Προς το περιεχόμενο

Mesa/Boogie Triple Rectifier vs. Marshall JCM 2000 TSL 100


jonn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο κεφαλές...και οι δύο θα καταλήξουν σε ένα Marshall 1960A (4x75 Watt 12'' Celestion speakers) cabinet και όπως είδα μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και οι δύο είναι λαμπάτες κεφαλές.

Η Marshall έχει ονομαστική ισχύ 100W και χρησιμοποιεί λυχνίες 4xECC83 στην προενίσχυση και 4xEL34 στον τελικό (power amp).

H Mesa/Boogie χρησιμοποιεί 6x6L6 στον τελικό και αν κατάλαβα σωστά 5x12AX7 λυχνίες στην προενίσχυση.

 

Επί 2,5 χρόνια παίζω διαρκώς με ένα Marshall JCM 800 σε 2x12'' (Celestion speakers cabinet) με ισχύ 100 Watt, αλλά στην συγκεκριμένη συγκυρία (live) δεν έχω άλλη επιλογή πλην αυτών των δύο κεφαλών.

 

Όσοι έχετε εμπειρία δώστε τα φώτα σας σχετικά με την ποιότητα και το στυλ των δύο κεφαλών, αλλά και και σχετικά με το ποια θα είναι πιο κοντά στον ενισχυτή που έχω συνηθίσει και μου αρέσει.

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή σκεφτόμουνα ότι οι δύο Marshall θα είναι πολύ κοντά ηχητικά μεταξύ τους, αλλά με λίγο ψάξιμο διαπίστωσα ότι η σειρά JCM 800 δεν έχει πολύ σχέση με την JCM 2000 και επιπλέον ο Mesa/Boogie έχει +50 Watt στην ονομαστική ισχύ του.

 

head1: http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Rectifier_Series/Triple_Rectifier/triple_rectifier.html

 

head2: http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=TSL100&pageType=SPECS

 

cab: http://www.tubefreak.com/1960a.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 100Watt θα σου δώσουν μόνο περισσότερο headroom. Αυτό σημαίνει πιο κονσολάδικα καθαρά. ¶ν η καμπίνα σου είναι αρκετά ευαίσθητη (που μάλλον θα είναι με 4x12'') η διαφορά στην ένταση θα είναι σχετικά μικρή. Με τον Boogie θα έχεις πιο&γκαζάτο σήμα σε ψηλές εντάσεις. Γενικώς οι triple rectifier και οι rectifier γενικώς είναι στη φάση modern high-gain(βλ. John Petrucci). Πολύ Γκάζι... Στα καθαρά μάλλον θα υπάρχουν προβλήματα. Εγώ γενικά έχω κόλλημα με τους Boogie. Έχω το Nomad 45 και πήρα πρόσφατα την προενίσχυση V-twin. Εμένα μου αρέσει το μη Marshall-άδικο γκάζι, καθώς και το όχι υπερβολικό high-gain. Αυτό που μ'αρέσει στους Boogie στο καθαρό κανάλι είναι το ότι έχουν ρυθμιστικό για gain. Σου δίνει πολλές δυνατότητες. Κοίτα μήπως μπορέσεις να ακούσεις σε καναν έμπορα ή όπου αλλού μπορέσεις τους ενισχυτές με την κιθάρα σου(με την καμπίνα σου θα ήταν λίγο τρελό). Πάντως εγώ θα σου έλεγα να κινηθείς προς Boogie γιατί οι Marshall έχουν πολύ κλασικούρα ήχο που φαίνεται από τα 30μέτρα. Τσέκαρε αν μπορείς και κανα Mesa Boogie&Rect-o-verb αν θές πιο ανθρώπινα καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O marshall ειναι πατατα!!Τον ειχα σε ενα studio που επαιζα για 2 χρονια....το μονο που λεει ειναι να βαζεις πεταλακια στο καθαρο καναλι...αντε και το crunch καναλι λεει κατι .....αλλα....μονο λαμπατος δεν ειναι 8O

Ο Boogie Σκοτωνει και μαμαει ! Βουρ για MESA!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για αυτο που ειπε ο kaefros οτι εχει gain knob στο καθαρο καναλι ο Boogie να διευκρινισω οτι και ο jcm2000 εχει :wink: ....α! και στα καθαρα δεν θα εχεις προβλημα...απολυτως κανενα :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι το παρακανε λιγο ο zakk wylde τα ισοπεδωσε ολα...ΑΠΟΨΗ μου ειναι οτι μιας και ειχες jcm και αφου εχεις και καμπινα marshall ειναι καλυτερη λυση ο tsl..θα ειναι πολυ κοντα σαυτο που ψαχνεις..και αν λαβεις υποψη και την διαφορα της τιμης ειναι η ιδανικη λυση..to modern high gain toy triple δεν θα το ελεγα ακριβως petrucci style(ο οποιος παιζει με τους road king kai oxi με triple),ειναι περισσοτερο "new metal" style..linkin park,limp bizkit,korn...αποψη μου tsl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους οι δυο ενισχυτες που αναφερεις.......δυο εντελως διαφορετικες σχολες ηχου.........ειναι καθαρα θεμα του ποια σχολη σου αρεσει εσενα περισσοτερο........κανενας boogie δεν θα ακουστει σαν Marshall (δεν ξερω αν ο stilletto παει προς αυτη την κατευθυνση μια και δεν τον εχω ακουσει) και αντιστροφα. O rectifier ηχος ειναι ενας αρκετα σκουρος ηχος, με γκαζι να φανε και οι κοτες ενω σιγουρα αν θελεις καλα καθαρα υπαρχουν αλλου καλυτερες επιλογες...απο την αλλη οι tsl εχουν το κλασσικο ακουσμα marshall με τη γνωστη εμφαση στα πριμομεσσαια ενω οφειλω να πω πως ειναι απο τις καλυτερες προσπαθειες που εχει κανει η εταιρεια στο καθαρο καναλι.

Δεν ξερω αν εσενα σου αρεσουν οι τελευταιας εσοδειας scooped ηχοι(απορω ακομα με το οτι το αγαπημενο setting στo eq oσων χρησιμοποιουν mesa ειναι το χιλιοτραγουδισμενο V)αλλα η rectifier σειρα της boogie προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου μια και βρισκω το γκαζι της ολιγον τι μπλιαχ :D :D :D προτιμω 10000000000000000000000 φορες περισσοτερο οποιοδηποτε μοντελο της σειρας mark η σε κατι πιο προσιτο και παντα σε boogie καποιον απο τη σειρα dual caliber που σχεδιαστηκαν ως μια οικονομικη προσομοιωση των mark...

Οσον αφορα στους tsl αν παιζεις σε χαμηλες εντασεις ισως βρεις το γκαζι τους καπως τρανσιστορατο και σχηματισεις λαθος αποψη...το μυστικο με τους tsl το οποιο δεν παυω να το λεω ειναι υψηλη ενταση(μαστερ πανω απο 6), βγαζεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τις αισχρες 12ax7 που εχει βαλει η marshall, και μη φοβηθεις να κρατησεις τα presence kai treble controls πολυ χαμηλα(ακομα και κοντα στο 1-2), ενω μη διανοηθεις να χρησιμοποιησεις τα deep kai shift κουμπια(κανουν τον ηχο απαισιο). Αν ακολουθησεις αυτες τις συμβουλες θα δεις οτι ειναι παρα πολυ καλοι ενισχυτες(το crunch καναλι ειναι αρκετα κοντα σε jcm800) και το lead εχει αφθονο γκαζι με αρκετα ισορροπημενο ηχο(καμμια σχεση με αυτο των jcm900)...επιπλεον εχουν πολυ καλο καθαρο(για marshall). Καταληγοντας θα σου ελεγα παντως να ριξεις μια ματια και στον marshall DSL50(η 100 αν σου χρειαζονται τα watt)......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο Marshall δεν ειναι λαμπατος ενισχυτης.....(οποιος ξερει ξερει....δεν επιβαλλω την γνωμη μου) :wink:

Οπως λεει και ο φιλος μου ο fenderiarhs εχει καλα καθαρα αλλα στα γκαζια πολλα πριμα και οπως ειπε αυτες οι ρυθμισεις που εχει ειναι λιγο απαραδεκτες.... :wink: πηγαινε για κατι αλλο αν γουσταρεις Marshall....παντος ο ενισχυτης που εχεις ειναι διαμαντι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O JCM 800 γιατί δε σε καλύπτει;;Τον βρίσκω και εγώ πολύ καλύτερο απο τον TSL.

Προσωπικά και εγώ MESA θα διάλεγα αλλά αφού έχεις συνηθίσει Marshall μπορεί να σε ξυνίσει.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους οι δυο ενισχυτες που αναφερεις.......δυο εντελως διαφορετικες σχολες ηχου.........ειναι καθαρα θεμα του ποια σχολη σου αρεσει εσενα περισσοτερο........κανενας boogie δεν θα ακουστει σαν Marshall (δεν ξερω αν ο stilletto παει προς αυτη την κατευθυνση μια και δεν τον εχω ακουσει) και αντιστροφα. O rectifier ηχος ειναι ενας αρκετα σκουρος ηχος' date=' με γκαζι να φανε και οι κοτες ενω σιγουρα αν θελεις καλα καθαρα υπαρχουν αλλου καλυτερες επιλογες...απο την αλλη οι tsl εχουν το κλασσικο ακουσμα marshall με τη γνωστη εμφαση στα πριμομεσσαια ενω οφειλω να πω πως ειναι απο τις καλυτερες προσπαθειες που εχει κανει η εταιρεια στο καθαρο καναλι.

Δεν ξερω αν εσενα σου αρεσουν οι τελευταιας εσοδειας scooped ηχοι(απορω ακομα με το οτι το αγαπημενο setting στo eq oσων χρησιμοποιουν mesa ειναι το χιλιοτραγουδισμενο V)αλλα η rectifier σειρα της boogie προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου μια και βρισκω το γκαζι της ολιγον τι μπλιαχ :D :D :D προτιμω 10000000000000000000000 φορες περισσοτερο οποιοδηποτε μοντελο της σειρας mark η σε κατι πιο προσιτο και παντα σε boogie καποιον απο τη σειρα dual caliber που σχεδιαστηκαν ως μια οικονομικη προσομοιωση των mark...

Οσον αφορα στους tsl αν παιζεις σε χαμηλες εντασεις ισως βρεις το γκαζι τους καπως τρανσιστορατο και σχηματισεις λαθος αποψη...το μυστικο με τους tsl το οποιο δεν παυω να το λεω ειναι υψηλη ενταση(μαστερ πανω απο 6), βγαζεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τις αισχρες 12ax7 που εχει βαλει η marshall, και μη φοβηθεις να κρατησεις τα presence kai treble controls πολυ χαμηλα(ακομα και κοντα στο 1-2), ενω μη διανοηθεις να χρησιμοποιησεις τα deep kai shift κουμπια(κανουν τον ηχο απαισιο). Αν ακολουθησεις αυτες τις συμβουλες θα δεις οτι ειναι παρα πολυ καλοι ενισχυτες(το crunch καναλι ειναι αρκετα κοντα σε jcm800) και το lead εχει αφθονο γκαζι με αρκετα ισορροπημενο ηχο(καμμια σχεση με αυτο των jcm900)...επιπλεον εχουν πολυ καλο καθαρο(για marshall). Καταληγοντας θα σου ελεγα παντως να ριξεις μια ματια και στον marshall DSL50(η 100 αν σου χρειαζονται τα watt)......[/quote']

 

 

Συμφωνώ απόλυτα...

Χωρίς να έχω ακούσει τον triple rec (μόνο τον dual) είναι όντως πολύ διαφορετικοί ενισχυτές.Παρόλο που οι high gain ενισχυτές της Mesa βασίζονται σε σχέδια hot rodded marshall απέχουν αρκετά ηχητικά.

Ο tsl δίνει μεγαλύτερη έμφαση στο power amp distortion επομένως για να ακουστεί καλά θέλει ένταση.

 

Zakk Wylde αν κατάλαβα καλά λες ότι ο TSL δεν είναι πραγματικά λαμπάτος?Μια χαρά λαμπάτος είναι. Tα fet,οι δίοδοι και τα ολοκληρωμένα που βλέπεις είναι μέρος του switching matrix και του emulated line out.Δεν επηρεάζουν τον λαμπάτο ήχο του ενισχυτή.Όχι τουλάχιστον στο σημείο που υπονοείς.Αν ξεκινήσουμε να μιλάμε για μονοκάναλους λαμπάτους χωρίς loop και για τα ηχητικά τους πλεονεκτήματα έναντι των 25κάναλων ενισχυτές που ψήνουν και καφέ θα μας πάρει το ξημέρωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου