Προς το περιεχόμενο

Κόντρα Μπάσο Harley Benton EUB 500 SB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν εδώ και κάνα 6μηνο ήθελα να αγοράσω ένα ηλεκτρικό κόντρα μπάσο... Μιλώντας συνέχεια για αυτό δεξιά και αριστερά μάλλον τους παραέπρηξα και προχθές που είχα τα γενέθλια μου (χρόνια μου πολλά και τα σχετικά) οι χαζοί οι φίλοι μου αποφάσισαν να μου κάνουν ένα δώρο το οποίο τους εξασφάλισε την είσοδό τους στον παράδεισο μάλλον!!! Για να μην τα πολυλογάω εκεί που άνοιγα το ΤΕΡΑΣΤΙΟ κουτί του δώρου μου είδα ετικέτα Thomann και σκάλωσα! Ανοίγω και μέσα ήταν αυτό το κουκλί!

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_eub_500_sb_electric_upright.htm

Έπαθα σοκ! Μετά από 2 μέρες αποφάσισα να μοιραστώ την χαρά μου και με εσάς. Το όργανο είναι πανέμορφο, πολύ βαρύ και με πολύ ωραίο ήχο (αυτό που περίμενα). Ίσως λίγο καλύτερο με 1-2 stagg που έχω παίξει. Αν και σε αυτές τις τιμές μάλλον είναι τι θα σου κάτσει!! \

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλορίζικο... καλορίζικο! Για πες πρώτες εντυπώσεις; Δεν έχω πιάσει ποτέ κάτι αντίστοιχο στο χέρι και είμαι περίεργος... Ποια είναι η αίσθηση στα χέρια; Έχει ζόρι;  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αρχικά εγώ όταν το πρωτοέπιασα πάτησα γύρω στις 5 σωστές νότες οπότε έκανα το εξής. Το σύνδεσα με ένα κουρδιστήρι και σημείωσα με μολύβι τα διαστήματα τόνων και ημιτονίων στο πλάι της ταστιέρας. Μετά από αυτό είναι σχετικά εύκολο στα πρώτα 7 "τάστα". Βέβαια λόγο καμπυλότητας της ταστιέρας τα σημάδια που έχω κάνει δίπλα στην Μι δεν είναι ακριβώς τα ίδια με τα πατήματα στην Σολ αλλά συνηθίζω σιγά σιγά. Η απόσταση ανάμεσα σε τόνο και ειδικά ψηλά στην ταστιέρα (Φα με Σολ πχ) είναι γύρω στα 4 - 4,5 τάστα ενός long scale μπάσου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αρχικά εγώ όταν το πρωτοέπιασα πάτησα γύρω στις 5 σωστές νότες οπότε έκανα το εξής. Το σύνδεσα με ένα κουρδιστήρι και σημείωσα με μολύβι τα διαστήματα τόνων και ημιτονίων στο πλάι της ταστιέρας. Μετά από αυτό είναι σχετικά εύκολο στα πρώτα 7 "τάστα". Βέβαια λόγο καμπυλότητας της ταστιέρας τα σημάδια που έχω κάνει δίπλα στην Μι δεν είναι ακριβώς τα ίδια με τα πατήματα στην Σολ αλλά συνηθίζω σιγά σιγά. Η απόσταση ανάμεσα σε τόνο και ειδικά ψηλά στην ταστιέρα (Φα με Σολ πχ) είναι γύρω στα 4 - 4,5 τάστα ενός long scale μπάσου...

 

με γειες και καλόπαιχτο  ;)

 

ελπίζω να παίζεις με δαχτυλοθεσία simandl (1-2-4) για να μην ψάχνεις τους τένοντες σου στο εγγύς μέλλον  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αρχικά εγώ όταν το πρωτοέπιασα πάτησα γύρω στις 5 σωστές νότες οπότε έκανα το εξής. Το σύνδεσα με ένα κουρδιστήρι και σημείωσα με μολύβι τα διαστήματα τόνων και ημιτονίων στο πλάι της ταστιέρας. Μετά από αυτό είναι σχετικά εύκολο στα πρώτα 7 "τάστα". Βέβαια λόγο καμπυλότητας της ταστιέρας τα σημάδια που έχω κάνει δίπλα στην Μι δεν είναι ακριβώς τα ίδια με τα πατήματα στην Σολ αλλά συνηθίζω σιγά σιγά. Η απόσταση ανάμεσα σε τόνο και ειδικά ψηλά στην ταστιέρα (Φα με Σολ πχ) είναι γύρω στα 4 - 4,5 τάστα ενός long scale μπάσου...

 

Mεγεια και απο μενα.

 

Βρες ένα δάσκαλο να κάνεις τα βασικά γιατι δε θα βγαλεις άκρη μόνος σου  . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου