Προς το περιεχόμενο

Tele Mania (ελατε να γινουμε..πολλες!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο thread!Keep them comin... 8)

 

Πριν μερικά χρόνια μου ξέφυγε μια original Tele του ΄63 και έκτοτε αρνούμαι πεισματικά να πάρω μία Tele! ;D

 

Θα΄ρθει,όμως,η ώρα... ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα είχε ενδιαφέρον ένα thread με την αιτιολόγηση της προτίμησης στην telecaster.

 

Ρωτα εδω καλυτερα

 

www.telecaster.com

 

θα σου εξηγησουν μετα χαρας... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που μας έδωσες να πάρουμε μια μυρωδιά θα μας αφήσεις με την όρεξη???

 

 

αυτη η κουκλα ηταν δικια μου (ειναι χαλαρα η καλυτερη 70s tele που εχω ακουσει ποτε μου),δυστυχως αναγκαστηκα να την δωσω στον Alchemist ( ο οποιος Νεστορα ειναι..ΠΛΗΚΤΡΑΣ!! ;D) για να χρηματοδοτησω την αγορα αυτης

 

1966-telecaster-oly-white1.jpg

 

μια και παντα ηθελα μια Tele του 1966 (χρονολογια της γεννησης μου... ;D),δυστυχως ηχητικα ,αν και κοστιζει 4 φορες οσο η 72αρα...η 66αρα υπολειπεται (αλλα για ηχο εχω τις partscasters μου ετσι κι αλλοιως.... ;D),αλλα δεν πειραζει στο... χωριο που την εχω (Berlin) ετσι κι αλλοιως παιζω πολυ χαμηλα μεσα απο ενα μικρο ενισχυτακι που εχω σπιτι και ετσι δεν με πειραζει και τοσο... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όμως που ΜΕ αρέσει η ΛεσΠόλ, λέω να αγοράσω μία τέτοια. Έτσι, θα με δείρετε και οι Λεσπολάδες, και οι Τελεκαστεράδες. Και οι Στρατοκαστεράδες, για να μην μου περάσει καμιά άλλη παράξενη ιδέα...

 

DOS-Guitar.jpg

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η προσοχή στη λεπτομέρεια: οι βίδες του pickguard είναι ίσιες και όχι σταυρός :) ;)

ε ναι... να ειναι vintage correct (γιεα ραητ)

 

πικρα στο βιδωμα, αλλα εμφανισιακα ωραιοτατες!  8)

 

Πρέπει νομίζω να ανοίξεις ένα θέμα σχετικά με το πώς την έκανες relic.

(Με ενδιαφέρουν κυρίως τα saddles ;) )

 

Τα saddles εχουν ...φυσικο relicαρισμα απο τη χρηση.

...αλλωστε ο μπρουτζος μετα απο κανα μηνα (παιξιματος) μαυριζει.

 

Τα αλλα μεταλλικα εγιναν με το κλασσικο υδροχλωρικο οξυ. Πρωτα τριψιμο με Scotch-Brite για να "θολωσει" και για να μπορει το οξυ να διεισδυσει καλυτερα στο στρωμα του Nickel. Μετα εμβαπτιση στο οξυ για να "ποτισει". Μετα απλα εξω απο το οξυ αλλα χωρις σκουπισμα για να αρχισει η οξειδωση. Εκει ειναι που θελει προσοχη και ελεγχο για να μην γινει για πεταμα...

Το κακο με τα acid relics ειναι οτι αν το αφησεις, το οξυ θα συνεχισει τη δραση του.

(εννοειται οτι τα πλενουμε μετα το περας της διαδικασιας, αλλα παντα κατι μενει)

Οχι ομως αν εχεις TungOil... Ναι, το μαγικο αυτο λαδακι κανει και για μεταλλα! (καλο για metal)

Ενα λεπτο film λαδιου θωρακιζει τις επιφανειες των μεταλλων και τις προστατευει απο περαιτερω οξειδωση.

 

Το σωμα ουτως ή αλλως ειναι βαμμενο με την κλασσικη νερομπογια που ειχε τασεις relicαρισματος εξ αρχης.

 

Απλα χρησιμοποιησα γυαλοχαρτα, ατσαλομαλλο κλπ. Φυσικα "κλεισιμο" με Tung Oil, το οποιο οσο περναει ο καιρος "ωριμαζει" αισθητικα, αλλα και ηχητικα μιας και πολυμεριζεται και σφιγγει/σκληραινει.

 

Αυτο που ηθελα να κανω ηταν να της δωσω μια ωθηση στο ...χρονο και μετα η κανονικη χρηση να προσθεσει και την αναλογη φυσικοτητα...

 

ιδωμεν...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα χρησιμοποιησα γυαλοχαρτα, ατσαλομαλλο κλπ. Φυσικα "κλεισιμο" με Tung Oil, το οποιο οσο περναει ο καιρος "ωριμαζει" αισθητικα, αλλα και ηχητικα μιας και πολυμεριζεται και σφιγγει/σκληραινει.

 

Αυτό τώρα τι το ήθελες;

Καλά ήμασταν ήρεμοι για λίγο καιρό ...

Φωτιές ανάβεις!!! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τώρα τι το ήθελες;

Καλά ήμασταν ήρεμοι για λίγο καιρό ...

Φωτιές ανάβεις!!! ;D

Μπα...εχουμε πιά παραδεχθεί ότι ακούει πράγματα που δεν ακούμε όλοι οι υπόλοιποι... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου