Προς το περιεχόμενο

Tele Mania (ελατε να γινουμε..πολλες!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε εγώ... I don't believe in teles... I don't believe in teles... I don't believe in teles... I don't believe in teles...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω παλι δεν ψηνομε με τιποτα για τελε,ενα διακοπτακι στην στρατ και εχεις ηχο τελε αμαλαχι ναουμ  ;D ;D ;D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον ένα thread με την αιτιολόγηση της προτίμησης στην telecaster.

 

Μπα...βαρετα θα ηταν .....2 μαγηντες.....headstock σαν να τους έφυγε στο κοψιμο και ειναι σαν μισο απο στρατ...και λογοτυπο που θυμιζει tele----Marketing!!!!!

 

;D ;D ;D ;D

 

ΥΓ...συνεχίστε το off topic να τους χαλασουμε το thread..... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω δεν εχω και θελω. Ποιος θα μου δωσει μια?

Τοσες εχετε!

 

Εσύ είχες 2 κούκλες και τις έδωσες. Αχάριστε! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ είχες 2 κούκλες και τις έδωσες. Αχάριστε! ;D

 

Δεν φταιω εγω. Ηταν απιστες. Για ενα κουτελο ζουμε. :p

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο λογο ποτε, μα ποτε δεν μου αρεσαν οι std style Tele...

Η πρωτη που ειχα δει πιτσιρικας ηταν μια Custom '70s και για καποιο λογο μου ειχε κολλησει η εικονα στο μυαλο.

Μετα απο αρκετα χρονια επαιξα με μια-δυο original και επαθα σοκ.

Καποια ακομα χρονια αργοτερα, ετυχε να βρω μια σε τιμη τσοντα (τελειως ομως...) και αν και πιεσμενος οικονομικα, δεν μπορουσα παρα να την αγορασω...

Εκτοτε εχει γινει ισως το αγαπημενο μου οργανο.

Std Tele δε νομιζω να παρω ποτε, Esquire ναι.

Απλα μου αρεσαν παντοτε οι "περιεργες" του ειδους, ετυχε και ηχητικα...

 

Επι του οργανου τωρα, ειναι σχεδον μια all original Fender Telecaster Custom του 1973.

Σε καποια φαση ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε αλλαξει τα κλειδια γιατι εχει σημαδια απο φαρδυτερο παξιμαδι στις τρυπες τους, αλλα το οργανο αγοραστηκε με τα αυθεντικα, τα οποια ειχε κρατησει ο τυπος.

Το pickguard μαζι με τα καπακια των volume/tone, ειναι τα μονα μη αυθεντικα επανω στο οργανο. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε σπασει το αυθεντικο της, το οποιο ηταν και μαυρο και δεν μου αρεσε. Βρηκα singleply ασπρο, το παλιωσα και το εβαλα.

Μετα επρεπε να αλλαξω τα knobs γιατι ηταν μαυρα με nickel επιγραφη που διευκρινιζε αν ειναι volume η tone και με το ασπρο pickguard δεν ταιριαζανε καθολου.

Βρηκα απλα nickel, τα εξυσα, τα ψιλο παλιωσα και ταιριαξαν μια χαρα.

Ηλεκτρικα, μαγνητες και λοιπα, ολα original.

Neck maple, με (μαλλον) brazilian rosewood, τουλαχιστον χρωμα και νερα, φαινονται για brazilian, σωμα περιεργο να πω... ;D

`Η λιγο βαρυ swamp ash, ή ελαφρυ heavy ash.

Δηλαδη, στα '70s ξερω πως κυριως χρησιμοποιουσαν heavy ash, αλλα συγκριτικα με αλλων φιλων που εχουν heavy ash tele ιδιας εποχης, η συγκεκριμενη ειναι αισθητα πιο ελαφρια, αλλα οχι τοσο οσο μια swamp ash.

Μαρτυς της τιμης της (πραγματικα δεν το εχω πιστεψει ακομα καθως ειναι και σχετικα προσφατη αγορα) ο χρηστης Gregg, μαρτυς του ηχου της (ελπιζω και μελλοντικα) ο lgbessios..

 

Συγνωμη για την κιτρινιλα στις φωτο, αλλα ευθυνεται η λαμπα και η μηχανη μου που ειναι λιγο του πρωκτου...

 

 

 

TeleCustom73.jpg

 

TeleCustom73body.jpg

 

TeleCustom73head.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και η δικιά μου κούκλα...

Μade in Japan, την έχω 12 χρόνια και δέν σκοπεύω να την αποχωριστώ.

 

TELE5.jpg

 

TELE2.jpg

 

TELE1.jpg

 

TELE3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου