Προς το περιεχόμενο

ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ PLEASE!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

KAI EMENA TO MYΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΛΙΓΜΑ ΤΩΝ ΧΟΡΔΩΝ.

 

ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΑΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΠΕΙΡΕΣ ΤΥΛΙΓΜΑΤΟΣ

 

Interpaul οι πολλές σπείρες στα κλειδιά είναι λόγος για να ξεκουρδίζεται η κιθάρα συχνά...!Προσοχή σε αυτό το θέμα. Το ιδανικό είναι να μην υπάρχουν καθόλου σπείρες γύρω απο τα κλειδιά (έχουν βγεί κλειδιά με lock ώστε να μην τυλίγεις την χορδή γύρω απο τα κλειδιά και έτσι ώς αποτέλεσμα να λασκέρνουν,να παιζουν κλπ).

Anyway τα floyd rose έχουν lock αμέσως μετά τα κλειδιά, οπότε αυτό το πρόβλημα μάλλον δεν παίζει.

Janick ξανακοίτα αν έβαλες το τρέμολο σωστά και αν γυρνά χωρίς ενδοιασμούς στην αρχηκή του θέση μετά το bending. Και τώρα που το σκέφτομαι μπάς και το παρατραβάς με το βύθισμα-σήκωμα των χορδών? :)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πρόβλημα μάλλον δεν παίζει.

Janick ξανακοίτα αν έβαλες το τρέμολο σωστά και αν γυρνά χωρίς ενδοιασμούς στην αρχηκή του θέση μετά το bending. Και τώρα που το σκέφτομαι μπάς και το παρατραβάς με το βύθισμα-σήκωμα των χορδών? :)

 

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΜΕΝΕΙ ΠΙΣΩ Η ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΚΑΝΩ DIVE Η ΤΟ ΣΗΚΩΣΩ(ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΑΩ ΟΠΩΣ ΛΕΣ).ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΙΕΣΗ ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ(ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΟΥ 1/4 ΤΟΥ ΤΟΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΜΟΛΟ)Η ΧΟΡΔΗ ΞΕΚΟΥΡΔΙΖΕΤΑΙ.ΕΓΩ ΕΝΤΟΠΙΖΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πολύ πιθανό να φταίνε οι χορδές ύστερα από πολλά bending και κουρδίσματα. Αν τα πάνω lock είναι καλά σφιγμένα και οι χορδές είναι καλά σταθεροποιημένες τότε το πρόβλημα είναι στο floyd rose καθεαυτό.

Πειραματίσου λίγο με ένα κατσαβίδι και κάτι θα βρείς.

Πρόσεξε οι χορδές να κουμπώνουν καλά και στις δύο μεριές τους, τα ελατήρια που κρατάνε το τρέμολο να μην βρίσκουν εμπόδια κλπ

Προσωπικά ποτέ δεν είχα κιθάρα με floyd rose…κάτι έχουν που με απωθεί…

 

Αλήθεια δεν μας είπες για πιο λόγο άλλαξες floyd rose στην κιθάρα σου?

 

Καλή τύχη!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το floyd rose είναι σε καλή κατάσταση δεν ξεκουρδίζει καθόλου εύκολα, το λέω εκ πείρας.

Τωρα αν τα πραγματα είναι τοσο άσχημα, εγω θα το πηγαινα σε ένα τεχνίτη (Rockpile, Jimmys).

Οι χορδές δύσκολο να φταίνε. Αν λες οτι το τρέμολο δεν επιστρέφει στην θέση του, τότε έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι με τα φλουντ δε εχω ασχοληθει

 

μονο με τα κλασσικα τρεμολο της φεντερ

 

και η πειρα λεει , τρεμολο χωρις λοκ = πολλες σπειρες

 

ρυθμιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η πειρα λεει ' date=' τρεμολο χωρις λοκ = πολλες σπειρες[/quote']

 

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό, 2-3 βόλτες φτάνουν.

 

Υπάρχει ένας συγκεκριμένος τρόπος να μπαίνουν οι χορδες έτσι ώστε να δημιουργούν ένα είδος lock στο κλειδί και πολύ σπάνια ξεκουρδίζουν. Αυτο ισχύει και σε κλασικό τρέμολο και σε floyd. Τώρα αν το floyd είναι καλο δεν ξεκουρδίζει, είτε κανει κανείς το lock στο κλειδί είτε όχι αλλα εγώ πάντα κάνω το κόλπο με την χορδή.

 

Απο εκεί και πέρα, ιδιαίτερα στις strat, το πρόβλημα πολλές φορές είναι στο nut (πάνω καβαλάρης) και εκει κολλάνε οι χορδες. Αυτο αντιμετωπίζεται αν βάλει κανείς λίγη βαζελίνη ή τρίψει λίγο μολύβι (αυτο που γράφουμε) και βάλει μέσα στις σχισμές.

Επίσης σε μεγάλα βυθίσματα είναι πιθανόν να μην επανέρχονται σωστά τα ελατήρια. Λένε οτι το trem-setter βοηθάει, αλλα δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Εχω μια Jem με floyd και μια fender american strat και έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους. Επίσης στο βιβλιο του Dan Erlwin περιγράφει διάφορους τρόπους για να μπεί η χορδή στο κλειδί.

 

Μια γνώμη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ;ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ;Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΝΟΒLUES ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΤΡΕΜΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΗΤΑΝ ΑΠΛΩΣ ΑΘΛΙΟ ΟΥΤΕ LOCKS ΠΙΣΩ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΝΑ ΑΚΑΤΑΛΗΛΛΟ ΠΙΑΣΙΜΟ ΣΤΑ LOCK ΤΟΥ ΤΡΕΜΟΛΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρόνια είναι λίγα για να παλιώσουν τα ελατήρια. Αυτο που μπορώ να σκεφτώ είναι να μην είναι σωστά τοποθετημένο το τρέμολο, να έχει καποια κλίση που δεν πρέπει ή κατι τέτοιο. Πιθανόν τα lock στο κεφάλι να μην πιάνουν καλά. Οι κιθάρες με floating tremolo είναι περίεργη κατάσταση, επηρεάζονται ακόμα και απο μεγάλες αλλαγές στην θερμοκρασία (πχ απο πορτμπαγκαζ στο στουντιο)

 

Οπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να απαντηθεί απο εδω μέσα .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι με τα φλουντ δε εχω ασχοληθει

 

μονο με τα κλασσικα τρεμολο της φεντερ

 

και η πειρα λεει ' date=' τρεμολο χωρις λοκ = πολλες σπειρες

 

ρυθμιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1[/quote']

 

Interpaul επιμένω ότι 2 σπείρες γύρω απο το κλειδί είναι υπεραρκετές. Θα ήθελα αν μπορείς την επόμενη φορά να το δοκιμάσεις και να διαπιστώσεις απο μόνος σου αν έχω δίκιο ή όχι. Μην ξεχάσεις να περάσεις την χορδή κάτω απο τον εαυτό της και να δημιουργήσεις μια θηλιά. Δυστηχώς δεν μπορώ να περιγράψω την διαδιάσία τοποθέτησης νέας χορδής αλλά φαντάζομαι την ξέρεις ήδη.

 

Bye

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aggelos TO TREM-SETTER ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ;(ΜΕΝΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ).ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΜΕ ORIGINAL FLOYD ROSE ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΤΡΕΜΟΛΟ ΣΕ ΜΙΑ ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΘΕΣΗ;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου