Προς το περιεχόμενο

Anax restoration (Nip/Tuck)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμην.

 

Να'σαι καλά Δέσποτα  :D

EYXELEO1.jpg

 

Φοβερό project!

Άχρηστη πληροφορία: Όπως λέει γνωστός μου μάστορας, η ράσπα ή αλλιώς η λίμα για ξύλα δουλεύεται σε όλο της το μήκος, όπως και η βούρτσα...  ;)

 

Thanx! Επίσης δεν ήξερα οτι το rasp λέγεται ράσπα στα ελληνικά.

 

Επιτέλους! :)

 

Hell, it's about time!

blizzard_starcraft_2.jpg

 

Ω ρε... Πότε είναι το επόμενο επεισόδιο; Το περιμένω με αγωνία.

 

Ήδη δουλεύω κομμάτι που θα μπει, πιστεύω αρκετά σύντομα.

 

Ωραίος! Με το καλό! :)

 

Thanx!

 

Anax=βασιλΗας? afto ine?

Καλό κουράγιο :)

 

ANAX KALO GIA METALL! Thanx!

 

Ερωτηση....

Γιατι δηλ. δεν αλλαζεις, με ενα νεο, ολο το πλαινο κομματι ?

Λες να  χασει την αξια του ο ενισχυτης  η΄ ειναι κουρδισμενο το ξυλο ? ;D :D

 

Ξέρεις τι mojo έχει μαζέψει η καμπίνα μετά από τόσα πανηγύρια;  :)

Θέλω να αφήσω το βασικό σκελετό αυθεντικό. Σε τελική ανάλυση δεν υπάρχουν πλέον πολλοί Anax και δε μου κάθεται να κάνω ριζικές αλλαγές αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

 

ωραια πραματα!...

 

οχι τιποτα, εκεινο το καημενο το tolex που θυμαμαι οτι το εχεις απο τοτε που εκανα...sign up στο noiz, θα βρει επιτελους ενα νοημα στη ζωη του!   :P

 

καλη προοδο λοιπον, και αναμενουμε νεοτερα!   8)

 

 

recap ειπες?  χμμμμμμμμ

 

Thanx alder!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κι αφού μεσολάβησαν 3 μετακομίσεις, στρατιωτική θητεία και έναρξη διδακτορικού απ'το τελευταίο μου ποστ στο θέμα, ήρθε η ώρα να συνεχίσει κι αυτό το παραμύθι...

 

 

Η πρώτη σφήνα που επιχείρησα να φτιάξω δε βγήκε. Αρχικά έκοψα ένα τετράγωνο κομμάτι και προσπάθησα να το λιμάρω με τη ράσπα στις κατάλληλες διαστάσεις αλλά ήταν πιο δύσκολο απ'ότι περίμενα (ειδικά χωρίς τη βοήθεια μέγκενης).

 

Έτσι λοιπόν επιστρατεύτηκε η σέγα για δεύτερη φορά και έκοψα νεο κομμάτι ρυθμίζοντας τη λάμα σε κατάλληλες γωνίες κάθε φορά. Έπεσα πάλι αρκετό λιμάρισμα με τη ράσπα αλλά ήταν σαφώς πιο βατά τα πράγματα αυτή τη φορά.

 

Αφού πήρε το επιθυμητό σχήμα, κόλλησα τη σφήνα στο εν λόγω πλαϊνό του ενισχυτή και μετά στοκάρισα τα κενά με μείγμα κόλλας-πριονιδιού.

 

20140427_223917.jpg

 

Από τη μέσα μεριά φαίνεται έτσι:

20140427_224022.jpg

 

Η σφήνα έχει μεγαλύτερο πάχος από το κομμάτι του ενισχυτή οπότε εξέχει. Για την ώρα λιμάρισα μόνο το πάνω μέρος για να μην εμποδίζει το σασί του ενισχυτή. Είδωμεν για το υπόλοιπο (βαρέθηκα το λιμάρισμα).

 

 

Μετά ήρθε η ώρα της συναρμολόγησης της καμπίνας (κόλλα+καρφιά):

 

20140427_223946.jpg

 

Όπως φαίνεται, έχουν αφαιρεθεί τα tweeter από το baffle. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα αφήσω τα κενά ή θα τα καλύψω με κάποιο απλό τρόπο. Όλα είναι πιθανά, μέχρι και εγκατάσταση neon ;D

 

Σειρά έχει το tolex και το γενικό hardware της καμπίνας (corners, handle, κλπ).

 

Ο ενισχυτής ήταν τυλιγμένος με ένα κομμάτι αρχικά, με την ένωση στο μέσο της κάτω πλευράς. Επειδή τότε που ξεκίνησα το εγχείρημα ήμουν ακόμα ρομαντικός, πήρα αρκετό tolex για να το εφαρμόσω με τον ίδιο τρόπο, αλλά έτσι θα ξεμείνει αρκετό tolex σε μη χρήσιμες διαστάσεις. Κοιτάω λοιπόν πρώτα για 2-piece εφαρμογή και αν δε βγει αυτό, παω για κλασικό fender 4-piece. Tο υπόλοιπο μάλλον θα πωληθεί.

 

Με λίγο ψάξιμο στο νετ, επιβεβαίωσα τα γραφόμενα του harilatron προ ετών, ο οποίος πρότεινε ατλακολλ για την εφαρμογή του tolex. Ουσιαστικά οποιοδήποτε water-based (κατά προτίμηση) adhesive σαν το atlacoll #66 κάνει (στο τοπικό κατάστημα πήρα durastick).

 

Τα hardware πρέπει να παραγγελθούν απ'έξω (μαζί με το grillcloth - μάλλον από Tube Town εκτός αν υπάρχει άλλη πρόταση) και ακόμα προσπαθώ στον ελεύθερο χρόνο μου να βγάλω άκρη. Αυτά που είναι στη λίστα (απαραίτητα και μη) είναι:

 

1. Handle

2. Corners

3. Chassis straps

4. Tilt-back legs

5. Reverb can bag

6. Feet + push-in castors

7. Grillcloth

8. Διάφορες βίδες και rings

 

Για την ώρα προσπαθώ να κρατήσω το project σε αρκετά οικονομικά επίπεδα και κύριο μέλημά μου είναι να γίνει πάλι λειτουργικός ο ενισχυτής και βλέπουμε άπό κει και πέρα για τις όποιες αισθητικές και λειτουργικές παρεμβάσεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να το δουμε τζιτζι, γιατι οπως ειχα πει και στο αλλο θεμα, εχω τυψεις που καποτε (πριν 30 χρονια) πεταξα ενα κεφαλι anax του 1958  (μου το ειχε δωσει ο παππους μου, Ελληνικο μηχανημα) που χαλασε και δεν ηξερα που να το φτιαξω τοτε.  :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός Ανέστη!  ;D

 

Και καλός πολίτης!

 

Ένα τριβείο χρειάζεσαι να το φέρεις ένα με την επιφάνεια. Δεν υπάρχει κανένα ξυλουργείο στην γειτονιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύκλωμα θα πειράξεις τελικά?

 

Θέλει δε θέλει πρέπει να πειράξει (ή τουλάχιστον κάποιος σχετικός) για να παίξει ο ενισχυτής σωστά και οι Anax δεν είναι και οι πιο εύκολοι για service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, παντοφλα...να θυμουνται οι παλιοι, να μαθαινουν οι νεοι. Εγω παντως συγκινηθηκα.

 

Και old school παντόφλα, vintage, με το αντίστοιχο mojo φαντάζομαι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να το δουμε τζιτζι, γιατι οπως ειχα πει και στο αλλο θεμα, εχω τυψεις που καποτε (πριν 30 χρονια) πεταξα ενα κεφαλι anax του 1958  (μου το ειχε δωσει ο παππους μου, Ελληνικο μηχανημα) που χαλασε και δεν ηξερα που να το φτιαξω τοτε.  :(

 

Ναι, το θυμάμαι  :'(

 

Χριστός Ανέστη!  ;D

 

Και καλός πολίτης!

 

Ένα τριβείο χρειάζεσαι να το φέρεις ένα με την επιφάνεια. Δεν υπάρχει κανένα ξυλουργείο στην γειτονιά?

Αληθώς! ;D  και να'σαι καλά!

Χμ, καλή ιδέα. Νομίζω ότι έχει ενας φίλος να δανειστώ.

 

 

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ!  :)

 

Κύκλωμα θα πειράξεις τελικά?

 

Αντε καλή επανεκκίνηση!

Να'σαι καλά! Ναι, χρειάζεται επισκευή το tremolo και εικάζω μάλλον πρέπει να παίξει recapping κάποια στιγμή. Σε δεύτερη-τρίτη φάση όμως θα παίξει αυτό.

Επ'ευκαιρίας να σε ευχαριστήσω και πάλι για τα δικά σου restoration threads, με βοήθησαν και βοηθούν ακόμα για τη διαδικασία της επισκευής!

 

 

Θέλει δε θέλει πρέπει να πειράξει (ή τουλάχιστον κάποιος σχετικός) για να παίξει ο ενισχυτής σωστά και οι Anax δεν είναι και οι πιο εύκολοι για service.

Προβλέπεται ζόρι με την πλακέτα, θα ανεβάσω pics σύντομα (νομίζω οι αρχικές σε άλλο thread δεν υπάρχουν πλεον).

 

 

Αχ, παντοφλα...να θυμουνται οι παλιοι, να μαθαινουν οι νεοι. Εγω παντως συγκινηθηκα.

Και old school παντόφλα, vintage, με το αντίστοιχο mojo φαντάζομαι.

;D

 

 

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα και εύχομαι σύντομα να ακούσουμε και κάποιο κλιπ απ' αυτόν.  :)

Να'σαι καλά! Ελπίζω και γω σύντομα!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου