Προς το περιεχόμενο

ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ PLEASE!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ:ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΡΕΜΟΛΟ FLOYD ROSE ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ ΣΩΣΤΑ(ΟΙ ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ BEND ΧΟΡΔΕΣ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ!)ΦΤΑΙΝ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ;ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΤΡΕΜΟΛΟ;ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΠΙΑΣΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ;ΜΙΛΑΜΕ ΞΕΚΟΥΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ(ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ERNIE BALL 0.10-0.46 1-2 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι τρέμολο είναι, σε τι κιθάρα και πες αν έχει lock για τις χορδές επάνω, κοντά στα κλειδιά για να ξεκινήσουμε απο κάτι συγκεκριμένο.

 

Στα floyd rose πρέπει να ρυθμιστεί σωστά ΚΑΙ η κλίση που έχει το τρέμολο και η οποία έχει σχέση με τα ελατήρια που βρίσκονται απο πίσω σε συνδιασμό με τις χορδές που βάζει κανείς.

 

Αγγελος

 

ΥΓ. Αν εγραφες στο θέμα κατι σαν "Προβλημα με Floyd Rose τρέμολο" θα είχες περισσότερες ελπιδες να το διαβάσει κάποιος σχετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τρέμολο είναι' date=' σε τι κιθάρα και πες αν έχει lock για τις χορδές επάνω, κοντά στα κλειδιά για να ξεκινήσουμε απο κάτι συγκεκριμένο.

 

Στα floyd rose πρέπει να ρυθμιστεί σωστά ΚΑΙ η κλίση που έχει το τρέμολο και η οποία έχει σχέση με τα ελατήρια που βρίσκονται απο πίσω σε συνδιασμό με τις χορδές που βάζει κανείς.

 

Αγγελος

 

ΥΓ. Αν εγραφες στο θέμα κατι σαν "Προβλημα με Floyd Rose τρέμολο" θα είχες περισσότερες ελπιδες να το διαβάσει κάποιος σχετικός.[/quote']

 

ΕΧΕΙ LOCK ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ORIGINAL FLOYD ROSE TREMOLO ΣΕ ΜΙΑ WASHBURN.ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΟΡΔΕΣ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΓΙΑ FLOYD ROSE;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χορδες δεν νομίζω να υπάρχουν ιδανικές, οτι σου αρέσει.

 

Λοιπόν εγω κάνω τα εξής και 12 χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα ξεκουρδίσματος.

 

Αρχική ρυθμιση:

 

1. Βάζεις καινούργιο σετ χορδές και κουρδίζεις κανονικά. Δεν κλειδώνεις τις χορδές στο κεφάλι της κιθάρας.

2. Παίζεις 2-3 μέρες με σηκώματα, λεβιέ και ότι άλλο θές και όποτε ξεκουρδίσει, ξανακουρδίζεις.

3. Αφου πλέον έχουν στρώσει οι χορδες ρυθμίζεις το τρέμολο να είναι σε ευθεία σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Για παράδειγμα δες εδω

http://www.jemsite.com/tech/t_1setup.htm#step1

Αυτο το στάδιο είναι μεγάλη ταλαιπωρία και θέλει προσοχή και υπομονή. Βιδώνεις ή ξεβιδώνεις την βίδα (ή τις βίδες) που συνδέει την βάση των ελατηρίων με το σώμα της κιθάρας, ενα τέταρτο της στροφής καθε φορά και κουρδίζεις καθε φορά την κιθάρα στο σωστό τόνο.

4. Οταν πιά έχεις φέρει το τρέμολο σε σωστή θέση μπορείς να κλειδώσεις τις χορδες στο κεφάλι και τότε τα κλειδιά δεν έχουν πολύ σημασία.

 

Αν αλλάξεις νουμερο στις χορδες πρέπει να το κανεις απο την αρχή. Μερικες φορές και αν αλλάξεις μάρκα γιατι έχουν διαφορετική τάση.

 

Τις επόμενες φορές εγω απλώς δεν κλειδώνω τις χορδες για 1-2 μέρες μέχρι να στρώσουν. Επίσης είναι πιθανόν να έχεις την συνήθεις να πατάς την παλάμη σου επάνω στον καβαλάρη, πρέπει να την κόψεις.

 

Για οτι απορίες στην διάθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAI EMENA TO MYΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΛΙΓΜΑ ΤΩΝ ΧΟΡΔΩΝ.

 

ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΑΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΠΕΙΡΕΣ ΤΥΛΙΓΜΑΤΟΣ

 

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΤΕΧΝΙΤΗ ΓΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να πάς την κιθέρα να στην σετάρει ο Αρης από το Διαμαντόπουλο? Είναι πολύ καλό παιδί και τουλάχιστον στα Floyd έχει γνώσεις. Μου έχει ρυθμίσει και το δικό μου στην Ibanez S QS540 όταν έκανα αλλαγή από 9ρες σε 10ρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akribos! to tyligma twn xordwn mhn to kaneis gia ta matia toy kosmoy, diladh ena perasma apo thn trypa kai ena gyrisma toy klidioy kai ayto to a8lio fenomeno poy blepw kata kairoys, na petane oi akres twn xordwn poy periseyoyn :?

mporei na einai mapa ta klidia kai na xanoyn an h ki8ara den einai kai A poiothtas.

to eixa ayto to problima kapote me to mpaso se elafria morfh. se mena toylaxistwn to problima htan ta klidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου