Προς το περιεχόμενο

Anax restoration (Nip/Tuck)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρέπει να ομολογήσω ότι με ψήσατε  ;D

 

Αρχηγέ, θα μου αποκρυπτογραφήσεις το παρακάτω;

 

ξυλεία έτοιμη κομμένη απο οκουμέ 150χιλ

 

Βρήκα στο νετ περί οκουμέ αλλά το "150χιλ" δεν κατάλαβα για ποιά διάσταση είναι (εκτός αν εννοείς για 15 χιλ πάχος της μπάφλας).

 

Τις τρύπες για τα μεγάφωνα τις ανοίγω εγώ (με σέγα και πριόνι) ή παίζει και να μου το κάνουν οικονομικά σε DIY ξυλουργείο (δεν το κατέχω το άθλημα);

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βρήκα στο νετ περί οκουμέ αλλά το "150χιλ" δεν κατάλαβα για ποιά διάσταση είναι (εκτός αν εννοείς για 15 χιλ πάχος της μπάφλας).

Το 'πιασες! ;D ;D ;D  15 χιλιοστά είναι μια καλή διάσταση για οκουμέ.

Κοστίζει στο Leroy 21 ευρώ το τετραγωνικό και θα σου κόψουν τη διάσταση που θες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν κοβουν και τρύπες. Αλλιώς υπάρχουν τα καταστήματα "Hobby" που σου κάνουν ότι θες.

 

Κοίταξε και το αρθράκι της Celestion Build Your Own Guitar Cab.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και προς θεού μη ξεχνάς...

οι τερμίτες τρώνε πιο γρήγορα το ξύλο όταν ακούνε heavy metal... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για καινούργια μπροστινή μπάφλα και επί της ευκαιρίας μπορείς να τον κάνεις και 1x12 μπας και σηκώνεται στο τέλος!  ;)

 

Ο μόνος τρόπος να μείνει σε λογικό βάρος είναι να αφήσω εκτός τη φέτα του ενισχυτή  ;D ;D ;D

 

 

Το 'πιασες! ;D ;D ;D  15 χιλιοστά είναι μια καλή διάσταση για οκουμέ.

Κοστίζει στο Leroy 21 ευρώ το τετραγωνικό και θα σου κόψουν τη διάσταση που θες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν κοβουν και τρύπες. Αλλιώς υπάρχουν τα καταστήματα "Hobby" που σου κάνουν ότι θες.

 

Κοίταξε και το αρθράκι της Celestion Build Your Own Guitar Cab.

 

Thanks! Από τοπικά DIY ξυλουργεία έμαθα ότι κάνουν τρύπες 12" που θέλω. Οι τιμές ανά τετραγωνικό μέτρο ήταν 30-40 Ευρώ.

 

 

και προς θεού μη ξεχνάς...

οι τερμίτες τρώνε πιο γρήγορα το ξύλο όταν ακούνε heavy metal... ;D

 

;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Χαιρετώ μας όλους!

 

Με την καλοκαιρινή ανάπαυλα και την αναγκαστική παραμονή στο σπίτι το τελευταίο δεκαήμερο λόγω θλάσης στη μέση, είπα να συνεχίσω τούτη την επιχείρηση αναπαλαίωσης...

 

Σήμερα παρέλαβα φρέσκια μπάφλα 15 χιλιοστά πάχος από κόντρα πλακέ θαλάσσης, με μήκος/πλάτος/τρύπες για μεγάφωνα ακριβώς όπως το πρωτότυπο. Κόστος 16 Ευρώ απ'το τοπικό Φτιάχτο Μόνος Σου (οι τρύπες έγιναν με χρήση CNC, αν ήταν στο χέρι με σέγα θα πήγαινε 12 Ευρώ).

 

Φακ γέα!

 

Τα αμέσως επόμενα βήματα που βλέπω είναι:

 

1) Πέρασμα με γυαλόχαρτο

2) Βάψιμο (μαύρο)

3) Hardware για να το στερεώσω στην καμπίνα και να μπουν τα μεγάφωνα

4) Δοκιμή λειτουργίας πριν βάλω το grillcloth

 

Λέω να το βάψω με σπρέι, έχω την εντύπωση ότι θα είναι πιο εύκολο στην εφαρμογή και ομοιόμορφο το αποτέλεσμα. Δεν έχω πολύ εμπειρία στα του βαψίματος οπότε αν κάποιος έχει κάτι διαφορετικό να προτείνει είμαι όλος αυτιά. Να το βάψω μπρος-πίσω ή μόνο απ'τη μεριά που θα είναι το grillcloth;

 

Για το hardware, το πρωτότυπο έχει στερεωμένες βίδες να εξέχουν όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι οι περισσότεροι ακολουθούν διαφορετική πρακτική, με τα blind nuts στο ξύλο για να υποδεχτούν βίδωμα αντίστροφα, φαίνεται πιο πρακτικό οπότε λέω να το δοκιμάσω. Τα μεγάφωνα έχουν 8 τρύπες για βίδες αλλά πάλι λέω να ακολουθήσω το πρωτότυπο με βίδωμα σε 4 από τις 8. Πάλι, αν υπάρχουν άλλες απόψεις, ευχαριστως.

 

mLnbnw1x8QzAqwyM_KuXynQ.jpg

 

Η πρωτότυπη μπάφλα είναι 20 χιλιοστά πάχος συν 5 χιλιοστά από δυο πηχάκια πάνω και κάτω όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

20160829_220d.thumb.jpg.85a0a7c3172c1f8fbebca55b0f275cf6.jpg

20160829_221b.thumb.jpg.1dcc866686fbf134fb241fe109610565.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου