Προς το περιεχόμενο

Βόμβος στα monitor...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω μετά απο καιρό!  :)

Έχω το εξής πρόβλημα : Κάθε φορά που παίζει οποιοσδήποτε ήχος στο pc,είτε αυτός

είναι ήχος των windows,είτε project στο qubase ή στο reason,είτε μουσική στο media player, ακούγεται ένας θόρυβος στα μονιτορ ο οποίος παραμορφώνει αρκετά τον ήχο.

Δεν ακούγεται σα να είναι γείωση, δεν είναι συνεχής δηλαδή,παρά μόνο ακούγεται όταν

υπάρχει ήχος.Θα τον προσδιόριζα σα να ακούω διαρροή ρεύματος ή Η/Μ παρεμβολή,σαν βόμβος στα A.M.

Το παράξενο είναι πως όταν δυναμώνω ένταση, δυναμώνει και αυτός.. :o

 

Τα καλώδια L-R των μονιτορ τρέχουν μαζί με αυτά του ρεύματος τροφοδοσίας.Υπάρχει

καμία πρόταση?

Ευχαριστώ πολύ

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες άλλα ηχεία για να αποκλείσεις την περίπτωση ο ήχος να δημιουργείται στο pc και να μην φταίνε αυτά;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δυστυχώς άλλο ζευγάρι ηχεία..Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο βόμβος

δημιουργείται από εξωτερικό παράγοντα,αν κρίνω απο το πώς ακούγεται..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα ζευγάρι ακουστικά δοκίμασε μήπως όντως δε φταίνε τα ηχεία. Και ψείρες κάνουν. Μετά ίσως να δεις καλώδια, βύσματα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ξερω αν θα λυσει το προβλημα σου, ΑΥΤΟ http://www.behringer.com/EN/Products/HD400.aspx

 

εμενα με εσωσε. Αμα κανεις τα υπολοιπα και δεν βρεις ακρη, δες μηπως δοκιμασεις ενα τετοιο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ.:) Μόλις δοκίμασα και με τα ακουστικά,όπως το περίμενα...Το ίδιο πρόβλημα.Έχω πεισμώσει.Παίρνω ανα χείρας δοκιμαστικό κατσαβίδι,πένσα και βαριά.

Πού θα μου πάει.. ;D

\m/

 

playloud είχες παρόμοιο πρόβλημα? ήταν της τροφοδοσίας? έχω ένα ups στη γραμμή,αυτό δεν κάνει παρόμοια δουλειά?

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές πρώτες κινήσεις είναι να απομακρύνεις τις γραμμές τροφοδοσίας από τα καλώδια σήματος όσο μπορείς. Μιας και ανέφερες ότι οι τροφοδοσίες των μόνιτορ τρέχουν μαζί με τα καλώδια σήματος τους. Επίσης αν έχεις εσωτερική κάρτα ήχου πιθανόν να επηρεάζεται από κάποιο εξάρτημα του pc. Σε αυτή την περίπτωση οι πιο ύποπτοι είναι οι ανεμιστήρες (κουτιού, τροφοδοτικού, κάρτας γραφικών).

Αν έχεις την δυνατότητα (να δανειστής) πάρε μια εξωτερική κάρτα να τσεκάρεις αν εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!  :)

Η κάρτα είναι μια εξωτερική tascam us-122L...

Το θέμα μου είναι ότι τα KEBO (το ups μου ) είναι line interactive UPS,πράγμα που

σημαίνει ότι 'ελέγχει' και αυξομειώσεις στην τάση εξόδου.Δεν ξέρω τί να κάνω..

Αν έχω πρόβλημα με αρμονικές μάλλον πάω στη λύση του playloud..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

playloud είχες παρόμοιο πρόβλημα? ήταν της τροφοδοσίας? έχω ένα ups στη γραμμή,αυτό δεν κάνει παρόμοια δουλειά?

 

Χμμμ οχι ο θορυβος που ειχα εγω δεν ηταν σαν την περιγραφη που κανεις, ηταν περισσοτερο σαν γειωσης.

Αλλα δεν χανεις τουλαχιστο να το δοκιμασεις

(κι εγω μια Tascam us-224 εχω, την παλια με τα faderακια)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου