Προς το περιεχόμενο

Να ανεβάσω τη μουσική μου στο internet;


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο παρακάτω κύριος λέει όχι. Εσείς; :)

 

 

The following statements were made by musician, songwriter, and soundtrack and

record produce T. Bone Burnett at the Future of Music Coalition's Policy Summit

on Monday, see Youtube video clip.

 

"If I were starting off right now, knowing what I know right now, I would say,

'don't put your music on the internet,' that's what I would say. I would say

stay completely away from the internet, have nothing to do with it.

 

Don't be on Facebook, don't be on MySpace. You know why? Because as soon as

you're on MySpace, you're one of 6 million......

 

If you're a musician today, and you want to record music, and you want to

circulate that recorded music, don't put it on the internet, because you're

degrading the thing that you're doing to such a low point that... its value goes

to zero...."

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Because as soon as you're on MySpace, you're one of 6 million......

Αυτό τώρα είναι καλό ή κακό?...Ας πούμε, το κομμάτι που κάνει τον Χαρτ Αττακ και γελάει...φαίνεται ότι δεν κάνει το ίδιο συναίσθημα στους 6 million του Soundclick...

http://www.soundclick.com/bands/page_songInfo.cfm?bandID=783340&songID=9696465

 

Δείτε τα στατιστικά του

» highest in charts:   # 53   (66,571 songs currently listed in World)

» highest in sub-genre:   # 11   (7,581 songs currently listed in World > World Fusion)

» today's position: # 243 in World

» today's position in sub-genre: # 49 in World Fusion

 

Όχι ότι καταλαβαίνω απόλυτα εάν είναι καλά ή κακά...αλλά τουλάχιστον έχεις μία εικόνα περί του παγκοσμίου γούστου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος για να κάνεις οτιδήποτε άξιο λόγου στο ίντερνετ, είναι μέσα από έναν προσωπικό δικτυακό τόπο. Οποιαδήποτε συμμετοχή σε κάτι σαν το myspace ή το facebook είναι χάσιμο χρόνου.

 

Αυτοί οι δικτυακοί τόποι προσφέρουν μία αίσθηση ποικιλλιάς στον επισκέπτη τους, κάτι που τους κάνει (κατ' αρχήν) αρεστούς, αλλά σύντομα η πρώτη αίσθηση μετατρέπεται σε σύγχυση και ενόχληση.

 

Δεν έχω δει ποτέ σελίδα καλλιτέχνη στο myspace που να μην είναι φαιδρή, ή που να καταφέρνει να μεταφέρει κάτι από την προσωπική του αισθητική. Το επισκέπτομαι μόνο κατόπιν συγκεκριμένης σύστασης και μόνο αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να ακούσω τη δουλειά κάποιου.

 

Όσοι θέλουν να δείξουν τη δουλειά τους μέσα από το ίντερνετ, ας κλείσουν ένα κατάλληλο domain name, και ας ανεβάσουν ακόμη και λίγες, αλλά πολύ προσεγμένες σελίδες με τη δική ΤΟΥΣ πρόταση.

 

Αυτά για αρχή.

 

Υ.Γ. Είχα γράψει το παραπάνω όταν είδα την απάντηση του marathon. Ανταπαντώ ότι δεν υπάρχει "παγκόσμιο γούστο" αλλά ακόμη και αν υπήρχε, δεν ξέρω γιατί θα μας ενδιέφερε να του απευθυνθούμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα στατιστικά πως βγαίνουν; Πατάει "like" ο κόσμος;

 

Όσον αφορά το αρχικό θέμα, εγώ δεν είμαι αρνητική στο να βάλεις τη μουσική σου στο ιντερνετ. Κάποιοι θα την ακούσουν από εκεί, κάποιοι άλλοι όχι. Έχει αλλάξει ριζικά ο τρόπος ενημέρωσης των ανθρώπων στη μουσική και είναι λάθος να μην προσαρμοστείς σε αυτή την αλλαγή. Δεν πιστεύω ότι χάνεται κάποια ποιότητα αν τα ανεβάσεις.

Αυτό που έχει πραγματικά αλλάξει είναι ότι η προώθηση δε μπορεί πια να γίνεται και να βασίζεται σε δυο τρεις μουσικοκριτικούς και στα περιοδικά τους. Ευτυχώς κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Είχα γράψει το παραπάνω όταν είδα την απάντηση του marathon. Ανταπαντώ ότι δεν υπάρχει "παγκόσμιο γούστο" αλλά ακόμη και αν υπήρχε, δεν ξέρω γιατί θα μας ενδιέφερε να του απευθυνθούμε.

Γράψε λάθος έκφραση...βάλε αντί για γούστο...τάσεις...Ως "μουσικός" ναι, δεν με ενδιαφέρει να του απευθυνθώ...ως διαφημιστής όμως? ;)

 

Αυτά τα στατιστικά πως βγαίνουν; Πατάει "like" ο κόσμος;

Έλα μου ντε...να στέλνε και ο Χαρτ Ατακ...έτσι από περιέργεια?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει η πρόταση του κυρίου από τη λαϊκή ρήση οτι "ο πρώτος του χωριού είναι τελευταίος στην πόλη".

 

Ωραία λοιπόν, και δεν ανεβάζουμε μουσική στο ιντερνετ, τι κάνουμε? Στέλνουμε demo σε μεγάλες δισκογραφικές με στόχο να μας χώσουν να κάνουμε κανα playback σε κάποιο reality, παίζουμε σε τοπικά μπαρ με κοινό τους φίλους μας, υπογράφουμε σε μικρό label με προσβλητικούς όρους ή απλά ντυνόμαστε σαν ροκ σταρς για να δηλώσουμε την παρουσία μας?

 

Προφανώς και κάνει λάθος στην ανάλυσή του : το facebook και το myspace ΔΕΝ ειναι χώρος για μουσικούς, αλλά για social networking, η μουσική δεν έχει καμμία δουλειά εκεί μέσα ή μάλλον λειτουργεί με το ίδιο άχαρο αποτέλεσμα που δίνει μια photoshop-αρισμένη φωτογραφία μας, ως προσωπικό προσόν στο ρόλο προσέλκυσης (ψιτ, είμαι μουσικός=γαμάτος).

 

Ακολουθώντας την τοποθέτησή του θα συμπεραίναμε οτι όμοια δεν θα είχε θέση στο διαδίκτυο η δημοσίευση μιας επιστημονικής εργασίας, γιατί θα συνωστιζόταν ανάμεσα σε άλλα προϋπάρχοντα (και μεγαλύτερα) επιτεύγματα, αλλά γνωρίζουμε οτι δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μια επισημανση... Ο κυριος Burnett μιλαει εχοντας μια καλη εικονα για το τι συμβαινει στις ΗΠΑ, οποτε ισως να μην εχει και πολυ νοημα η γενικευση...

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταπαντώ ότι δεν υπάρχει "παγκόσμιο γούστο" αλλά ακόμη και αν υπήρχε, δεν ξέρω γιατί θα μας ενδιέφερε να του απευθυνθούμε.

Και όμως τώρα που το ξανασκέφτομαι...μας ενδιαφέρει και υπάρχει παγκόσμιο γούστο.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα (και όλοι μπορούμε να το αναγάγουμε και στα μουσικά δρώμενα).

Έχω ένα φίλο Illustrator που κάνει Photoshopατζίδικες δουλειές για τη διαφήμιση.

Έχει γραφτεί στο IStock Photo

http://www.istockphoto.com/

Η λογική εκεί γρήγορα-γρήγορα είναι ότι πουλάς φτηνά τις φωτογραφίες σου, και κάποιος τις αγοράζει επίσης φτηνά.

Μία από τις φωτογραφίες του κινείται ιδιαίτερα τον τελευταίο χρόνο και του αποφέρει πάνω από 600$ / μήνα στη κάρτα του...(νόμιμα και αφορολόγητα)....

Τελικά, νομίζω, υπάρχει "παγκόσμιο γούστο".

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μια επισημανση... Ο κυριος Burnett μιλαει εχοντας μια καλη εικονα για το τι συμβαινει στις ΗΠΑ, οποτε ισως να μην εχει και πολυ νοημα η γενικευση...

Ελπίζω ότι αυτή η τοποθέτηση δεν είναι μία προσπάθεια να υπαινιχθείς ότι στην Η.Π.Α. ισχύουν άλλα πράγματα από την Ελλάδα (π.χ.).

 

Και όμως τώρα που το ξανασκέφτομαι...μας ενδιαφέρει και υπάρχει παγκόσμιο γούστο.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα (και όλοι μπορούμε να το αναγάγουμε και στα μουσικά δρώμενα).

Έχω ένα φίλο Illustrator που κάνει Photoshopατζίδικες δουλειές για τη διαφήμιση.

Έχει γραφτεί στο IStock Photo

http://www.istockphoto.com/

Η λογική εκεί γρήγορα-γρήγορα είναι ότι πουλάς φτηνά τις φωτογραφίες σου, και κάποιος τις αγοράζει επίσης φτηνά.

Μία από τις φωτογραφίες του κινείται ιδιαίτερα τον τελευταίο χρόνο και του αποφέρει πάνω από 600$ / μήνα στη κάρτα του...(νόμιμα και αφορολόγητα)....

Τελικά, νομίζω, υπάρχει "παγκόσμιο γούστο".

 

Αυτό που κάνει ο φίλος σου δεν έχει καλλιτεχνικές αξιώσεις (πρώτον) και είναι το αντίστοιχο του ταχυφαγείου (δεύτερον). Συμφωνώ ότι αν κάποιος μπορεί να κάνει αυτές τις δύο παραδοχές για τη μουσική του/της, τότε ας τραβιέται στο εκάστοτε myspace.

 

δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει η πρόταση του κυρίου από τη λαϊκή ρήση οτι "ο πρώτος του χωριού είναι τελευταίος στην πόλη".

 

Ωραία λοιπόν, και δεν ανεβάζουμε μουσική στο ιντερνετ, τι κάνουμε?

 

Το ίντερνετ είναι χρήσιμο μόνο με την προϋπόθεση που ανέφερα στη πρώτη μου τοποθέτηση. Αυτό εννοεί ο άνθρωπος. Δεν είναι το αντίστοιχο του "ο πρώτος στο χωριό είναι ο τελευταίος στη πόλη", αλλά το αντίστοιχο του "μη βάζετε τη μουσική σας σε cd-συλλογές με άλλους 500 με τους οποίους δεν έχετε τίποτε κοινό".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνει ο φίλος σου δεν έχει καλλιτεχνικές αξιώσεις (πρώτον) και είναι το αντίστοιχο του ταχυφαγείου (δεύτερον).

+1

 

Το ίντερνετ είναι χρήσιμο μόνο με την προϋπόθεση που ανέφερα στη πρώτη μου τοποθέτηση. Αυτό εννοεί ο άνθρωπος. Δεν είναι το αντίστοιχο του "ο πρώτος στο χωριό είναι ο τελευταίος στη πόλη", αλλά το αντίστοιχο του "μη βάζετε τη μουσική σας σε cd-συλλογές με άλλους 500 με τους οποίους δεν έχετε τίποτε κοινό".

 

Δεν πάει έτσι. Εγώ ακούω πολλά πράγματα στο myspace. Συνήθως τις περισσότερες μπάντες που με κάνουν προσθήκη και καμιά φορά αν πέσω και στη σελίδα κάποιου την ψάνχω κ από μόνη μου.

Είναι άλλος ένας πρακτικός τρόπος να έχεις τη μουσική σου στο ιντερνετ.

Δεν υπάρχει λόγος να το δαιμονοποιούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου