Προς το περιεχόμενο

Αγορά V Synth?


pmatsios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, το συνθ εννοείται πως δεν θα το πάρω επειδή το θέλω για μούρη ή επειδή μου είπε είναι ο neeq "Φιλαράκι είναι πρώτο πράγμα, πάρτο."

Το συνθ το ξέρω, το έχω ακούσει, έχει μεγάλη ιστορία πίσω του. Όπως είπε και ο Μανώλης, κάποια συνθ τα παίρνεις απλά για αυτό που είναι.

Δηλαδή πόσοι από εδώ έχουν παίξει με το αυθεντικό Minimoog όταν πρωτοβγήκε;

Και όμως αν δεν το έχεις δει ποτέ από κοντά ή δεν το έχεις παίξει, θα αρνηθείς να το πάρεις επειδή δεν το έχεις ακούσει;;;

Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Και στο κάτω κάτω ακόμα και από μία ακρόαση σε 1 ώρα δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα. Αυτό το συνθ θέλει ενασχόληση πολλών ωρών, για να μάθεις την τεχνολογία Variphrase καθώς και τις ατέλειωτες άλλες δυνατότητές του.

Έχω παίξει το GT και ξέρω ότι έχει την ίδια μηχανή σύνθεσης, οπότε μπορώ να εξάγω κάποια συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω απο που προεκυψε αυτο, παντως εγω πουθενα δεν ανεφερα οτι μου αρεσει, ή ότι είναι καλό και πουθενα δεν είπα "παρτο" ;D

 

Απλα ειπα τη δικη μου γνωμη στη συγκριση μεταξυ των 3 μοντελων :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς pmatsios.

Επειδή βλέπω ότι αναφέρεις την τεχνολογία Variphrase που μάλλον σε ενδιαφέρει, να σου πω την ταπεινή μου γνώμη.

Έχω στην κατοχή μου χρόνια το VP-9000 αλλά καί το VariOS. Δεν θα αγόραζα ποτέ V-Synth μόνο για το Variphrase. Το V-Synth μπορεί να έχει και Variphrase αλλά για μένα δεν είναι το σημείο αναφοράς για το οποίο θα το αγόραζα.

Το V-Synth προσφέρει πάρα πολλά άλλα πράγματα όπως για παράδειγμα αποτελεσματικό editing ειδικά σε ήχους αναλογικού τύπου καθώς επίσης καθαρό και γεμάτο ήχο με πάρα πολλές δυνατότητες και με δικό του χαρακτήρα στον ήχο. Εγώ προσωπικά το εκτιμώ ιδιαίτερα διότι όπως και να το κάνουμε είναι ένα όργανο αναφοράς και επαναλαμβάνω, με χαρακτήρα όπως τις παλιές καλές εποχές. Τώρα, το ότι συμπεριλαμβάνει και μία νέα τεχνολογία όπως την Variphrase, είναι ένα συν που το κάνει ακόμα καλύτερο αλλά δεν θα το αγόραζα μόνο για το Variphrase.

Επαναλαμβάνω, αυτή είναι εντελώς προσωπική μου γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο VariOS, αν δεν κανω λάθος, παίρνει εξίσου τις καρτες D50 και Vocal designer (οι οποιες ομως να σημειωσω ότι κοστιζουν και ειναι δυσευρετες), οπως και emulators των Jupiter 8 και TB-303.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το οποίο VariOS, αν δεν κανω λάθος, παίρνει εξίσου τις καρτες D50 και Vocal designer (οι οποιες ομως να σημειωσω ότι κοστιζουν και ειναι δυσευρετες), οπως και emulators των Jupiter 8 και TB-303.

Πολύ σωστά για τις κάρτες αν και για την Vocal να σου πω την αλήθεια δε τρελάθηκα. Υπάρχουν άλλα μικρότερα μηχανάκια της Roland που μου κάνουν το ίδιο.

Όμως τα emulators Jupiter 8 & TB-303 είναι εντελώς δωρεάν.

 

Παρ'όλα αυτά, το VariOS θα το πάρεις για το Variphrase τα άλλα είναι δωρεάν δωράκια.

Εκτός κι αν θες τα δωράκια και όχι το Variphrase, οπότε παίρνεις ένα κανονικό D-50 ή Jupiter 8  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι, απλα αν πρωτα θες τη Variphrase, αλλα θες και μερικους ακομα ήχους, υπάρχουν μεσα στο VariOS.

 

Μπορεις να μου πεις ποια είναι αυτα τα μηχανηματα που κανουν τη δουλεια της VC? Με ενδιαφερει αρκετα. Είναι το μονο πραμα που μου λειψε απο την πωληση του V-synth xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το VariOS είναι Open System.

 

Ήχοι δεν υπάρχουν μέσα στο VariOS. Το VariOS είναι κενό με μόνο λειτουργικό το σύστημα Variphrase. Όλα τα άλλα φορτώνονται ή μέσω Η/Υ (TB-303 , JP-8) ή μέσω καρτών (D-50 , Vocal Designer).

 

Σχετικά όργανα που θα σου κάνουν είναι:

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=1062

άκουσε και τα demo

 

με πλήκτρα: http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=988

 

και που ίσως ενδιαφέρει όχι όμως ακριβώς το ίδιο με τα πιό πάνω

http://www.roland.com/products/en/VE-20/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου