "απόφαση/επιλογή" του έλληνα καταστηματάρχη(λιανικής + χονδρικής) με τι περιθώριο κέρδους θέλει να δουλέψει.........

Πιθανόν να σε παρεξήγησα. Πολλές φορές δαιμονοποιείται η έννοια κέρδους χωρίς να την αντιλαμβανόμαστε και την εξισώνουμε με την αισχροκέρδεια, και έπεσα στην παγίδα να απαντήσω σε αυτό. Πάντως είναι δύσκολο να αναλύσουμε την κατάντια της ελληνικής αγοράς σε πέντε γραμμές, και μιλώντας για gibson  ;D

 

3)ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ "μικρής" αγοράς...Δεν θα είναι ΠΟΤΕ δυνατόν η ελληνική αγορά να συγκριθεί/εξισωθεί με την Γερμανική ή την Αμερικάνικη...

 

Νομίζω πως ο παραπάνω είναι ο βασικότερος παράγοντας για τη διαφορά στις τιμές, και είναι η πιο λογική εξήγηση στο γιατί κάποιοι επιμένουν να τις έχουν τόσο ψηλότερα από τα γερμανικά και μη ιντερνετομάγαζα ενώ ο κόσμος ψωνίζει ήδη απ' έξω.

 

απλουστευτικά αλλά το νόημα δε χάνεται:

 

ο έλληνας προτιμά να πουλήσει 10 κομμάτια με 100Ε κέρδος ανά κομμάτι, κουράζεται λιγώτερο έτσι

αναρωτιέμαι τι τιμές - και τι πολιτική γενικώτερα - θα είχαν σήμερα τα μαγαζιά αυτά στην ελλάδα αν ΔΕΝ υπήρχε ο (κάθε) θωμάς... μπρρρ.....

 

Εδώ νομίζω το χάνεις. Ο έλληνας ίσως δεν έχει την δυνατότητα να στοκάρει τόσο πολλά κομμάτια--> να αγοράσει σε φτηνότερη τιμή από την πηγή --> να πουλήσει με 50 ευρώ κέρδος. Είναι σφάλμα να θεωρείς ότι όποιος έχει υψηλότερη τιμή σε ένα προϊόν, το κάνει επειδή "θα κουραστεί λιγότερο". Εκτός εαν σε παρεξήγησα - μου συμβαίνει σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει να γνωριζω ανθρωπο, που εισαγει καποιες εταιρειες.

Προ 2ετιας, ο Ολλανδος αντιπροσωπος μιας απο αυτες ειχε αρκετα μικροτερες τιμες.

Ο φιλος επικοινωνησε με τον κατασκευαστη οταν το διαπιστωσε και ζητησε ιδια εκπτωση, προφανως επεμεινε γιατι με την επομενη παραγγελια ειχε διαφορα 50-100 ευρω και σε καποια ιδια τιμη με τον Ολλανδο.

Υπ'οψιν πως προκειται για ιδια περιπου καταστηματα με τη διαφορα πως ο Ολλανδος στελνει και πουλαει παντου στην Ευρωπη.

 

Τωρα για τους ημεδαπους, τι να πει κανεις...

Το εχω ξαναπει και σχετικα προσφατα.

Μπορει να μου πει καποιος πως γινεται μια κιθαρα να ειχε 2700 μεταξυ 2002-2004 και πλεον με αυξημενο ΦΠΑ και εμμεσους φορους, (γιατι δεν αυξηθηκε μονο το ΦΠΑ αλλα και φοροι σχετικοι με εκτελωνισμο) και τωρα εφτα χρονια μετα να εχουν ριξει την τιμη της? ? ?

Πραγμα που σημαινει οτι τοσα χρονια που δεν υπηρχε επιλογη αγορας απο εξωτερικο, μας δουλευαν κανονικοτατα.

Και πλεον που κινειται αλλιως ο μεσος αγοραστης κανουν ο,τι μπορουν μπας και δε χασουν κι αλλο κοσμο...

 

Προσωπικα, ψωνιζω απο το '94-'95 περιπου απο τα ιδια μαγαζια της Αθηνας.

Και δεν ειναι τυχαιο που υπαρχουν ακομα και μαλιστα με ιδια και αυξημενη καινουρια πελατεια...

Για τους υπολοιπους?

Αδιαφορω, ας κλεισουν.

Προβλημα τους.

Αν εγω ειμαι λιγοτερο παραγωγικος στην εργασια μου απο καποιον αλλο, η ζητησω περισσοτερα παραγοντας το ιδιο εργο, θα με προτιμησεις? ? ?

Δεν το νομιζω, τοτε για ποιο λογο?

Για να στηριξω την ελληνικη οικονομια και τους συμπατριωτες εμπορους?

Οσο με σκεφτοντουσαν και με σκεφτονται ακομα ωστε να μην με χασουν απο πελατη, αλλο τοσο φιλικα προς αυτους κινουμαι για τις αγορες μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια πολιτική και τιμές που είχαν και πριν το Θωμά και τον κάθε θωμά. Άστα....

Έτσι ακριβώς 1000%.....Φιλαράκι άμα γουστάρεις να ούμε...Το εργαλείο είναι πένα  :-X

 

Όπως τα λέει κι ο Andy C.. Συμφωνώ..

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου