Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πρωτη επιλογη που πρεπει να κανεις ειναι combo/head. Προσωπικα high gain και 1x12 δε μου "καθεται" καλα. Ο ηχος "ανοιγει" και εχει ογκο με δυο μεγαφωνα και πανω. Τον combo βεβαια μπορεις να τον συνδεσεις σε εξωτερικη καμπινα απλα κουβαλιεται πιο δυσκολα.

 

Απ' τη στιγμη που δεν εχεις τα χρηματα να αγορασεις πολλους ενισχυτες για διαφορετικους ηχους ο Mark V (οχι αλλοι Mark) ειναι ο πιο ευελικτος ενισχυτης που γνωριζω αυτη τη στιγμη. Πιστευω οτι μπορει να σου δωσει σε γενικα πλαισια πολυ καλους ηχους. Αλλον Μesa δε θα κοιταζα αλλα προσωπικα δε μου αρεσει ο ηχος της εταιρειας, τουλαχιστον ο σκληρος.

 

Ο 6505 plus ειναι αρκετα πιο φθηνος και δεν τον γνωριζω. Ειχα ακουσει τον 5150 οταν ειχε βγει, πολυ γκαζι, ψιλοκαλη χροια αλλα μεχρι εκει.

 

Εναν ενισχυτη που δεν εχεις στη λιστα σου ειναι ο Diezel Herbert. Αν θες metal ηχο (και αντεχεις οικονομικα) ακουσε τον, ειναι η πρωτη μου επιλογη. Ειναι τρομερα παραμετροποιησιμος και αδικως εχει κατηγορηθει για μονο metal ενισχυτης. Μπορει να δεχθει διαφορετικους τυπους τελικης λαμπας και συνδιασμο αυτων, παραδειγμα ενα ζευγαρι EL34, ενα ζευγαρι KT88 και ενα ζευγαρι 6L6. Σε συνδιασμο με τυπο καμπινας και μεγαφωνα μπορει να δωσει παρα πολλους ηχους. Ακουσε τον στον αντιπροσωπο αλλα να γνωριζεις ποσο επηρεαζει τον ηχο η καμπινα και τα μεγαφωνα. Η VHT Fat bottom που υπαρχει στο μαγαζι ειναι μονο για metal, ακουσε τον και με Celestion και οτι αλλο μπορεις  να βρεις. Ακουσε τα δυο clips για να καταλαβεις ποσο διαφορετικα μπορει να ακουστει ο ενισχυτης.

 

Oτι αναφερω πιο πανω ειναι συμφωνα με το δικο μου αυτι. Αν δωσεις τοσα χρηματα πρεπει να ακουσεις οσο πιο πολλους ενισχυτες μπορεις.

 

All around Herbert

 

Metal Herbert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα σημερα και δοκιμασα τον 6505 πλας και τον single rect...

 

6505 πλας : καθαρο καναλι αθλιο... με το καθαρο καναλι μπορει καποιος να παιξει το back in black ... η δοκιμη εγινε με μια ibanez rg2570 prestige. οσο και αν το πειραξα κι εγω και ο πωλητης εξακολουθουσε να βγαζει παραμορφωποιημενο ηχο.

 

βρωμικο καναλι πολυ καλο... ειχε οσο crunch χρειαζεται κανεις και αρκετο ογκο για το 12αρι ηχειο...

χωρις ομως να προσδιορισω τον λογο ηταν λιγο muddy... σαν να ειχε μπροστα απο το μεγαφωνο κατι και να εμποδισε στον ηχο να εχει definition και διαυγεια... σε αυτο πιστευω οτι εχει ευθηνη και το μεγαφωνο το οποιο δεν πρεπει να ειναι και το ποιοτικοτερο...αλλα και οι ρυθμησεις ... εκανα βεβαια τις οποιες ρυθμησεις ααλλα δεν καταφερα να βγαλω εναν πρεγματικα διαυγη ηχο. μιλαμε για τον κομπο. ισως το κεφαλι με τις διαφορες καμπινες να ειναι καλυτερο σε διαυγεια... πατνως απο κραντς και ογκο ηταν υπεροχος...

 

mesa boogie dual rect : τα καθαρα του ηταν αξιοπρεπη... ο πωλητης μου ελεγε οτι τα καθαρα του ηταν fenterisia εγω παλι δεν μπορεσα να το ακουσω αυτο... γενικα οταν χτυπουσα τις χορδες για καθαρα τυπου φανκι αλλα και ακορντα παραητηρουσα ενα μικρο κραντσ στο ηχο... ομως ηταν πολυ καλυτερα σαφως απο τον 6505 και γενικα για εναν μεταλ κιθαριστα ηταν υπεραρκετα.

το βρωμικο καναλι ειχε τον απολυτο αγκο... πολυς ογκος , παρα πολυς ογκος ομως οσο και αν ακουγεται μαλλον διαβαζεται παραξενο αυτο που θα πω ειναι οτι παραλο τον ογκο και την δυναμη που εχει , δεν εχει το crunch που θελω... για να ξεκαθαρισω τι εννοω , εχει πολυ δυναμη , ο ενυσχητης αλλα την δυναμη του την δειχνει σε συνεργασια με το βολιυμ... παιζει και σιγα αρκετα καλα ομως σε μαγελες εντασεις καλυπτει τον χωρο ο ηχος ομως δεν εχει το γρεζι που εχει ο 6505 πλας. βεβαια αυτο συνηθιζεται και ισως τα αυτια να εχουν συνηθισει σε αλλους ηχους...

γενικα παντως απο τον ρεκτο εμεινα ευχαρηστημενος ... θα παω να ακουσω και τον 333xl που απο οτι ακουγεται στα βιντεο στο youtube εχει απιστευτα γκαζια και crunch σε οτι ενταση και να παιζεις... θα παω να ακουσω και τον dual rect να δω τι παιζει... αυτα ηταν τα μεχρι τωρα συμπεραμστα μου αν και δεν ειμαι σιγουρος γι αυτα γιατι ο χρονος ηταν λιγος γιανα συνηδητοποιησω τι γινοταν και με τους 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δοκιμη εγινε με μια ibanez rg2570 prestige. οσο και αν το πειραξα κι εγω και ο πωλητης εξακολουθουσε να βγαζει παραμορφωποιημενο ηχο.

 

δοκίμασες να παίξεις με το volume της κιθάρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασες να παίξεις με το volume της κιθάρας;

 

Συμφωνώ! Μην υποτιμείς το Volume και το Tone πάνω στην κιθάρα σου. Αν κόψεις λίγο το volume της κιθάρας σου και ανεβάσεις αυτό του ενισχυτή κάτι γίνεται. Όπως και να έχει, έχω ακούσει τα καθαρά του 6505 και είναι δυστυχώς άθλια, οπότε χρειάζεται πολλή ρύθμιση για να βγάλεις κάτι καλό!

 

Πάντως, αν θέλεις να πηγαίνεις από καθαρά σε βρώμικα μέσα σε ένα τραγούδι live, ξέχνα τον τον 6505... :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με το βολιουμ της κιθάρας δεν έπαιξα . Δεν το σκέφτηκα αλλά και πάλι και να γίνεται δουλειά με αυτόν τον τρόπο δεν θα το ευχαριστίεμαι γιατί όταν παίζεις σε πρόβα η λάιβ κτλ μέχρι να αλλαξεις κανάλι και να ρήξεις το βολιουμ της κιθάρας μέχρι να καθαρίσει θα πρέπει να παίξεις το επόμενο ρίφ . Γενικά πιστεύω ότι με τον 6505 χρειάζεσαι και ένα φεντερ λαμπατο μαζί να τους εναλλασεις . Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι δύσκολα ένας ενυσχητησ θα έχει και καθαρά και βρώμικα. Οι βρώμικοι ενυσχητες έχουν αυτό το πρι γκειν και στο καθαρό κανάλι οπότε ουφ το βάζεις αυτό στο 10 βρώμιζει . Όταν το βάλεις στο 1 καθαρίζει ως έναν βαθμό αλλά χάνει από όγκο ο καθαρός ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαγνήτες έχει η κιθάρα επάνω; Γιατί αν περιμένεις από καναν invader να βγάλει καθαρό, θα περιμένεις πολύ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Dual Rectifier έχει μια χαρά καθαρά. Δηλ χωρίς να είναι fender άνετα βγάζεις αξιοπρεπέστατο ήχο. Άμα σου αρέσει boogie ήχος και θες και σούπερ καθαρά πήγαινε σε Roadster.

 

O 6505 γενικά γαμάει, αλλά τα καθαρά του είναι ανύπαρκτα. Βέβαια, χαμηλώνοντας volume κιθάρας μπορεί να έρθει το θέμα, αλλά και πάλι οριακά ανάλογα με τον τελικό ήχο που θες.

 

Παίζει και ο Laney VH100R που είναι σούπερ για τα λεφτά του και πραγματικά αξιόλογος ενισχυτής.

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με το βολιουμ της κιθάρας δεν έπαιξα . Δεν το σκέφτηκα αλλά και πάλι και να γίνεται δουλειά με αυτόν τον τρόπο δεν θα το ευχαριστίεμαι γιατί όταν παίζεις σε πρόβα η λάιβ κτλ μέχρι να αλλαξεις κανάλι και να ρήξεις το βολιουμ της κιθάρας μέχρι να καθαρίσει θα πρέπει να παίξεις το επόμενο ρίφ . Γενικά πιστεύω ότι με τον 6505 χρειάζεσαι και ένα φεντερ λαμπατο μαζί να τους εναλλασεις . Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι δύσκολα ένας ενυσχητησ θα έχει και καθαρά και βρώμικα. Οι βρώμικοι ενυσχητες έχουν αυτό το πρι γκειν και στο καθαρό κανάλι οπότε ουφ το βάζεις αυτό στο 10 βρώμιζει . Όταν το βάλεις στο 1 καθαρίζει ως έναν βαθμό αλλά χάνει από όγκο ο καθαρός ήχος.

 

να δω που θα τους παιξεις αυτους τους ενισχυτες? ::) ::) και καλο καθαρο και καλο βρωμικο στα λεφτα που ζητας...χλωμο.............στα ειπα και κατ'ιδιαν.......αλλα το σημαντικοτερο ειναι που θα παιξεις με αυτα τα τερατα?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Παίζει και ο Laney VH100R που είναι σούπερ για τα λεφτά του και πραγματικά αξιόλογος ενισχυτής.

+1

 

 

 

 

τουμπανο και ηχαρα......θελει και δαχτυλα ε?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου