Προς το περιεχόμενο

Bugera 333XL vs Bugera 333


takisffff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι διαφορά έχουν τα δύο κεφαλάκια?Ρωτάω περισσότερο γιατί μ εκπλήσσει η διαφορά της τιμή τους.

http://www.thomann.de/gr/bugera_333.htm

http://www.thomann.de/gr/bugera_333_xl.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XL switch στα κανάλια Lead και Crunch που προφανώς δίνουν παραπάνω gain ,

Master Presence control και Noise Gate με δικό του κοντρόλ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τόσο σημαντικά κατά τη γνώμη σου ώστε να αξίζουν σχεδόν 150 ευρώ παραπάνω?Ρωτάω γιατί θα χρησιμοποιηθεί με πεταλιέρα κ δεν ξέρω κατά πόσο θα χρειαστούν όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια διαφορά τιμής έχει και ο 6260 με τον 6262 με λίγες αλλα πιο σημαντικές αλλαγές (ξεχωριστό EQ) στα χαρακτηριστικά. Αναλογα με τις ανάγκες σου και τα χρήματα που έχεις να διαθέσεις αποφασίζεις και πέρνεις. Εγώ προσωπικά μπορώ να ζήσω και χωρίς presence και χωρίς gate και το gain του 333 μου φαινεται αρκετό , εσένα?

Προσωπικά λοιπόν θα προτιμούσα να ρίξω τα υπόλοιπα λεφτα σε κανένα καλό πετάλι.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα με τις ανάγκες σου και τα χρήματα που έχεις να διαθέσεις αποφασίζεις και πέρνεις. Εγώ προσωπικά μπορώ να ζήσω και χωρίς presence και χωρίς gate και το gain του 333 μου φαινεται αρκετό , εσένα?

Ο ενισχυτής είναι για έναν μαθητή μου που θα τον συνδιάσει με μία μικρή πεταλίερα.Το noiz gate δεν νομίζω να το χρειάζεται μιας κ φαντάζομαι θα το έχει η πεταλιέρα.Το gain αν δεν τους παίξει δεν νομίζω να μάθει ποτέ τι τον ικανοποιεί αλλά γενικά τα ακούσματά του δεν είναι κ πολύ καφρίλες.Οπότε μόνο το Master Presence control μας μένει  που δεν είμαι σίγουρος πως ξέρω τι ακριβώς κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Presence είναι ένα έξτρα EQ control που δίνει στην υψηλή περιοχή του σήματος προσδίδοντας brightness στον ήχο. Πόλλοι το θεωρούν απαραίτητο, πολλοί δεν το χρησιμοποιούν καθόλου και άλλοι δεν καταλαβαίνουν διαφορά όταν το ρυθμίζουν.

Με λίγα λόγια.

333

και τα υπόλοιπα στην τσέπη.

 

ΥΓ. Αν το παλικάρι δεν έχει δοκιμάσει τον ενισχυτή , επιβάλεται να το κάνει πριν τον αγοράσει.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε Loki.Είσουν κατατοπιστικότατος.Να τους δοκιμάσει είναι δύσκολο.Ατιμη επαρχία.Γι αυτό πάω κ εγώ ψάχνοντας.Τουλάχιστον να αποκλείσω μερικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Γειά χαρά και καλώς σας βρήκα εδώ στο noiz.gr. Η μόνη πραγματική διαφορά του 333 με τον 333XL είναι το XL switch το οποίο boostάρει ελαφρώς τις χαμηλές συχνότητες δίνοντας περισσότερο όγκο στον ήχο. Δε δίνει παραπάνω gain. Ο ενισχυτής έχει πάααρα πολύ απο μόνος του. Ακόμα και το crunch κανάλι έχει υπεραρκετό γκάζι για metal rythm guitar (εκτός αν κάποιος παίζει death metal) Το noise gate δεν επιδρά σημαντικά αλλα δεν επηρεάζει και την ποιότητα του ήχου. Γενικά είναι ένας πολύ καλός ενισχυτής και απο τη στιγμή που ξεπεράστηκε το πρόβλημα που έβγαλε η πρώτη σειρά του 2008, αποτελεί μια πάρα πολύ καλή επιλογή, ειδικά σε αυτή την τιμή! Επίσης αποδίδει πολύ καλά και σε bedroom level άρα μη φοβάστε την εντός του σπιτιού χρήση! Μην ξεχάσω τα πολύ καλά καθαρά του, τα οποία είναι πραγματικά πεντακάθαρα σε αντίθεση με τον 6262. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ο ενισχυτής είναι για έναν μαθητή μου που θα τον συνδιάσει με μία μικρή πεταλίερα.Το noiz gate δεν νομίζω να το χρειάζεται μιας κ φαντάζομαι θα το έχει η πεταλιέρα.Το gain αν δεν τους παίξει δεν νομίζω να μάθει ποτέ τι τον ικανοποιεί αλλά γενικά τα ακούσματά του δεν είναι κ πολύ καφρίλες.Οπότε μόνο το Master Presence control μας μένει  που δεν είμαι σίγουρος πως ξέρω τι ακριβώς κάνει.

Eντελώς λάθος επιλογή κατα τη ταπεινή μου γνώμη να αγοράσεις High Gain ενισχυτή για να κοτσάρεις πάνω του πεταλιέρα..γιατί απ ότι κατάλαβα από εκεί ο πιτσιρικάς θα κοτσάρει drives effects etc etc....

Τόσα άλλα μηχανήματα με crystal clean καθαρό κανάλι υπάρχουν... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου