Προς το περιεχόμενο

Αγορά έτοιμου ή κατα παραγγελεία μπάσου?


astpapast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Ο ήχος ούτως ή άλλως πάντα από τα δάχτυλα θα είναι και προσωπικά με ένα φεντεράκι είμαι υπέρκαλυμμένη.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο  ;D Τόσο για τα δάκτυλα όσο και για το Fender...  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

resurected :)

 

υπαρχει και κατι αλλο το οποιο κανεις δεν εχει πει μεχρι τωρα. Αντε και κανεις το μπασο αντε και το φτιαχνεις στα μετρα σου ολα καλα περνεις ενα fender η φτιαχνεις ενα αλλο το ακους και γουσταρεις μονο του ο ηχος ειναι super.. το θεμα ειναι πως ακουγεται μεσα στην μπαντα που παιζεις......

 

Προσωπικα μου αρεσει το cut in the mix να ακουγομαι και να δενω τιν μπαντα απο το να σολαρω ασκοπα ...

 

πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να λεει εδω θα τaiριαζε ο ηχος του presicion εδω του jazz εδω humbacker εδω αταστο κτλ

 

το καλυτερο μπασσο κατε εμε ειναι αυτο που ειναι all around γιαυτο και ειμαι καλυμενος με αυτο που εχω..

 

απο μελετη δεν παμε καλα ... :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

υπαρχει και κατι αλλο το οποιο κανεις δεν εχει πει μεχρι τωρα. Αντε και κανεις το μπασο αντε και το φτιαχνεις στα μετρα σου ολα καλα περνεις ενα fender η φτιαχνεις ενα αλλο το ακους και γουσταρεις μονο του ο ηχος ειναι super.. το θεμα ειναι πως ακουγεται μεσα στην μπαντα που παιζεις......

 

 

 

+ 10000 Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει «σόλο» όργανα με να τα μπάσα, με να τα πρίμα, αλλά μέσα στην μπάντα να μην κολλάνε με τίποτα...

 

Μόνιμο σημείο τριβής με φίλο μου φανατίκλα των Dingwall- μόνα τους ακούγονται τεράστια... καμπάνες... πιάνα  ;D αλλά μέσα στην μπάντα δεν ακουγόντουσαν... καθόλου  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 10000 Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει «σόλο» όργανα με να τα μπάσα, με να τα πρίμα, αλλά μέσα στην μπάντα να μην κολλάνε με τίποτα...

 

Μόνιμο σημείο τριβής με φίλο μου φανατίκλα των Dingwall- μόνα τους ακούγονται τεράστια... καμπάνες... πιάνα  ;D αλλά μέσα στην μπάντα δεν ακουγόντουσαν... καθόλου  ;D

 

Έχει ασχοληθεί με το να φτίαξει σοβαρά ήχο ο οποίος θα κάθεται με την υπόλοιπη μπάντα;Όπως θα έκανες στη μίξη σε μια ηχογράφηση ρε αδερφέ.Δηλάδή όχι "α αυτός είναι ο ήχος μου όταν παίζω μόνος μου και είναι και γαμώ".Την πατάνε κιθαρίστες και μπασίστες σε αυτό το θέμα.Το Dingwall του είναι fan fretted ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το Dingwall του είναι fan fretted ?

 

Γιατί; Υπάρχει και μη; Φυσικά και είναι  ;) Τα Dingwall είναι ΜΟΝΟ με «στραβόταστα»  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Υπάρχει και μη; Φυσικά και είναι  ;) Τα Dingwall είναι ΜΟΝΟ με «στραβόταστα»  ;D

 

Δεν το ήξερα αυτό έχω και καιρό να μπω στο site τους.Απλά υπέθεσα πως μπορεί να κάνανε καποιο με straight scale για μικρότερα πορτοφόλια.Αλλά μάλλον τα μεγάλα τους συντηρούν μια χαρά  ;D

 

Απλά μου φαίνεται περίεργο να μην μπορεί να δέσει με την μπάντα.Πιστεύω πολύ στα τονικά προτερήματα του multiscale.Έχω μια semicustom fanned 8χορδη κιθάρα (με δυο πιο μπάσες χορδές όχι μια μπάσα σι και μια ψιλή λα),και με τη σωστή χορδή (εν προκειμένω 80άρα Daddario κιθάρας) η χαμηλή φα (κανονικά φα δίεση αλλά κουρδίζω και μισό τόνο κάτω) δεν ακούγεται σαν μπάσο με το EQ που κάνω.Είναι δύσκολη ισορροπία αλλά επιτυγχάνεται.

 

Για αυτό μου φαίνεται περίεργο..Στο μπάσο που ούτως η άλλως θες να ακουστεί σαν μπάσο,με την διευκόλυνση του multiscale δε θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο να κατ θρου δε μίξ?

 

Φυσικά με δεδομένο ότι ξέρεις πως να ρυθμίσεις τον ήχο σου,και όχι να περιμένεις το όργανο να φτίαξει τον ήχο από μόνο του γιατί κάνει όσο ενάμιση νεφρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρο off: Υπαρχουν non-fan fretted Dingwall...οι κιθαρες τους. Που να καταλαβουν οι κιθαριστες απο fan frets, τους βαλαν κανονικα ;D

 

dingwall-c2-landing.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν το ήξερα αυτό έχω και καιρό να μπω στο site τους.Απλά υπέθεσα πως μπορεί να κάνανε καποιο με straight scale για μικρότερα πορτοφόλια.Αλλά μάλλον τα μεγάλα τους συντηρούν μια χαρά  ;D

 

 

 

Έβγαλε σειρά και για... χαμηλά πορτοφόλια. Τα Combustion... «στραβώταστα» μπάσα για όλη την... οικογένεια και made in China παρακαλώ ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε σειρά και για... χαμηλά πορτοφόλια. Τα Combustion... «στραβώταστα» μπάσα για όλη την... οικογένεια και made in China παρακαλώ ;D ;D ;D

 

Τσέκαρα λίγο.Αλλά και πάλι δε θα είναι πάμφθηνα γιατί λέει "contact for pricing"..Kακός οιωνός  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τσέκαρα λίγο.Αλλά και πάλι δε θα είναι πάμφθηνα γιατί λέει "contact for pricing"..Kακός οιωνός  ;D

Γύρω στο 1000ικο (ευρώ) ίσως και κάτι παραπάνω. Τα έχω παίξει και δεν ήταν άσχημα... Μόνο που τα μπράτσα τους σε σχέση με τα ακριβά Καναδέζικα είναι λίγο «κουπιά»  ;D, πιο μπόλικα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου