Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για επιλογή ανάμεσα σε schecter h prs


Dimisas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως δεν είναι θέμα μονο χρηματων και "καλής" κιθάρας.

 

Πρέπει να παίξεις κιόλας. Ας πούμε εγώ δεν μπορώ αυτόν τον παλιοεπιλογέα μαγνητών της prs.

 

Αν θες να δώσεις τόσα πολλά λεφτά, η δική μου πρόταση είναι να μην σκεφτείς με βάση τη μεταπωλητική αξία.

Σκέψου με το αν θα σου αρέσει η κιθάρα μετά απο 2 χρόνια. Πάρε την πιο "αντοχική" στο GAS.

 

Για παράδειγμα, η hellriser που λες, έχει πολλά στολιδάκια πάνω. Είσαι σίγουρος πως σε 2 χρόνια δε θα σου τη σπάει και δε θα την πουλήσεις, χάνοντας χρήματα?

Άσε που είναι και κρίμα να έχεις συνηθίσει μια κιθάρα τόσο καιρό και μετά να μπάινεις πάλι στη διαδικασία να μάθεις τα χουγια μιας άλλης.

 

Για μένα, πήγαινε πάιξε και την PRS αφού σαν μεταχειρισμένη έχει καλύτερο value for money ΑΝ είναι σε καλή κατάσταση, όπως είπε και ο TGL και αν σου αρεσει πραγματικα, παρτην, διαφορετικά απο schecter θα σου πρότεινα κάτι πιο μετριοπαθές, όπως τη c1 custom.

 

http://www.gear-vault.com/schecter-c1-c7-guitars/

 

 

αλήθεια για τι μουσική την θες τη κιθάρα?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και επειδή, δεν αγοράζουν έτσι κιθάρες...σου συνιστώ να μην πάρεις καμμία από τις 2 σήμερα. Πάρε μετοχές της Εθνικής και πολύ γρήγορα θα πάρεις ΚΑΙ τις 2 κιθάρες...

 

Διακρίνω μια ειρωνία; Αν έχεις να πεις κάτι το εποικοδομητικό πες το αλλιώς μην γράφεις.

 

Την schecter thn έπαιξα και την άκουσα με την άλλη δεν ξέρω τι παίζει.

 

Μου αρέσει ο γεμάτος ήχος της Les paul (schecter) το sustain της και οι επιλογές που έχει για να μετατρέψεις το διπλό σε μονό μαγνήτη που βγάζει πιο λεπτό ήχο.

 

Από την άλλη δεν ξέρω τίποτα για την prs. Έχω ακούσει ότι έχει πολύ καλό ήχο είναι πολύ εύκολη στο παίξιμο αλλά αυτά.

 

Η μεταπωλητική της αξία δεν με ενδιαφέρει. Αν στοχεύω στο να βγάλω ένα χιλιάρικο μετά από δέκα χρόνια, κλάφτα χαράλαμπε.

 

Όπως είπε και ο TGL, η PRS έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία (αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο φυσικά). Τώρα, σχετικά με αυτό που λες, είναι πολύ σχετικό γιατι πολύ καλή μπορεί να είναι και μια 7χορδη ή ένα σκάφος (που λέει ο λόγος). Θα σε ενδιέφερε? Το θέμα είναι να πάρεις κάτι που θα σου αρέσει και θα καλύπτει τις ανάγκες σου (και φυσικά θα είναι και μέσα στο μπατζετ σου)

 

Ginargiro δεν θα με ενδιέφερε 7χορδη, σκάφος και άλλα.

 

Όταν είπα την καλή καλύτερη κιθάρα με τα λεφτά που θα δώσω εννοούσα π.χ. ο πωλητής που δοκίμασα τη schecter μου είπε ότι άν όλα αυτά που έχει η συγκεκριμένη κιθάρα τα είχε μία gibson τότε η αξία της θα ήταν 2000 ευρώ και βάλε

 

Nα πω και κανένα είδος μουσικής για να σας δώσω να καταλάβετε. Θέλω να παίζω rock, blues, pop.

 

Τι παίζει με τη prs μόνο και μόνο επειδή είναι χειροποίητη είναι ακριβή;

Λένε ότι έχει καλό ήχο για τι στυλ έχει καλό ήχο;

 

Ίσως πρέπει να πεταχτώ μια βόλτα κομοτηνή που είναι ο τύπος να την παίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρίνω μια ειρωνία; Αν έχεις να πεις κάτι το εποικοδομητικό πες το αλλιώς μην γράφεις.

Kαμμια ειρωνία...και τη συμβουλή μου στην έδωσα...Επαναλαμβάνω δεν δίνουν έτσι εύκολα ένα 1000ρικο και περισσότερο σήμερα...από την άλλη μόνος σου το λές

Εντάξει δεν το έχω ψάξει και πολύ

Δεν είμαι και πολύ λεπτολόγος όσον αφορά τον ήχο αλλά θα ήθελα να πάρω μια όσο το δυνατόν καλύτερη κιθάρα με τα λεφτα που θα δώσω.

Με αυτή τη λογική, συνήθως αγοράζουμε την κόκκινη ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική, συνήθως αγοράζουμε την κόκκινη ;)

Το μπερδεύεις με το χρώμα του καλωδίου που κόβουμε στις ωρολογιακές βόμβες 1 δευτερόλεπτο πριν εκραγούν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπερδεύεις με το χρώμα του καλωδίου που κόβουμε στις ωρολογιακές βόμβες 1 δευτερόλεπτο πριν εκραγούν.

Eμείς της Μossad κόβουμε το κίτρινο πρώτα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ginargiro δεν θα με ενδιέφερε 7χορδη, σκάφος και άλλα.

Ένα παράδειγμα έφερα. Δεν είπα να πας να πάρεις κάτι από τα 2.

Απλά όπως λέει και ο Μαραθώνας, έχεις 1000€. Με αυτά τα λεφτά για εμένα μία πολύ καλή κιθάρα μπορεί να κάνει 500€ (και μου μένουν και 500€ στην άκρη για άλλα μπιχλιμπίδια).

Τώρα, αφού έχεις ακούσει την Σεχτερ, δοκίμασε και την ΠΡΣ και κρίνε μόνος σου αν καλύπτει τις ανάγκες σου.

Αν θες να σε βοηθήσω-σκουντήξω-παροτρύνω, την ΠΡΣ θα έπαιρνα ;D (εκτός αν είναι ΠΡΣ ΣΕ όπου αλλάζει το θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η hellraiser πάντως είναι φτιαγμένη για πιο βρώμικες καταστάσεις. Σε φαντάζεσαι να παιζεις μπλουζ με αυτή?

 

η c-1 custom πως σου φάνηκε? Έχει πιο μέτριους μαγνήτες, κάνει κι αυτή coil split, δεν έχει floyd rose, και έχει πιο "σοβαρή" εμφάνιση

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να σε βοηθήσω-σκουντήξω-παροτρύνω, την ΠΡΣ θα έπαιρνα ;D (εκτός αν είναι ΠΡΣ ΣΕ όπου αλλάζει το θέμα)

 

από ότι καταλάβει είναι η παλιά CE24...των αγγελιών ... μάλλον από τις πρώτες CE24 που βάλαν HFS.............  

σειρά αριστούργημα κατά τη γνώμη μου........... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι καταλάβει είναι η παλιά CE24...των αγγελιών ... μάλλον από τις πρώτες CE24 που βάλαν HFS.............  

σειρά αριστούργημα κατά τη γνώμη μου........... ;)

 

HFS= απο τους καλητερους passive μαγνητες που εχω ακουσει/παιξει

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου