Προς το περιεχόμενο

Ηeart Attack - Fallin apart


heart_attack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τα χεις μπλέξει λίγο...Προφανώς και μπορώ να δω πως δεν έκρινες τη μουσική μου (αλήθεια άκουσες το τραγούδι) ή πετάχτηκες σαν την τσουτσου anyway???

Λες ότι δε σεβάστηκα την κριτική,επειδή απλά ζήτησα να είναι πιο εμπεριστατωμένη και οχι τόσο γενικόλογη και ισοπεδωτική και τέλος το αν είμαι γελοίος κι εγώ και η παράκλησή μου (κι όχι απαίτηση όπως διαστρεβλωτικά έγραψες) το ξέρουν οι 100δες για να μην πω 1000δες που μ' έχουν παρακολουθήσει τόσο σε live όσο και δισκογραφικά...

Και το συνεχίζεις... Στις 05:37 το πρωί;;; Άλλη δουλειά δεν είχες βρε παιδί μου; (Θα μου πεις εγώ με τις 06:37??? Μόνο ο AudioKostas ξυπνάει έτσι πρωί ;)).

 

Αν θυμάμαι καλά, ο μόνος που προσφέρει προσωπικά σχόλια (τύπου... τσουτσού, κλικαδόρος, κλπ) είσαι εσύ. Όλοι οι άλλοι, μα όλοι οι άλλοι σχολίασαν με καλό ή χειρότερο τρόπο τον τρόπο που παίζεται μουσική, το παίξιμό σας, σαφέστατα τον μηχανικό ήχου που είχατε, κλπ.

 

Και κάποιος στάθηκε στην παράκλησή σας (που είναι ολίγον αστεία ομολογώ...).

 

Σου το ξαναλέω, αφού βγαίνεις σε ένα φόρουμ, πρέπει να καταλάβεις ότι είναι σαν να είσαι στην πλατεία με μια ντουντούκα και να φωνάζεις τις σκέψεις σου. Ο κόσμος σε ακούει και αντιδράει. Δε μπορείς να σταματήσεις κάποιον από το να σχολιάσει ότι γουστάρει (πχ την ορθογραφία μου... και τα τπυογραφικά που κάνω), παρά μόνο αν σιωπήσεις.

 

Και ενώ τα πράγματα ηρεμούν, εσύ τα παίρνεις ξαφνικά μετά από καμιά 10ρια ώρες και πάλι με κάποιον, που αν μη τη άλλο, είναι 100% διαφανείς. Επώνυμος, συγκεκριμένος σε αυτό που λέει, για τον λόγο που το λέει, χωρίς προσωπικά σχόλια (γελοία ήταν η απαίτηση/παράκληση και όχι εσύ).

 

Το ποστ σου βγάζει μια αγάπη για το δράμα. Άσε το να πάει στο καλό. Κάνετε μουσική (βρείτε καλύτερο ηχολύπτη έτσι; ), ηχογραφήστε, ψέξετε ζωντανά, κάνετε δισκογραφία (Αν ισχύει τότε ΜΠΡΑΒΟ! Δηλώνω σαφέστατα θαυμαστής αυτών που κάνουν δισκογραφία αυτή τη δύσκολη εποχή), κλπ, κλπ. Τα δράματα του φόρουμ δεν οφελούν κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόνο ο AudioKostas ξυπνάει έτσι πρωί ;)).

Καλημέρα  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σου μέρα κι εσένα... Πώς και άργησες τόσο σήμερα;  :P

Είχα τόσα να κάνω..... και να διαβάσω.

 

Πάντως αν και οι κριτικές λίγο πολύ είχαν δίκιο, κάπου και ο φίλος έχει δίκιο.

Μπήκαν όλοι και του φάγαν το λαρύγγι με το καλημέρα.

 

Geodream, μην αρπάζεσαι. Άκου όμως.

Πηγαίνετε να γράψετε κάπου το κομμάτι αξιοπρεπώς για να καταλαβαίνουμε κι εμείς τι θέλει να πει ποιητής και μετά εδώ είμαστε να ξαναμαλώσουμε.

 

TGIF  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ακουσα με προσοχή και έχω να πω τα εξής:

 

- Κιθάρα μέταλ - ΟΚ

- Ντραμς μέταλ - (πολύ διπέταλο για το συγκεκριμένο κομμάτι.)

- Μπάσο που παίζει τονικές ολόκληρες που δεν συνάδουν με τα τύμπανα και τον ρυθμό. Πρέπει να κάνει κάτι μαζί με τα ντραμς.

- Τα πλήκτρα παίζουν strings 80'ς για πλάτες και είναι πολύ δυνατα, κάτι που δημιουργεί αίσθηση λαϊκου ρεπερτορίου. Ας ασχοληθεί λίγο με τον ήχο του.

- Από τη φωνή δεν καθαρίζει τίποτα για να καταλάβουμε τον στίχο. Η χροιά είναι ΟΚ αλλά η άρθρωση θέλει δουλειά.

 

Εν ολίγοις για να αναδειχτεί το κομμάτι πρέπει να συνεργαστείτε παραπάνω να μιλήσει ο καθένας για τον ήχο του και το παίξιμο του. Τώρα είναι σαν να μην έχετε κοινά μουσικά ενδιαφέροντα. Εξυπακούεται ότι η ηχογράφηση δεν βοηθάει καθόλου. Με λίγη δουλίτσα προς τη σωστή κατεύθυνση θα δείτε μεγάλη διαφορά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχογραφηση προβας μια χαρα ειναι η ποιοτητα (βεβαια αρκει να μην την πληρωνετε εξτρα).

 

Ποσο καιρο κανετε προβες και με τι συχνοτητα? Το κομματι να υποθεσω οτι ειναι αυθεντικο, οποτε η σιγουρη λυση ειναι να συνεχισετε την εξασκηση πρωτα απο αποψη ρυθμου. Ειναι σε καλα πλαισια ο ρυθμος απλα καμια φορα φευγει λιγο και ακουγεται οτι δεν εχει αυτοπεποιθηση. Για το ηχοχρωμα δεν εχω αποψη μιας και δεν ακουω αυτο το ειδος μουσικης.

 

Ο καλυτερος κριτης κατα την αποψη μου ειστε εσεις οι ιδιοι, (δυσκολα δεχεται ενα συγκροτημα κριτικη απο καποιον εκτος γιατι ειναι προσωπικη δημιουργια). Καθε φορα που το γραφετε στην προβα ας παραθετει ο καθενας σας τα σχολια του ανωνυμα μετα απο μια ομαδικη ακροαση σε ενα χαρτι (για να μην πεσει ξυλο, μεταξυ σας).

 

Καλες προβες

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ας μη κριτικαρουμε τοσο κ ας λαβουμε υπ οψιν οτι ειναι απο ηχογραφηση προβας. Κ το αποτελεσμα ειναι μια προχειρη μιξη. Μπορουμε να επεξεργαστουμε παραπερα τη μιξη μιας και δεν εχουμε μονο το cd αλλα και τις πηγες οσον αφορα τη ποιοτητα του ηχου. Οσο για το ασυνδετο μεταξυ των οργανων , ειναι φυσικο επακολουθο διοτι αν δε παιζεις με μετρονομο κ δεν γραφεις ενα ενα τα οργανα καπου κρεμαει το πραγμα, πχ σε ενα live με την ποιοτητα gtp που εχουν τα ελληνικα livadika (αν δεν εχεις δικο σου ηχοληπτη την εκατσες) δεν ακουγοντε τετοιου ειδους λαθη , ουτε η πλειοψηφια του κοσμου εχει τη μουσικη παιδεια να τα καταλαβει κ αν τα καταλαβαινει δεν δινει σημασια γιατι το live ειναι μια γιορτη.  Τωρα οσο για τις κριτικες καλο ειναι να γινοντε οπως του yameth ο οποιος μεσα σε λιγες γραμμες μας εγραψε τι του αρεσε , τι οχι κ τι τον προβληματισε. ΟΜολογουμενως καταφερε να πεσει μεσα οσον αφορα τα πληκτρα διοτι γραφτηκαν με το κατ εξοχην λαικο synth all time classic, δηλαδη με Korg M1. Κ οσον αφορα το μπασσο, επαιζε απλα τις τονικες μιας και τοσο το ρυθμικο , οσο κ ο τροπος που παιζουν τα τυμπανα, δεν ευνοει την αναπτυξη θεματων , διοτι πρεπει να παιχτουν πολυ γρηγορα κ κινδυνος να χαθει το ρυθμικο feeling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το ασυνδετο μεταξυ των οργανων , ειναι φυσικο επακολουθο διοτι αν δε παιζεις με μετρονομο κ δεν γραφεις ενα ενα τα οργανα καπου κρεμαει το πραγμα

 

Αυτο είναι απολύτως λάθος. Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Πολλές μεγάλες μπάντες γράφουν λάιβ για να έχουν ακριθώς αυτό το αίσθημα δεσίματος που έχει μια δεμένη μπάντα και δεν μπορούν να έχουν στις μεμονωμένες ηχογραφήσεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο είναι απολύτως λάθος. Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Πολλές μεγάλες μπάντες γράφουν λάιβ για να έχουν ακριθώς αυτό το αίσθημα δεσίματος που έχει μια δεμένη μπάντα και δεν μπορούν να έχουν στις μεμονωμένες ηχογραφήσεις.

 

ακριβώς όπως τα λέει ο κύριος ....

 

practice πάντα με μετρονόμο .... και γράφουμε με ή χωρίς ανάλογα το case ....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλπιζω ολα αυτα να τα λετε για τις προβες κ την ηχογραφηση προβας. Γιατι κατα τη γνωμη μου ειναι αδιανοητο να πας να κανεις ενα δισκο και να γραφεις ζωντανα ολα μαζι τα οργανα παιζοντας σε προβαδικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου