Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι έχουν φίλε μου, ο dual έχει λίγο περισσότερο όγκο, τους είχα και τους 2 στο παρελθόν και κατέληξα στον απόλυτο boogie που ακούει στον Mark V, άμα σε παίρνει οικονομικά μην το σκεφτείς κάν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο bogner alchemist που σου προτάθηκε είναι πολύ καλό μηχάνημα στα λεφτά του. Δεν είναι ακραίος σε θέμα βρωμιάς αλλά και καθαρά και βρώμικα έχει πολύ καλοζυγισμένα. Και πάλι η σύγκριση με μαρκ κτλ δεν τίθεται αλλά στον προτείνω αν θέλεις να κοιτάξεις κάτι σε χαμηλότερο επίπεδο. Από κει και πέρα κοίτα και τους engl που είναι σίγουρα αξιοπρεπείς.

 

Α ρε τυχεροί όσοι έχετε τα φράγκα και ψάχνεστε! Εμείς να δούμε που έχουμε βρει ενισχυτή αλλά μας λείπουν τα κολαριστά! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχουν φίλε μου, ο dual έχει λίγο περισσότερο όγκο, τους είχα και τους 2 στο παρελθόν και κατέληξα στον απόλυτο boogie που ακούει στον Mark V, άμα σε παίρνει οικονομικά μην το σκεφτείς κάν...

 

εχω ακουσει οτι ο μαρκ 5 ειναι κορυφαιος ομως δεν εχει τα γκαζια των ρεκτο... ισχυει ?

επισης ο τριπλ ρεκτο ειναι παλι καλυτερος απο τον ντουαλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει οτι ο μαρκ 5 ειναι κορυφαιος ομως δεν εχει τα γκαζια των ρεκτο... ισχυει ?

επισης ο τριπλ ρεκτο ειναι παλι καλυτερος απο τον ντουαλ ?

 

χμ...νομίζω ότι από τη στιγμή που σκοπεύεις να προχωρήσεις στην αγορά τέτοιου ενισχυτή (μιλάμε για σημαντικά ποσά)…πρέπει – κατά τη γνώμη μου – να τους έχεις ακούσει και να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις… :)

επίσης , αναφέρεσαι σε triple rectifier .. ε…..που θα παίξει αυτός ο ενισχυτής …  ;D

έχω τον single rectifier και με καλή καμπίνα δεν έχει παίξει πάνω από το 3 άντε 4….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...νομίζω ότι από τη στιγμή που σκοπεύεις να προχωρήσεις στην αγορά τέτοιου ενισχυτή (μιλάμε για σημαντικά ποσά)…πρέπει – κατά τη γνώμη μου – να τους έχεις ακούσει και να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις… :)

επίσης , αναφέρεσαι σε triple rectifier .. ε…..που θα παίξει αυτός ο ενισχυτής …  ;D

έχω τον single rectifier και με καλή καμπίνα δεν έχει παίξει πάνω από το 3 άντε 4….

 

 

ναι σε αυτο εχεις δικιο... θα βαλω ατενουειοτερ... οσο για τα λεφτα που θα δωσω θα τον παρω απο ι-μπει που θα ειναι τουλαχιστον τα μισα... οποτε αντεχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σε αυτο εχεις δικιο... θα βαλω ατενουειοτερ... οσο για τα λεφτα που θα δωσω θα τον παρω απο ι-μπει που θα ειναι τουλαχιστον τα μισα... οποτε αντεχεται

 

δεν έχω δοκιμάσει "ατενουειοτερ" σε mesa....αλλά από ότι γνωρίζω δε συμπεριφέρεται και πολύ καλά (αυτό ας το σχολιάσει πάντως και κάποιος που γνωρίζει σχετικά  ;)).....

 

..για μένα (σε αντίθεση με όλους  ;D )πάντως ο recto παίζει ικανοποιητικά και σε πολύ - πολύ χαμηλές εντάσεις .. έτσι και αλλιώς ακόμα και χώρο να έχεις δε νομίζω ότι μπορείς να παίζεις δυνατά με τις ώρες... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει οτι ο μαρκ 5 ειναι κορυφαιος ομως δεν εχει τα γκαζια των ρεκτο... ισχυει ?

επισης ο τριπλ ρεκτο ειναι παλι καλυτερος απο τον ντουαλ ?

 

Όσο ανεβαίνεις σε watt μεγαλώνει και το headroom, δεν τίθεται θέμα ποίος είναι καλύτερος και με τον single την κάνεις την δουλεία σου μιά χαρά με μια καλή καμπίνα.

Δέν ξέρω που τα άκουσες αυτά, Του Μαρκ 5 τα γκάζια είναι απίστευτα στο 3ο Κανάλι (MKIIC+, ΜΚIV, extreme mode), καμιά σχέση με Rectifier, δυστηχώς απο ότι ξέρω δεν υπάρχει εδώ στην Ελλάδα κάπου να τον ακούσεις και θα πρέπει να περιοριστείς σε βιντεάκια απο youtube.

 

δεν έχω δοκιμάσει "ατενουειοτερ" σε mesa....αλλά από ότι γνωρίζω δε συμπεριφέρεται και πολύ καλά (αυτό ας το σχολιάσει πάντως και κάποιος που γνωρίζει σχετικά  ;)).....

 

..για μένα (σε αντίθεση με όλους  ;D )πάντως ο recto παίζει ικανοποιητικά και σε πολύ - πολύ χαμηλές εντάσεις .. έτσι και αλλιώς ακόμα και χώρο να έχεις δε νομίζω ότι μπορείς να παίζεις δυνατά με τις ώρες... ;D

Συμφωνώ απόλυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ανεβαίνεις σε watt μεγαλώνει και το headroom, δεν τίθεται θέμα ποίος είναι καλύτερος και με τον single την κάνεις την δουλεία σου μιά χαρά με μια καλή καμπίνα.

Δέν ξέρω που τα άκουσες αυτά, Του Μαρκ 5 τα γκάζια είναι απίστευτα στο 3ο Κανάλι (MKIIC+, ΜΚIV, extreme mode), καμιά σχέση με Rectifier, δυστηχώς απο ότι ξέρω δεν υπάρχει εδώ στην Ελλάδα κάπου να τον ακούσεις και θα πρέπει να περιοριστείς σε βιντεάκια απο youtube.

Υπήρχε σε γνωστό κιθαρομάγαζο στην Αθήνα. Καμία σχέση το YouTube Με το real thing ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι rectifier έχουν διαφορές μεταξύ τους, καταρχήν ο single δεν έχει λάμπα στην ανόρθωση, αλλά τρανζίστορ..αλλά γ@μ@ει nevertheless...εγώ τους έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους boogie, και θα σου πρότεινα ή τον dual recto ή τον mark iv/v (όποιον και να πάρεις αξίζει)..και όσο για το gain των mark είναι υπεραρκετό, τόσο ώστε να φτάνει στους Morton και Αdler των lamb of god..

 

στα δικά μου τα αυτιά οι mark έχουν ένα περισσότερο οργανικό ήχο, με περισσότερα μεσαία, ενώ οι rectifier είναι πιο scooped και μπασάτος ήχος, δλδ πιο nu-metal φάση..αλλά και οι δύο είναι κορυφή!

 

άκου προσεκτικά τα videos για να πάρεις μία ιδέα, αλλά πήγαινε από κοντά και δοκίμαζε!

 

Mesa Boogie Mark V

 

Mesa Boogie Single Rectifier

Single Rectifier vintage vs modern channel

 

Και δες κι αυτόν εδώ τον τύπο που έχει δοκιμάσει σχεδόν όλα τα γνωστά τέρατα:

http://www.youtube.com/user/fearedse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου