Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μαγνητεσ είναι οι dim/ibz που έχει η ιμπανεζ από την μάνα της. Αντώνη σημειωτέων ότι εσυ φταις που με έβαλες στο λούκι να πάρω λαμπατο. Εγώ μέχρι πριν σε γνωρίσω μια χαρά ήμουνα με τον μπαντήτ :-) . Πάντως εχω σκοπό οποίο και αν είναι τελικά το τέρας που θα πάρω να πάρω και ένα ατενουειτορ για να μπορώ να παίζω και στο σπίτι και παντού. Εξάλλου εμείς που παίζουμε μέταλ είμαστε καταδικασμένοι να πληρώσουμε για καλό ενυσχητη. Η ρπ είναι πολύ καλό μηχάνημα αλλά εγώ θέλω ενυσχητη. Ριάλ πράμα και να παίζω πλαγκ εν πλέι. Τι να κάνω ; δεν ξέρω θα κοιτάξω να δοκιμάσω και τους μπουγκερα . Τουλάχιστον στα βίντεο είναι φοβεροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μη βάζεις τους Bugera στην ίδια κατηγορία όμως με τους προαναφερθέντες ε...

 

Ακόμα και από θέμα ποιότητας μόνο αν το δεις μιλάς για πραγματικά αξιόλογους ενισχυτές που θα παίζουν μια ζωή. Οι Bugera παίζουν σε άλλη κατηγορία. Άσε που για να ακούσεις πραγματικά αυτούς του ενισχυτές πρέπει να τους ανοίξεις. Ακόμα και με attenuator στο σπίτι ίσα που θα γαργαλάς το ηχείο, οπότε σε καμία περίπτωση δε θα ακούσεις τον "πραγματικό" τους ήχο.

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που για να ακούσεις πραγματικά αυτούς του ενισχυτές πρέπει να τους ανοίξεις. Ακόμα και με attenuator στο σπίτι ίσα που θα γαργαλάς το ηχείο, οπότε σε καμία περίπτωση δε θα ακούσεις τον "πραγματικό" τους ήχο.

+1.... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν βάζω αυτούς τους ενυσχητες στην ίδια κατηγορία με τους παραπάνω ποιοτικά. Στον ήχο τους όμως από ότι ακούγεται στα βίντεο  δεν πρέπει να υστερούν. Ιδωμεν. Προτίνεται  καλό χάι γκειν για σπίτι πρόβα και κανένα ελαφρύ λάιβ. Γιατί έχουν ξανά γίνει αυτές οι συζητήσεις και συνήθως καταλήγουν στο ότι αν δεν πάρεις μπουγκι μην περιμένεις. Όχι όμως ενυσχητες με 5 βατ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENGL Savage

 

ENGL Invader

 

Framus Cobra

 

και αμα θελεις να κανεις τον ηχο σου να μαμει ακομα περισσοτερο,βαλε ενα maxon od808 μπροστα και καθαρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και αμα θελεις να κανεις τον ηχο σου να μαμει ακομα περισσοτερο,βαλε ενα maxon od808 μπροστα και καθαρισες

 

θες να σε μισησω ?  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω στο ψαξιμο τωρα στο youtube ειδα και τον dual rectifier tremoverb και ο ηχος δειχνει πιο ζουμερος... γενικα εχει κανεις υποψην τις διαφορες των tremoverb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To crunch προερχεται απο τα ΜΕΣΑΙΑ - γι αυτο δεν το ακουγες ευκολα απο τον rec. Ο 6505 απο την αλλη εχει μπολικα μεσαια και γι αυτο σου ακουγοταν ετσι.

 

Μια παρατηρηση - δεν ειδα με ποιο μοντελο επαιξες, παντως οι καινουριοι κομπο 6505 ειναι made in china και απο οσο διαβαζω εχουν ηχητικη διαφορα σε σχεση με τους αμερικανικους. By the way, θα καταντησω γραφικος αλλα τα καθαρα του 6505 δουλευονται. Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα booster (ναι!) απο μπροστα. Δινει οσο sparkle χρειαζεται για να φυγει αυτη η μουνταδα που τα χαρακτηριζει αλλιως. Εγω χρησιμοποιω συνηθως το TAD Rangeking μπροστα απο το καθαρο του 6505. Επισης, η σειρα 5150/6505 ειναι φοβερα αδικημενη απο το εργοστασιο. Το bias ειναι εντελως λαθος (στους κομπο ξερω οτι ειναι καλυτερα). Υστερα απο προσθηκη choke και ρυθμιση του bias εκει που επρεπε, ο ενισχυτης εχει αλλαξει στα αφτια μου κατα πολυ προς το καλυτερο.

 

Οι Framus Cobra και Engl Savage ειναι πολυ καφρικοι γι αυτο που θες. Εκτος και αν σκοπευεις να παιζεις μονο μεταλ (και εναλλαγες με καθαρο-δηλαδη υστερουν στο mid gain). Ο Laney VH100r ειναι ωραιος ενισχυτης με καταπληκτικα καθαρα, τρομερη σχεδιαση λουπας και ποιοτικη κατασκευη σε σχεση με τα χρηματα που δινεις. Παροτι ειναι σχετικα φθηνος, και choke εχει, και reverb tank και γενικα βλεπεις οτι δεν εχουν κοψει εκει που πρεπει. Το γκαζι του ειναι πολυ ωραιο αλλα για να σφιξει σε επιπεδα thrash θα χρειαστεις και παλι booster. Το 2ο mode του 1ου καναλιου προσωπικα το βρισκω απο μετριο ως κακο. Το 1ο mode του 2ου καναλιου εχει gain μεχρι επιπεδα hard rock και το 2ο mode του 2ου καναλιου φτανει για να παιξεις μεταλ. Αλλα και παλι σου λεω για να σφιξουν τα μπασα χρειαζεται booster. Κατι που δεν συμβαινει πχ με τον Engl Powerball (για να μη νομιζεις οτι βαζω παντου booster).

 

Προσωπικη προταση αν σε ενδιαφερουν και μεταχειρισμενα θα ηταν ο Μαρσαλ 6100LM. 3 ανεξαρτητα καναλια. Το πρωτο (καθαρο) ειναι πολυ καλο (οι περισσοτεροι το ονομαζουν το καλυτερο καθαρο που εβγαλε η μαρσαλ), το 2ο καναλι εχει 3 modes (jtm45, slp, jcm900) και θα σου δωσει απλοχερα οσο crunch χρειαζεσαι και το 3ο καναλι ειναι καπως ιδιαιτερο (εμενα μου αρεσει). Εχει πολυ gain και μπορεις να βγαλεις ανετα thrash σε αυτο (εχει διαφορα κουμπακια για scoop, boost κτλ). Παροτι εχει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα, το signal path ειναι αποκλειστικα λαμπατο (7 προενισχυσης και 4 τελικες). Επισης, χωρις να εχω δοκιμασει, ακουγεται πολυ και ο JVM (που μπορεις να τον δεις ως τον αντικαταστατη του 6100). Δεν ξερω αν συμβαινει λογω της κλασικης νοοτροπιας των κιθαριστων 'το παλιο ειναι καλυτερο' αλλα πολλοι προτιμουν τον 6100 απο τον JVM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να σε μισησω ?  ;D ;D

 

γιατι??? xD

 

btw,sorry φιλε μου,δεν διαβασα καλα το πρωτο σου ποστ και δεν ειδα για τι ειδος τον χρειαζεσαι.αυτοι που παραθεσα ισως οντως να σου φανουν υπερβολικη(ειδικα για τον cobra εχω ακουσει οτι το gain ειναι υπερβολικα πολυ)εκτος βεβαια και αν σου αρεσει ο ηχος τους! κλιπακια θα βρεις πιο κατω

 

μπορεις επισης να κοιταξεις και orange ενισχυτες οπως:

http://www.thomann.de/gr/orange_rockerverb_100h_mkii.htm

http://www.thomann.de/gr/orange_thunderverb_50h.htm

 

επισης εχω διαβασει καλα reviews και γι'αυτον

http://www.thomann.de/gr/bogner_alchemist_hd.htm

 

καθως και αυτον

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_100h.htm

 

VIDS!!  ;D

 

 

 

 

 

(μονο με το crunch καναλι καφριλαα  :P )

 

 

 

ENGL INVADER 150 Test

 

 

 

να με συγχωρατε για το τεραστιο ποστ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι??? xD

 

 

για την προτροπη σου να με κανεις να αμαρτησω χρησιμοποιωντας booster...

 

ΣΕ ευχαριστω πολυ για τις προτασεις θα τους τσεκαρω παντως...

 

και το παλικαρι παραπανω ευχαριστω...

 

achievet γενικα κρινεις oti o single recto εχει crunch το οποιο δεν εντοπισα λογω κακων ρυθμησεων ?

 

ο single  απο τον dual εχουν ηχιτικες διαφορες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου