Προς το περιεχόμενο

Amplitube 3 συνδεση με MAC


psilosm2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδεσα την κιθαρα μου καρφι σε Digi rp500 η οποια ειναι συνδεδεμενη μεσω USB σε MAcbook pro αλλα εχω πολυ καθυστερηση στον ηχο και οταν ανεβαζω το gain sta presets τα ακορντα ακουθγονται πολυ θορυβωδη σα να μπουκωνουν τα ηχεια...

 

To Macbook pro ειναι συνδεδεμενα με home Cinema του οποιου τα ηχεια δεςν εχουν κανενα προβλημα....κανω κατι λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεσα την κιθαρα μου καρφι σε Digi rp500 η οποια ειναι συνδεδεμενη μεσω USB σε MAcbook pro αλλα εχω πολυ καθυστερηση στον ηχο και οταν ανεβαζω το gain sta presets τα ακορντα ακουθγονται πολυ θορυβωδη σα να μπουκωνουν τα ηχεια...

 

To Macbook pro ειναι συνδεδεμενα με home Cinema του οποιου τα ηχεια δεςν εχουν κανενα προβλημα....κανω κατι λαθος??

Χρησιμοποιείς την RP500 σαν interface για να συνδέσεις την κιθάρα στο Mac?

Τι ρυθμίσεις έχεις στο ASIO?

Χωρίς το Amplitube έχεις καθυστέρηση στον ήχο?

Έχεις απενεργοποιήσει τα πάντα στην RP? Αν έχεις ανοικτούς ενισχυτές και από το Aplitube έχεις πάλι ενισχυτές τότε θα έχεις αρκετά χάλια ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεσα την κιθαρα μου καρφι σε Digi rp500 η οποια ειναι συνδεδεμενη μεσω USB σε MAcbook pro αλλα εχω πολυ καθυστερηση στον ηχο και οταν ανεβαζω το gain sta presets τα ακορντα ακουθγονται πολυ θορυβωδη σα να μπουκωνουν τα ηχεια...

 

To Macbook pro ειναι συνδεδεμενα με home Cinema του οποιου τα ηχεια δεςν εχουν κανενα προβλημα....κανω κατι λαθος??

Ποτέ μου δεν κατάλαβα ΠΩΣ καταφέρνετε να έχετε latency στο Mac...δεν είχα ποτέ μου από τότε που δούλευα σε G3 και με κανένα configuration...βέβαια όταν έπαιζα μουσική ΔΕΝ έτρεχε κανένα πρόγραμμα παράλληλα...

Σύνδεσε τη κιθάρα σου κατευθείαν στο Mac χωρίς τη πεταλιέρα για να δείς που έχεις το πρόβλημα.

Τώρα, ίσως, τα ηχεία που χρησιμοποιείς, δεν είναι και τα καλύτερα για να ανεβάζεις το gain...

 

ΥΓ στα mac δεν έχουμε βλακείες τύπου ASIO....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε application/utilities/AudioMidisetup.app τρέξε την εφαρμογή

 

στο πάνελ Audio Devices

 

Audio Input θέσε Source >> την κάρτα ήχου σου

Format σε 44100Ηz 2ch-24bit.

 

Κλείσε το Audio MIDI Setup.

 

Άνοιξε το amplitube and enjoy.

 

και θα είσαι μια χαρά, ούτε latency ουτε mateny  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε application/utilities/AudioMidisetup.app τρέξε την εφαρμογή

στο πάνελ Audio Devices

Audio Input θέσε Source >> την κάρτα ήχου σου

Format σε 44100Ηz 2ch-24bit.

Κλείσε το Audio MIDI Setup.

Άνοιξε το amplitube and enjoy.

και θα είσαι μια χαρά, ούτε latency ουτε mateny  ;)

Σωστός...αλλά αυτά δεν είναι default?

Tώρα βέβαια που τα λές, μήπως ο φίλος μας δεν έχει ορίσει καν τη κάρτα του στο System Preferences?

Αλήθεια η Digi rp500 παίζει και το ρόλο της κάρτας?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποτέ μου δεν κατάλαβα ΠΩΣ καταφέρνετε να έχετε latency στο Mac...δεν είχα ποτέ μου από τότε που δούλευα σε G3 και με κανένα configuration...βέβαια όταν έπαιζα μουσική ΔΕΝ έτρεχε κανένα πρόγραμμα παράλληλα...

Σύνδεσε τη κιθάρα σου κατευθείαν στο Mac χωρίς τη πεταλιέρα για να δείς που έχεις το πρόβλημα.

Τώρα, ίσως, τα ηχεία που χρησιμοποιείς, δεν είναι και τα καλύτερα για να ανεβάζεις το gain...

 

ΥΓ στα mac δεν έχουμε βλακείες τύπου ASIO....

 

Υπάρχει latency στο OSX, όπως υπάρχει και στα Windows συστήματα.

 

Το CoreAudio και το ASIO, κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά. Η διαφορά τους είναι ότι το CoreAudio είναι κομμάτι του λειτουργικού, σε αντίθεση με το ASIO.

 

Το <<υπερβολικό>> latency, μάλλον από τις ρυθμίσεις του buffer-size προκύπτει και κυρίως από το USB2 πρωτόκολο.

 

Μην ξεχνάμε ότι ξέχωρα από το buffer-size που ρυθμίζεται με το software των drivers, υπάρχει σε πολλές συσκευές και ένα fail-safe buffer που δεν φαίνεται, δεν ρυθμίζεται και  δεν γίνεται να το βγάλει από την μέση ο χρήστης.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου