Προς το περιεχόμενο

Βόμβος στα monitor...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο πρόβλημα εξακολουθεί, ακόμα κι όταν βάζω τα ακουστικά απευθείας στην

έξοδο της tascam..

Πήρα το δοκιμαστικό και τσέκαρα μήπως υπάρχει κάποια διαρροή από κάπου.

Είναι φυσιολογικό ΌΛΑ τα μεταλλικά μέρη του υπολογιστή να διαρρέονται από ρεύμα?

Όταν λέω όλα, εννοώ μέχρι και το μεταλλικό περίβλημα που συγκρατεί τη motherboard,

οι σκληροί δίσκοι,τα πάντα..Στο άλλο pc το μεταλλικό περίβλημα δε συμπεριφέρεται έτσι..

Να είναι θέμα γείωσης?

Τροφοδοτικού?

 

Μάλλον κάτι μου διαφεύγει...  ???  ::)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πήρα το δοκιμαστικό και τσέκαρα μήπως υπάρχει κάποια διαρροή από κάπου.

Είναι φυσιολογικό ΌΛΑ τα μεταλλικά μέρη του υπολογιστή να διαρρέονται από ρεύμα?

Όχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι

Ξέχασα να αναφέρω πως το 2ο pc είναι σε άλλη πρίζα,(πιθανόν και σε άλλη γραμμή),χωρίς να είναι πάνω σε ups.

Τα line interactive ups ξέρω πως σταθεροποιούν αυξομοιώσεις στην τάση εξόδου,αλλά

η διαρροή ρεύματος είναι άλλο πράγμα..Δεν έχω και τσιμπίδα για να ελέγξω και αλλιώς..

Ποιά προτείνετε να είναι η επόμενη κίνησή μου?.. ::)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τσέκαρε άλλη μία φορά με το δοκιμαστικό τα σημεία του Η/Υ τα οποία δείχνουν διαρροή,

με τη διαφορά να μην έχεις συνδέσει μουσικά περιφερειακά στον Η/Υ.

Η διαρροή συνεχίζει να υπάρχει;

Εάν ναί τότε είναι από τον Η/Υ, εάν όχι τότε είναι από κάποιο μουσικό περιφερειακό.

Μπορεί να είναι εξωτερικός παράγοντας (περιφερειακό).


Ποιά προτείνετε να είναι η επόμενη κίνησή μου?..

Το service του καταστήματος απ'όπου αγόρασες τον Η/Υ ή κάποιος ηλεκτρονικός που να γνωρίζει έτσι ώστε να βρεί ακριβώς από πού είναι αυτή η διαρροή, εάν όντως είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι περιφερειακό τελικά.Άφησα μόνο οθόνη-ποντίκι-πληκτρολόγιο επάνω

και μια απ'τα ίδια...  >:( Επακολουθούν κι άλλα πειράματα, ας πούμε να δοκιμάσω

το 2ο pc πάνω στο ups με το ίδιο πολύπριζο,και οψώμεθα..Ευχαριστώ πολύ.  :-*

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπέρα :)

είχα παρόμοιο πρόβλημα πριν κανένα χρόνο με αυτό που περιγράφεις. -ή τουλάχιστον τα ίδια αποτελέσματα-

Μετα από μια βδομάδα που δοκίμαζα κάρτες, άλλα ηχεία κτλ κτλ ανακάλυψα σχεδόν τυχαία ότι έφταιγε το καλώδιο τροφοδοσίας του υπολογιστή. Μάλιστα, το πρόβλημα υπήρχε μόνο όταν ήταν η οθόνη ανοιχτή (!), όταν έκλεινα την οθόνη δεν ακουγόταν κιχ. Αγόρασα τελικά ένα καινούριο καλώδιο και -παραδόξως- δεν είχα ξανά θόρυβο.

δεν λέω φυσικά ότι έχουμε το ίδιο πρόβλημα. απλά σου λέω τι λειτούργησε σε μένα.

πάντως θα συμφωνήσω με κάποιον παραπάνω που είπε γενικά να έχεις όσο το δυνατόν απομακρυσμένα τα καλώδια τροφοδοσίας από τα καλώδια σήματος.

άμα βρεις πάντως άκρη πες μας τι έγινε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου