Προς το περιεχόμενο

Να ανεβάσω τη μουσική μου στο internet;


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραιες οι αποψεις σας και η γνωμη του καθε ενος περι social networking και μουσικης αλλα εγω αυτο που ξερω ειναι οτι μεσα απο fb,myspace και αλλες σελιδες που εσεις ''πυροβολειτε'' και στις οποιες προωθω την δουλεια μου και την μουσικη μου βρηκα δουλεια και μπορεσα να βγαζω το νυχτοκαματο μου για να πληρωνω τους λογαριασμους μου και να δουλευω πανω σ αυτο που μ αρεσει στην τελικη..κι οχι σ αυτο που μου επιβαλλουν.Επισης γνωρισα και ανθρωπους που ειτε συνεργαζομαι μαζι τους ειτε ηρθαν να με ακουσουν-δουν στο μαγαζι που επαιζα που υπο αλλες συνθηκες μπορει να μην τους γνωριζα καν οποτε οποιος ξερει να χρησιμοποιει σωστα το ιντερνετ για να προωθησει την δουλεια του κερδιζει αλλιως καθεται και το ''πυροβολει''!!

 

και εννοειτε οτι απ το να παω και να παρακαλαω τις δισκογραφικες προτιμω να ανεβασω την μουσικη μου στο myspace και στο καθε myspace!

αυτα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Myspace και Facebook είναι άλλο πράγμα;

Για ξανασκεφτείτε το... http://www.nooz.gr/tech/to-myspace-anoigei-kanali-sunergasias-me-to-facebook

 

;)

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Είμαι λοιπόν ο φίλος του Marathon που δεν έχει καλλιτεχνικές αξιώσεις  :)

 

Λυπάμαι που απαντώ με τέτοια καθυστέρηση αλλά μόλις πήρα χαμπάρι το θέμα.

Δέν θέλω να αναφερθώ στο καλλιτεχνικό μέρος της συζήτησης  ,αφού  χωράει πολύ κουβέντα και  άλλωστε δεν είναι και το θέμα.

 

Κατά την άποψή μου ένας δημιουργός (ανεξαρτήτως μεγέθους) έχει την ανάγκη να επικοινωνεί την δημιουργία του ,είναι μέρος της ίδιας του της εκπαίδευσης .Το διαδίκτυο είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο για να καταφέρεις κάτι τέτοιο .Όποιος ψάχνει καλό είναι και να μοιράζει. Η διαδικασία της αναζήτησης στην δημιουργία είναι κάτι πού δεν σταματάει ποτέ, το μόνο που έρχεται να αλλάξει τα πράγματα είναι ο "Επαγγελματισμός" .

 

Ο επαγγελματίας λοιπόν ,είτε αυτός είναι φωτογράφος είτε μουσικός κάνει τον συμβιβασμό να βιοπορίζεται μέσω της "τεχνικής" του, η δημιουργία του συνήθως μετά την παράδοση, δεν του ανήκει ή τουλάχιστον ,δεν του ανήκει ένα μεγάλο μέρος της (εκδότες ,δισκογραφικές ,πελάτης ,εκκλησία ....).

 

Στην πρώτη περίπτωση λοιπόν ,που βρίσκεται κάποιος σε δημιουργική αναζήτηση ,υπάρχουν μερικές εκατοντάδες ιστότοποι για να μοιράσει την δημιουργία του και να την συζητήσει ή να την προβάλει. Η επιλογή έχει να κάνει καθαρά με το κριτήριο του ...μάστορα .

 

Στην δεύτερη περίπτωση που κάποιος είναι επαγγελματίας  ,ή που θέλει να γίνει, υπάρχουν μερικές δεκάδες που μάλιστα σου δίνουν το δικαίωμα να αφαιρέσεις την δημιουργία σου όταν εσύ θέλεις  ακόμα και εάν έχεις εισπράξει από αυτήν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ .Αυτό είναι ένα από τα καλά του λεγόμενου Crowdsourcing. Άλλο ένα καλό είναι ότι την θεματολογία την επιλέγεις εσύ, κανένας δεν σου λέει τι να κάνεις (εκδότες ,δισκογραφικές ,πελάτης ,εκκλησία ....).

 

 

Τώρα το εάν είναι τέχνη ....ούτως η άλλως δεν το κρίνει ποτέ ο δημιουργός.  :D

 

Περισσότερα εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=187151.0

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου