Προς το περιεχόμενο

Αγορά έτοιμου ή κατα παραγγελεία μπάσου?


astpapast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ολοκληρωσουμε δεν με χαλαει καθολου ενα Στινγκρει η ενα αμερικανικο τζαζ...Απλα αυτα μεχρι προτινος ειχανε 1400 και βαλε..Δεν φταιω εγω αν εχει υποτιμιθει η λιρα...Τα παραπονα σας στην Ε.Ε

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Κατσε ρε σι...καλο οργανο που να αξιζει χιλια ευρω θεωρουν ενα Α οργανο τα πιτσιρικια που παιζουν με οργανα των 300 ευρω...εγω που εχω οργανα 1200 και 1300 ευρω τα θεωρω μετρια σε σχεση με οργανα των 1800 που εχω παιξει...Μην το παω παρακατω και σου πω για οργανα των 3000.Αν εσυ παιζεις με Squier να θεωρησεις ενα οργανο των 1000 ευρω καλο...Δεν λεω οτι δεν κανει την δουλεια του αλλα ενα οργανο ποιο ακριβο την κανει καλυτερα...Και μην μπουμε τωρα σε αναλυσεις πως και γιατι και να αρχισουμε να αραδιαζουμε εδω ολες τις μαρκες που υπαρχουν

 

Καλημέρα παιδιά, bongiorno Warwick... Συμφωνώ και... διαφωνώ μαζί σου  ;)

 

Σαφέστατα αν παίζεις με κάποιο «κοντραπλακέ» των 150-200-300 ευρώ, το όργανο του 1000 θα φαντάζει «εξωγήινο». Παρόλα αυτά μπορεί και στο 300αρη να βρεις κάτι «αξιοπρεπές», αλλά αντικειμενικά δεν θα περιμένεις και... παπάδες.

 

 

Όμως ας μην «θεοποιούμε» τα πανάκριβα όργανα, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις οι τιμές τους είναι υπερβολικές. Παράδειγμα: Έπιασα στο χέρι τρία Fondera, με range τιμών από 7.000 ως 9.000 δολάρια. Τα κάρφωσα στον ενισχυτή και δίπλα έβαλα το Roscoe Beck που έχω (γύρω στα 1800 δολάρια τιμή καταλόγου Fender όταν το έβγαζε 5χορδο).

 

Οι διαφορές στον ήχο δεν ήταν τόσο «συγκλονιστικές» για να πας να σκάσεις έξτρα 5.000 με 7.000 δολάρια.

 

Από την άλλη έπαιξα με ένα Manne- ψιλό J στιλ, τρεις single coil, λίγο παραπάνω από 1000 ευρώ- και έπαθα την πλάκα μου.

 

Έχω παίξει με πολλά Dingwall- τιμές από 3.000 μέχρι σχεδόν 7.000 για κάποια Prima Artist. Ορισμένα με άφησαν παγερά αδιάφορο και άλλα μου άρεσαν.

 

Έπαιζα με ένα Ritter, τρομερό όργανο... περίπου στα 5.000 ευρώ, με πανέμορφα ξύλα, με το ιδιαίτερο design του, αλλά δεν μπορώ να πω ότι θα τα έδινα- αν τα είχα φυσικά ;D.

 

Τα βάζω όλα αυτά κάτω και μετά σκέφτομαι: Τι ακούω όταν παίζει πχ το another brick in the wall; Τι είναι αυτή η ηχάρα στο μπάσο; Είναι ένα... ταπεινό Precision... Τι βλέπω να κρατάει στο χέρι του ο Geddy Lee; Ένα... πτωχό πλην τίμιο Jazz, χωρίς booster, active και όλα αυτά τα... σκατολοΐδια.

 

Άρα το επιμύθιο είναι ότι απαραίτητα τα πολλά χιλιάρικα δεν φέρνουν την... ευτυχία στον ήχο  ;D Αφού ο Victor Wooten παίζει π.χ με Fondera, αυτό θα το χρυσοπληρώσει ο υποψήφιος αγοραστής. Και για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ τα Fondera εκπληκτικά όργανα, αλλά όχι για τις τιμές που τα πουλάνε.

 

 

Και εν κατακλείδι, όπως έγραψε σοφά ο SF, το 90% παίζει με Fender- εγώ θα συμπληρώσω ότι και το μεγαλύτερο μέρος της δισκογραφίας που γουστάρουμε γράφτηκε με ένα από αυτά...               

     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το θέτεις σαν ερώτημα,μάλλον για απόκτηση έτοιμου οργάνου είσαι.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το οργανο των 1300 αλλο των 1800 αλλο των 2500

Μιλαμε για τελειως διαφορετικα οργανα....

 

Διαφορετικά ναι, όχι απαραίτητα καλύτερα-ποιοτικότερα. Αν μιλάμε για κλασικά fender

που είναι απλούστατες κατασκευές ακόμα και το χιλιάρικο που κοστίζουν τα american

standard είναι μεγάλο ποσό. Ένα ric πχ που κοστίζει 2 χιλιάρικα αλλά είναι neck through,

έχει μπόλικο binding, 'πολυτελή' inlays, πιο περίπλοκο hardware και το σημαντικότερο,

πολύ πιο περιορισμένη παραγωγή δεν σημαίνει οτι είναι καλύτερο ή ποιοτικότερο.

 

Σε boutique όργανα με ακόμα πιο περιορισμένη παραγωγή... διαλεχτά εξωτικά ξύλα ::)

μαγνήτες, hardware, ηλεκτρονικά με βαρύγδουπα ονόματα στην ούγια το κόστος

ξεφεύγει σε αδικαιολόγητα επίπεδα.

 

''Καλό'', ''επαγγελματικό'' και πράσινα άλογα... το θέμα είναι αν θέλεις σκυλί (fender)

ή έπιπλο (τα ''καλά'') :D

 

Ο astpapast ακόμα δεν μας είπε για το υπόλοιπο gear του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά φτάσαμε να μιλάμε τώρα για μοντέλο 2010 ή 2009  ???

(Το "φτηνό" μοντέλο)...  ::)

Δηλαδή όλοι όσοι παίζουμε με όργανα ηλικίας 15 - 20 χρόνων είμαστε retardet?

Άλλο να έχω την κ@βλ@ να αγοράσω καινούργιο όργανο, και άλλο να λέω οτι ένα όργανο είναι φτηνό διότι είναι το "περσινό" μοντέλο.

Εγώ έχω ας πούμε 4-5 όργανα, και συνεχίζω να παίζω με το Slapper Giant 5 που είναι ήδη 20 κάτι χρονών. Κάπου κάπου για να αλλάξω τον ήχο στα αυτιά μου παίζω και με κάποιο απο τα άλλα μου μπάσα, και πάλι γυρίζω σ αυτό που έχει κάτσει στα αυτιά μου 20 χρόνια τώρα. Παρ όλα αυτά, όταν δοκιμάζω ένα όργανο, το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που με νοιάζει είναι η ηλικία του.

Συμφωνώ ότι πολλά όργανα είναι υπερτιμημένα ακόμα και στην τιμή των 1000 €.

Αλλά τί να κάνουμε, τόσο τα πουλάει η εταιρία, τόσο κάνουν. Και κατηγορηματικά θα πώ οτι δέν είναι απαραίτητο να ανήκει σε άλλη ηχητική κατηγορία ένα μπάσο που έχει διπλή τιμή απο ένα άλλο. Μήν ξεχνάτε οτι ο ήχος βγαίνει πρώτα απο τα χέρια, μετά απο το όργανο, έπειτα απο εφφε κλπ, ενισχυτή, καμπίνα, χώρο και απόσταση του παίχτη απο το rig του if u know what I mean...

Καλημερούδια σε όλους.... (κοιμήθηκα αργά)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και ο Bill και ο Bihlas τα είπαν μια χαρά... Θα δώσω και εγώ ένα παράδειγμα: Μπάσο Warrior, δεν θυμάμαι αν ήταν 8.000 ή 9.000 δολάρια. Αυτό που πλήρωνες ήταν η... Άρτα και τα Γιάννενα από φίλντισι που υπήρχαν στην ταστιέρα. Δεν λέω, ήταν μια πανέμορφη δημιουργία σαν... ταπισερί, αλλά ουδόλως βελτίωναν τον ήχο.

 

Σε αυτό το range οργάνων πληρώνεις την... μούρλα σου, τα καπάκια από «εξωτικά» ξύλα, τις ταστιέρες από «σπάνια» ξύλα, το χειροποίητο, το φίλντισι, το... το... Δεν λέω ότι δεν είναι καλά όργανα- κάποια από αυτά που έχουν πέσει στα χέρι μου ήταν εκπληκτικά- όμως από ένα σημείο και ύστερα πληρώνεις το... έπιπλο  ;D

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Astpapast, αυτό που έχω να σου πω είναι ότι -σχεδον- σίγουρα custom όργανο με ένα χιλιάρικο ΔΕΝ θα φτίαξεις ποτέ, οπότα εάν δεν επεκτείνεται το budget σου μην ταλαιπωρείσαι άδικα με σκέψεις. Θα ήταν καλύτερο να μας πεις τι ήχο περίπου περιμένεις από το όργανό σου για να σου προτείνουμε κάτι. Ακόμα καλύτερο θα ήταν να πάρεις σβάρνα τους μουσικούς οίκους και να ακούσεις όσα περισσότερα όργανα μπορείς, για να καταλήξεις μόνος σου σε αυτό που θέλεις.

 

Προσωπικά δεν θα επέλεγα ποτέ να φτιάξω ένα custom όργανο, όσο συγκεκριμένες απαιτήσεις και αν είχα. Κυκλοφορούν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ όργανα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου κάνει κανένα. Πιστεύω ότι το όργανο που ψάχνεις σου κάνει το κλικ μόνο τη στιγμή που το δοκιμάζεις. Τι θα γίνει εάν όταν δοκιμάσεις το custom made όργανό σου, τελικά δεν σου κάνει το κλικ? Θα το δώσεις πίσω?

 

Warwickplayer, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Θεωρείς ότι αυτό που κάνει καλό ένα όργανο είναι η τιμή του??????? Σίγουρα θα υπάρχουν ακριβότερα όργανα που είναι καλύτερα από πιο φθηνά, αλλά σίγουρα υπάρχουν και φθηνότερα μπροστά στα οποίο τα ακριβότερα boutique όργανα δεν πιάνουν μία. (Δεν αναφέρομαι φυσικά σε όργανα των 200 Ευρώ). Όταν έψαχνα να αγοράσω μπάσσο είχα budget 1500 ευρώ και τελικά πήρα το Warwick corvette $$ μόλις 900 ευρώ επειδη απλά δοκίμασα τα πάντα και αυτό μου έκατσε καλύτερα ακόμα και από όργανα των 1500 ευρώ. Λέτε να έχουν κανένα πρόβλημα τα αυτιά μου?

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες με συγχωρειτε για την καθηστερηση αλλα τρεχουν κι αλλα πραγματα εδω... :) δεν μπορω να απαντησω στον καθενα μονο του νειστε τοσοι πολλοι μετα το τελευταιο μου ποστ...μπορω να πω οτι ελαβα σοβαρα υπ οψην μου τις συμβουλες του καθενος....για την ιστορια παιζω heavy - stoner και εχω ενα yamaha rbx 170 να γιατι τα οργανα των 1000 ευρω τα θεωρω "καλα" . Σας ευχαριστω παντως ολους, οντως βοηθήσατε, και θα προτιμουσα κουβεντες τυπου "θελουν ολα τα πιτσιρικια custom " να μεινουν εκτος του post γιατι κανεις εδω δεν ξερει τι ξερει ο αλλος απο μουσικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warwickplayer, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Θεωρείς ότι αυτό που κάνει καλό ένα όργανο είναι η τιμή του??????? Όταν έψαχνα να αγοράσω μπάσσο είχα budget 1500 ευρώ και τελικά πήρα το Warwick corvette $$ μόλις 900 ευρώ επειδη απλά δοκίμασα τα πάντα και αυτό μου έκατσε καλύτερα ακόμα και από όργανα των 1500 ευρώ. Λέτε να έχουν κανένα πρόβλημα τα αυτιά μου?

Παλια οταν εκανα μια ερευνα αγορας για να αγορασω,τα καλα οργανα,

warwick musicman fender american κλπ...Ξεκινουσαν απο 1300 ευρω...τωρα που βρηκες το $$ 900 πες μου κ εμενα να παω να το παρω...Αλλα και παλι...το $$ σε σχεση με αλλα οργανα των 1800 ειναι υποδιεστερο(βλεπε 3 κομματια ash στο σωμα κλπ)

Οποτε λεω οτι απο ενα σημειο και μετα το καλο οργανο που περνεις γινεται μετριο σε σχεση με ενα αλλο ΟΧΙ πολυ ποιο ακριβο...Και προς θεου δεν μιλαω ουτε για Fodera ουτε για dingwall.Εμενα ο διακαης μου ποθος ειναι ενα Buzz που το βρισκεις καινουριο 3500 4000....

Αλλα και παλι...Τα μετρια οργανα οπως τα εχω οριοθετησει εγω ξεκινουσαν απο 1250 ευρω...το αμερικανικο στανταρ φεντερ....και το κορβετ ακτιβ....

Τιμες τετοιες $$900 και στινγκρει 1100 πρωτη φορα ακουω και δεν τις πιστευω και πολυ για να μην σας πω και ψεματα...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστω παντως ολους, οντως βοηθήσατε, και θα προτιμουσα κουβεντες τυπου "θελουν ολα τα πιτσιρικια custom " να μεινουν εκτος του post γιατι κανεις εδω δεν ξερει τι ξερει ο αλλος απο μουσικη...

Αγαπητέ astpapast δεν νομίζω ότι κάποιος το έθεσε έτσι. Το ζήτημα είναι απλό: Από το Α (ένα όργανο starter) πάμε σε ένα Β (ένα καλό- καλύτερο όργανο), για να καταλήξουμε στο Χ, Ψ και ίσως σε ένα custom. Όμως η πορεία είναι αρκετά μεγάλη και η λογική λέει ότι δεν πας από το Α στο... Ω  ;D

 

Μερικές φιλικές σκέψεις...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου