Προς το περιεχόμενο

Αγορά έτοιμου ή κατα παραγγελεία μπάσου?


astpapast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας θέσω και μια άλλη προοπτική. Ο μέσος έλληνας μπασσίστας που παίζει σε μια δική του μπάντα διασκεύων/originals/οτιδήποτε το μπάσσο το custom και το ψυγείο από πίσω και την πεταλιέρα-χαλί τι ακριβώς τα "χρειάζεται"? ΣΙΓΟΥΡΑ θα ακούγεται καλύτερα, αλλά μετά θα χρειαστεί να πληρώνει κι έναν-δυό-τρείς roadies να τα στήνουν και να τα κουβαλάνε μαζί μ'έναν ηχολήπτη ΜΗΠΩΣ και καταφέρει να τον βγάλει αυτόν τον ήχο παραέξω στα γνωστά μαγαζιά που όλοι ξέρουμε.

 

Ναί, όλοι θα τα θέλαμε αυτά, αλλά εκτός του ότι δεν χaeζουν όλοι φράγκα πρώτον, και δεύτερον, δεν είναι παραπάνω απ'το "μεράκι" του καθενός σε συνδυασμό με το G.A.S. που μας βαράει όλους σε κάποια φάση.

 

Το τι χρειάζεται κάποιος είναι ένα αξιοπρεπές, "άνετο" και dependable όργανο, πράγμα το οποίο βρίσκεις άνετα μέχρι τα 1000 ευρώ.

 

YMMV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ας θέσω και μια άλλη προοπτική. Ο μέσος έλληνας μπασσίστας που παίζει σε μια δική του μπάντα διασκεύων/originals/οτιδήποτε το μπάσσο το custom και το ψυγείο από πίσω και την πεταλιέρα-χαλί τι ακριβώς τα "χρειάζεται"? ΣΙΓΟΥΡΑ θα ακούγεται καλύτερα, αλλά μετά θα χρειαστεί να πληρώνει κι έναν-δυό-τρείς roadies να τα στήνουν και να τα κουβαλάνε μαζί μ'έναν ηχολήπτη ΜΗΠΩΣ και καταφέρει να τον βγάλει αυτόν τον ήχο παραέξω στα γνωστά μαγαζιά που όλοι ξέρουμε.

 

 

+ 1000 στον Χ. Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι και ίσως και λίγο χειρότερα- αλλά ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας θέσω και μια άλλη προοπτική. Ο μέσος έλληνας μπασσίστας που παίζει σε μια δική του μπάντα διασκεύων/originals/οτιδήποτε το μπάσσο το custom και το ψυγείο από πίσω και την πεταλιέρα-χαλί τι ακριβώς τα "χρειάζεται"? ΣΙΓΟΥΡΑ θα ακούγεται καλύτερα, αλλά μετά θα χρειαστεί να πληρώνει κι έναν-δυό-τρείς roadies να τα στήνουν και να τα κουβαλάνε μαζί μ'έναν ηχολήπτη ΜΗΠΩΣ και καταφέρει να τον βγάλει αυτόν τον ήχο παραέξω στα γνωστά μαγαζιά που όλοι ξέρουμε.

 

+ 100000

 

Το ίδιο ισχύει και για τους κιθαρίστες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να τα κουβαλάνε μαζί μ'έναν ηχολήπτη ΜΗΠΩΣ και καταφέρει να τον βγάλει αυτόν τον ήχο παραέξω στα γνωστά μαγαζιά που όλοι ξέρουμε.

 

μωρε και στο ΟΑΚΑ  να παιξει ο κοσμος απο κατω το DI θα ακουει ,βεβαια θα ειναι Avalon αλλα Di θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε και στο ΟΑΚΑ  να παιξει ο κοσμος απο κατω το DI θα ακουει ,βεβαια θα ειναι Avalon αλλα Di θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ...... ;D

 

Παιζει ρε SF εσυ να ξερεις καλυτερα, αλλα θυμαμαι καπου να εχω διαβασει οτι ο Adam Clayton live (αρα και στο... ΟΑΚΑ) οχι απο Avalon, αλλα απο ενα τετοιο βγαινει... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια οταν εκανα μια ερευνα αγορας για να αγορασω,τα καλα οργανα,

warwick musicman fender american κλπ...Ξεκινουσαν απο 1300 ευρω...τωρα που βρηκες το $$ 900 πες μου κ εμενα να παω να το παρω...Αλλα και παλι...το $$ σε σχεση με αλλα οργανα των 1800 ειναι υποδιεστερο(βλεπε 3 κομματια ash στο σωμα κλπ)

Οποτε λεω οτι απο ενα σημειο και μετα το καλο οργανο που περνεις γινεται μετριο σε σχεση με ενα αλλο ΟΧΙ πολυ ποιο ακριβο...Και προς θεου δεν μιλαω ουτε για Fodera ουτε για dingwall.Εμενα ο διακαης μου ποθος ειναι ενα Buzz που το βρισκεις καινουριο 3500 4000....

Αλλα και παλι...Τα μετρια οργανα οπως τα εχω οριοθετησει εγω ξεκινουσαν απο 1250 ευρω...το αμερικανικο στανταρ φεντερ....και το κορβετ ακτιβ....

Τιμες τετοιες $$900 και στινγκρει 1100 πρωτη φορα ακουω και δεν τις πιστευω και πολυ για να μην σας πω και ψεματα...

 

http://www.thomann.de/gr/warwick_corvette4_nt_natural_ofc.htm

1090 η τωρινή του τιμή, 899 πριν από τρία χρόνια (η οποία διατηρήθηκε σταθερή μεχρι πέρυσι). Και να φανταστείς δεν το πήρα κάν από thomann,  το πήρα ίδια τομή απο Τσέλιο (Θεσσαλονικη) και έχω και δωρεάν service εφ'όρου ζωής. Πίστεψέ το, έχω και απόδειξη.

Το επιχείρημά μου ήταν ότι μου άρεσε περισσότερο από ακριβότερα και το πήρα, αν και μπορούσα να δώσω περισσότερα φράγκα. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα όργανα, αλλά δεν σημαίνει ότι η τιμή ορίζει την ποιότητα, ούτε ότι θα πάρω κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι ακριβό. Προηγουμένως ο superfunk παρέθεσε μια γκάμα οργάνων που θεωρούνται από την πλειοψηφία των μουσικών ΚΑΛΑ όργανα και κοστίζουν και λιγότερο από 900 ευρώ.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρε SF εσυ να ξερεις καλυτερα, αλλα θυμαμαι καπου να εχω διαβασει οτι ο Adam Clayton live (αρα και στο... ΟΑΚΑ) οχι απο Avalon, αλλα απο ενα τετοιο βγαινει... Grin

 

στη σκηνη εχουν ολοι ενισχυτες φυσικα αυτο ομως που δινει το σημα στην κεντρικη κονσολα ειναι στο 90% των περιπτωσεων κατι τετοιο (φωτο απο REM στο Παναθηναϊκο)

 

 

REM09.jpg

 

edit βρηκα και του Clayton... ενταξει αυτος ειναι...αντε γεια...2 MANLEY (παει κανα 4αρι ο ενας) για....μπασο.... ;D....

 

u2-foh-rack-gear-online-extra.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά και οι μπασίστες φτηνά vs ακριβά όργανα. Ας κρατήσουμε ένα επίπεδο και να αφήσουμε τις σαχλαμάρες για τους κιθαρίστες :P

 

Αγαπητέ astpapast δεν νομίζω ότι κάποιος το έθεσε έτσι. Το ζήτημα είναι απλό: Από το Α (ένα όργανο starter) πάμε σε ένα Β (ένα καλό- καλύτερο όργανο), για να καταλήξουμε στο Χ, Ψ και ίσως σε ένα custom.

Και επίσης διαφωνώ σε αυτό.

Δεν είναι κανένα game Που μαζεύεις tier 1, 2 και 3 εξοπλισμό.

Μουσική παίζεις, τα επίπεδα ανεβαίνουν όσο εξελίσσεις το παίξιμό σου όχι τον εξοπλισμό. Ο εξοπλισμός θέλει χρήμα, αλλά δεν κάνει τον καλό μπασίστα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ύεις tier 1, 2 και 3 εξοπλισμό.

Μουσική παίζεις, τα επίπεδα ανεβαίνουν όσο εξελίσσεις το παίξιμό σου όχι τον εξοπλισμό. Ο εξοπλισμός θέλει χρήμα, αλλά δεν κάνει τον καλό μπασίστα!

 

Ευάκι μου τι κάνεις;  :) Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Παίζοντας, εξελίσσεσαι... και τα χέρια και τα... αυτιά σου. Γιαυτό έγραψα σε ένα post «το χρήμα δεν εξασφαλίζει τον ήχο» σώνει και ντε. Οπότε όταν είσαι «νέος» ότι και να πάρεις- μέσες, άκρες- δεν θα ακούγεται και ιδιαίτερα... σόι. Γιαυτό υπάρχουν beginner level όργανα, παράπάνω, πολύ πιο... παραπάνω, are you nuts;, όργανα. Όσο αρχίζεις να «ακούς», τόσο εξελίσονται και οι ανάγκες σου... Δεν μαζέυεις πόντους, απλά αλλάζεις εσύ, οι ανάγκες και οι δυνατότητες σου  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εσύ; Καιρό έχουμε να σε δούμε ;D

 

Μα να σ αυτό διαφωνώ,

Γιαυτό υπάρχουν beginner level όργανα, παράπάνω, πολύ πιο... παραπάνω, are you nuts;   

Τα παραπάνω χρήματα προσφέρουν κυρίως σε καλύτερη κατασκευή, η οποία όμως δε σημαίνει και τίποτα.

Τα παραπάνω χρήματα έχουν νόημα αν πχ είσαι επαγγελματίας (δηλαδή πληρώνεσαι για να παίζεις) όπου και σε ενδιαφέρει σίγουρα η πιο ελαφριά κατασκευή και η πιο βολική για τα δικά σου χέρια σε πολύωρο παίξιμο. Τίποτε άλλο. (άντε και εμφάνιση, αλλά ρε παιδιά τα περισσότερα καστομ όργανα που βλέπω, δε βλέπονται. )

Ο ήχος ούτως ή άλλως πάντα από τα δάχτυλα θα είναι και προσωπικά με ένα φεντεράκι είμαι υπέρκαλυμμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου