Προς το περιεχόμενο

Τρόπος αναπαραγωγή δεύτερης φωνής μέσω midi σε synthesizer.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Με ενδιαφέρει κάτι σχετικά φθηνό, ίσως midi κουτί ή ακόμα και κάποιο πεταλάκι εφφέ γιά κιθάρα, όπου να το συνδέσω με το synthesizer και να μου κάνει την δεύτερη φωνή με τον ήχο του synth.

Δηλαδή να παράγω την νότα που παίζω συν την 2η νότα που θα παράγει αυτό βάση της κλίμακας που θα του επιλέγω κάθε φορά.

Για παράδειγμα κάτι σαν το harmonizer της tc electronics αλλά να καταλαβαίνει από δικές μας κλίμακες.          http://www.tc-helicon.com/voicetoneharmonym.asp

 

Προσοχή.

1) Δεν με ενδιαφέρουν απλές κλίμακες τύπου Major - Minor κλπ, αλλά κλίμακες τύπου Χιτζάζ - Ουσάκ - Νιαβέντι, γιά δικά μας πράγματα δηλαδή, από εδώ μεριά !!!

2) Πρόκειτα για live, οπότε πρέπει ότι κάνει να το κάνει γρήγορα και αξιόπιστα.

 

Για να μην ψάχνω άδικα, έχει κανείς δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο που να είναι πρακτικό και αποτελεσματικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη δουλέψει μια συσκευή, ανεξαρτήτως κλίμακας. Την κλίμακα μπορείς να την ορίσεις με μικρομόρια από το sound source module.

 

Το θέμα είναι ότι οι ανατολίτικες δεύτερες φράσεις έχουν περισσότερα ισοκρατήματα παρά παράλληλες τρίτες ή έκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σ'ευχαριστώ manosx.

 

Δεν μιλάω για τις Ανατολίτικες - Αραβικές κλίμακες με μικρομόρια. Αυτές τις γνωρίζω πως είναι και πως λειτουργούν.

 

Εγώ ρώτησα για την δεύτερη φωνή σε δική μας κλίμακα λαϊκού προγράμματος γνωστών Ελληνικών τραγουδιών όπως για παράδειγμα Ουσάκ, Χιτζάζ.

Φαντάσου ότι παίζεις από τα πλήκτρα την πρώτη φωνή και θες το όργανο να σου παράγει και την δεύτερη φωνή. Για παράδειγμα ότι κάνει το δεύτερο μπουζούκι, αλλά για ζωντανό πρόγραμμα με γρήγορο και εύκολο τρόπο αλλαγής κλίμακας κάθε φορά ανάλογα το τραγούδι - δρόμο.

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αν κατάλαβα καλά, χρειάζεσαι μία συσκευή που θα παίρνει Note On πληροφορίες από το MIDI OUT του synth σου και θα στέλνει πίσω στο synth MIDI Note On, αλλά μία νότα επάνω από την αρχική;

 

Αυτό να γίνεται και όταν παίζεις πχ. συγχορδίες, δλδ. πολλές νότες μαζί;

 

Εκτός από το δρόμο θα δίνεις και τη βασική νότα του τραγουδιού; Δλδ. δύο τραγούδια που έχουν τον ίδιο δρόμο, αλλά το ένα παίζεται από ρε και το άλλο από φα, έχουν άλλες δεύτερες φωνές;

 

 

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... αν κατάλαβα καλά, χρειάζεσαι μία συσκευή που θα παίρνει Note On πληροφορίες από το MIDI OUT του synth σου και θα στέλνει πίσω στο synth MIDI Note On, αλλά μία νότα επάνω από την αρχική;

Όχι. Αυτό που λες γίνεται και είναι εύκολο (normal transpose).

Εγώ θέλω, ανάλογα να στέλνει 3 ημιτόνια ή 4 ημιτόνια (3 μεγάλη ή 3η μικρή) πάνω από την αρχική μέσα στην ίδια κλίμακα πάντοτε. Η δεύτερη φωνή δεν είναι σταθερή 3η μικρή ή 3η μεγάλη αλλά αλλάζει ανάλογα με την νότα της κλίμακας στην οποία βρίσκεσαι. Με άλλα λόγια, την δεύτερη φωνή, όχι όμως ματζόρε - μινόρε αλλά Ουσάκ - Χιτζάζ κλπ. Δηλαδή 2η φωνή σε Ελληνικούς δρόμους. Ότι κάνει το δεύτερο μπουζούκι δηλαδή.

 

Αυτό να γίνεται και όταν παίζεις πχ. συγχορδίες, δλδ. πολλές νότες μαζί;

Όχι. Μόνο μονές νότες (solo), αφού πρόκειται για εισαγωγές και ανταποκρίσεις. Ποτέ συγχορδίες.

 

Εκτός από το δρόμο θα δίνεις και τη βασική νότα του τραγουδιού; Δλδ. δύο τραγούδια που έχουν τον ίδιο δρόμο, αλλά το ένα παίζεται από ρε και το άλλο από φα, έχουν άλλες δεύτερες φωνές;

Σαφώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένα εύκολο και απλό παράδειγμα για αρχή, σε ΝΤΟ ματζόρε, αν και δεν με ενδιαφέρει αυτό όπως είπα, αλλά Χιτζάζ - Ουσάκ κλπ.

Λοιπόν:

Το αρχείο "Sample_CMaj_1st.mid" είναι η πρώτη φωνή, αυτή που θα παιχτεί από το κλαβιέ.

Το αρχείο "Sample_CMaj_2nd.mid" είναι η δεύτερη φωνή, το ζητούμενο.

Το αρχείο "Sample_CMaj_1st_and_2nd.mid" είναι και οι δύο φωνές, το αποτέλεσμα.

 

Κατανοητό;

Sample_CMaj_1st.mid

Sample_CMaj_2nd.mid

Sample_CMaj_1st_and_2nd.mid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προχειρη αναζήτηση, βρήκα αυτό το plugin το οποίο εχει στα χαρακτηριστικά του custom scales. Δεν το εχω δοκιμασει για να ξερω ποσο custom μπορει να είναι αυτες οι scales ομως.

 

http://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=262303

 

Στην ίδια αναζήτηση η μονη λυση hardware που ανεφερε custom scales ήταν ενα Εventide h8000fw του οποιου ομως η τιμη (συν το οτι δεν κανει μονο αυτη τη δουλεια οποτε ειναι σαν να παιρνεις νταλικα για να κανεις ντελιβερυ πιτσες) σε ωθεί στο να δουλεψεις να παιζεις μονος σου και τις 2 φωνες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σ'ευχαριστώ neeq για την απάντησή σου.

1) Το plugin είναι για Η/Υ, πράγμα που το αποκλείουμε. Θέλουμε stand alone φθηνό hardware. Είδα το videάκι. Αυτό που παραθέτεις αφορά συγχορδίες από μία νότα.

2) Το Eventide το ξέρω και το έχω δουλέψει στο παρελθόν. Αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική γι'αυτό που θέλουμε.

3) Εγώ ξέρω να παίξω και τις δύο φωνές, δεν πρόκειται όμως για μένα αλλά για κιθαρίστα που παίζει midi σε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πρόκειται όμως για μένα αλλά για κιθαρίστα που παίζει midi σε live.

ξέρω ότι θα πώ βλακεία, ξέρω ότι το έχεις ψάξει...αλλά...το VG99 ΔΕΝ το κάνει?...Απογοητεύτηκα!!!!! :'( :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ξέρω ότι θα πώ βλακεία, ξέρω ότι το έχεις ψάξει...αλλά...το VG99 ΔΕΝ το κάνει?...Απογοητεύτηκα!!!!! :'( :'(

1) Δεν λες βλακεία.

2) Δεν το έχω ψάξει "εις βάθος", γι'αυτό και ρωτάω εδώ. Δεν μιλάω για Eventide γιατί πάει αλλού οικονομικά και δεν μας ενδιαφέρει καθόλου όπως επίσης δεν μας ενδιαφέρει να έχουμε Η/Υ. Οπότε εάν υπάρχει κάποιο VST ή άλλο πρόγραμμα που το κάνει, που απ'ότι είδα δεν υπάρχει και δεν νομίζω, πάλι άχρηστο μας είναι. Θέλουμε κάτι φθηνό και μικρό σε μέγεθος πεταλάκι, εύκολο και γρήγορο στη χρήση αλλά και αξιόπιστο.

3) Το VG-99 μάλλον όχι. Δεν το κοίταξα διότι δεν μας ενδιαφέρει οικονομικά. Άλλωστε δεν δουλεύει με αυτό (midi converter).

4) Ο άνθρωπος έχει ήδη μία κιθάρα Midi και ένα sound module που είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτά. Απλά θέλει και αυτή τη λειτουργία. Αυτό είναι όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου