Προς το περιεχόμενο

Αγορά V Synth?


pmatsios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Είμαι στα πρόθυρα αγοράς ενός Roland V synth.

Το όργανο αυτό, ενώ είναι πολύ διάσημο και το έχω δει σε μερικά live, δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να το παίξω. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω από χρήστες του τα εξής:

1) Είναι τόσο καλό όσο φημίζεται? Αξίζει η αγορά του εν έτει 2010, και ενώ έχουν κυλοφορήσει ήδη το XT και το GT?

2) Μπορεί κάποιος να μου πει περιληπτικά τι ακριβώς είναι η Variphrase technology περί της οποίας τόση φήμη?

3) Ποια τα πλεονεκτήματα του έναντι ενός Workstation ή ενός VA?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις ένα όργανο για να δημιουργείς καινούργιους και "παράξενους" ήχους, και γενικά να την ψάχνεις, χτύπα το είναι κορυφή. Αν όμως θέλεις ένα όργανο για ενορχηστρώσεις και για γενικούς ήχους, πιάνα, ντραμς και τέτοια, δεν σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=847

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=271

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=539

 

Άκουσε το VariOS Demo Song (4ο) κάνοντας κλικ στο Audio.

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=539

 

Εξαρτάται γιατί ακριβώς το θέλεις.

 

Αν είναι να αγοράσεις V-Synth, να πάρεις το GT.

Σε ενδιαφέρουν οι ήχοι του V-Synth ή η Variphrase τεχνολογία;

Αν σε ενδιαφέρει το Variphrase τότε καλύτερα κάτι σε μεταχειρισμένο VP-9000 ή καινούργιο VariOS.

Το V-Synth δεν είναι Workstation. Είναι ένα πάρα πολύ καλό synth.

Κάποια μηχανήματα όπως το V-Synth το παίρνεις γι'αυτό που είναι, όπως είναι.

Τι ακριβώς ζητάς από το όργανο. Τι θέλεις να κάνεις;

 

Η Variphrase τεχνολογία σου επιτρέπει τον χειρισμό audio δειγμάτων σαν να είναι midi και σε πραγματικό χρόνο δίχως αλλοιώσεις στον αρχικό ήχο - δείγμα audio.

 

Αν ψάξεις θα βρεις αρκετά demo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όπως είπα το V synth δεν το έχω παίξει, αλλά ξέρω ότι είναι φοβερό συνθ. Το ξέρω επίσης ότι δεν είναι workstation. Έχω ήδη ένα workstation και ένα VA. Ακριβώς θέλω να το πάρω για αυτό που είναι. Ρωτάω όμως αν αξίζει σε σχέση με τις νέες κυκλοφορίες. Λάβε υπόψιν ότι το V synth μεταχειρισμένο κοστίζει λιγότερο από τα μισά από ένα GT καινούριο.

Το ξέρω επίσης ότι κύριος τομέας του συνθ αυτού είναι η δημιουργία ατμοσφαιρικών, εξωπραγματικών κτλ ήχων, για αυτό και με ενδιαφέρει η αγορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κυριες διαφορες μεταξυ του 1ου V synth και των ΧΤ και Gt είναι:

 

1) Vocal Designer. Στο απλο V μπαινει εξτρα, στο ΧΤ ειναι μεσα, αλλα λειτουργει ως ξεχωριστό λειτουργικο (δε μπορεις να το συνδιασεις με το κυριως συνθεσαιζερ), ενω στο GT μπορεις να το χρησιμοποιήσεις ως μέρος της συνθεσης του ηχου σου.

 

2) Το V δεν εχει την καρτα που προσoμoiωνει το D50...

 

3) To GT εχει διπλασσια επεξεργαστικη ισχυ. Δεν ξερω τι σημαινει αυτο, αλλα το λένε συνεχεια ;D

 

4) το GT εχει την τεχνολογία AP, που κάνει πιο ρεαλιστική τη συμπεριφορα καποιων φυσικών οργανων. Το οποιο όμως εφαρμοζεται μονο στα εργοστασιακά samples και απ'οτι εχω διαβασει σε φορουμ, δεν εχει ενθουσιασει και κανεναν.

 

Αυτες ειναι οι διαφορές με την πρωτη ματιά, μαλλον εχω ξεχασει ομως και καποιες.

 

Ομως, τα φιλτρα, οι ταλαντωτες και γενικα ο ηχητικός χαρακτηρας, είναι ίδιος.

 

Η προταση μου? Καλυτερα το απλό V-synth. Με αυτο τον τρόπο αποκτας μια πρώτη επαφή με αυτό που μπορει να κάνει. Αν σου αρέσει και θες να το επεκτεινεις. Παιρνεις και ενα V-synth XT. Με μια καλη ερευνα μπορεις να παρεις και τα 2 σε τιμη ιδια ή και χαμηλότερη απο το GT.

 

Κι ετσι εχεις...μια ασφαλη και φθηνη δοκιμη στην τεχνολογια αυτη....διπλασσιαζεις τα εφφε που μπορεις να χρησιμοποιησεις, εχεις 2 time trip pads, διπλασσιαζεις τους oscillators, εχεις φτιαξει ενα συστημα πιο ευελικτο από το GT αφου μπορεις να χρησιμοποιεις τη vocal designer και την D50 οπως θες σε συνδιασμο με το V, πουλάς πιο πολυ μουρη...

 

Στα μειον...χανεις μια -αμφιλεγομενη ακόμα- τεχνολογία (AP) και θες παραπανω καλωδια, χωρο και κουβαλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όπως είπα το V synth δεν το έχω παίξει, αλλά ξέρω ότι είναι φοβερό συνθ.

 

Όπως έγραψα και πριν (και κακώς σβήστηκε) ξέρω και μία κοπέλα που είναι πολύ όμορφη και φτιάχνει σπουδαίο μουσακά, οπότε αν θέλεις να κανονίσω ένα ραντεβού να παντρευτείτε.

 

Για τον βιαστικό που έσβησε το προηγούμενο ποστ, να διευκρινήσω ότι μιλώ πολύ σοβαρά (σαρκάζοντας το ότι κάποιος συζητά να πάρει κάτι τέτοιο, έχοντας καταλήξει σε συμπεράσματα αυτού του τύπου, για ένα όργανο που δεν έχει παίξει, ενώ νωρίτερα παραδέχτηκε ότι ούτε καν το έχει ακούσει).

 

Ηρεμία με τις διαγραφές, εκτός αν σκοπεύετε να του το πάρετε δώρο, οπότε και εγώ κουμπάρος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και πριν (και κακώς σβήστηκε) ξέρω και μία κοπέλα που είναι πολύ όμορφη και φτιάχνει σπουδαίο μουσακά, οπότε αν θέλεις να κανονίσω ένα ραντεβού να παντρευτείτε.

 

Για τον βιαστικό που έσβησε το προηγούμενο ποστ, να διευκρινήσω ότι μιλώ πολύ σοβαρά (σαρκάζοντας το ότι κάποιος συζητά να πάρει κάτι τέτοιο, έχοντας καταλήξει σε συμπεράσματα αυτού του τύπου, για ένα όργανο που δεν έχει παίξει, ενώ νωρίτερα παραδέχτηκε ότι ούτε καν το έχει ακούσει).

 

Ηρεμία με τις διαγραφές, εκτός αν σκοπεύετε να του το πάρετε δώρο, οπότε και εγώ κουμπάρος.

 

 

 

Έχει δίκιο ο άνθρωπος.Να μαστε δίκαιοι.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pmatsios, μη δινεις σημασια, απο ενα σημειο και επειτα συνηθιζονται κι αυτα ;D

 

Σωστά.

Pmatsios, μη δίνεις σημασία. Πήγαινε να το πάρεις αφού αρέσει στον neeq.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου