Προς το περιεχόμενο

Blues Wire Free Live! Κάθε Δευτέρα @ Gaia + Open Jam!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τετοιες ενεργειες διχνουν οτι πολυ σπουδαιοι μουσικοι ειναι και σπουδαιοι ανθρωποι!

θα λειπω για μερικες βδομαδες απο σαλονικα αλλα οταν γυρισω θα ερθω σιγουρα!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Ηλία εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία στο εγχείρημα... και ξέρω ότι δεν μασάτε στα κακόβουλα σχόλια που (πιθανόν) να προκύψουν.  ;)

 

Θα τα πούμε ελπίζω σύντομα, πιθανώς πιο σύντομα στη Θεσ/κη παρά στην Αθήνα.  ;)

 

Πολλούς χαιρετισμούς σε όλους.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω καταλάβει γιατι τετοιος ενθουσιασμός (εννοω για την κινηση αυτή και οχι για τον ανθρωπο και το group) ???

 

ειναι μια "άλλη" πελατειακή προσέγγιση (και πάλι δεν το λέω για κακό).

 

απλά πραγματα ---- εννοείται μακάρι να σκισετε!!!

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kε Ζάικο καλή επιτυχία κι από μένα.

Δεν το λέω για την κίνηση ή για το γκρουπ μόνο, αλλά για όλη την Ιδέα!

Σας θυμάμαι στον Μύλο το 98-99..μετά από τότε..η Θεσσαλονική δεν είναι στα σχέδια μου..και για το τσιγάρο μην ανησυχείτε!!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω καταλάβει γιατι τετοιος ενθουσιασμός (εννοω για την κινηση αυτή και οχι για τον ανθρωπο και το group) ???

 

ειναι μια "άλλη" πελατειακή προσέγγιση (και πάλι δεν το λέω για κακό).

 

απλά πραγματα ---- εννοείται μακάρι να σκισετε!!!

Θα έλεγα προσαρμογή παροχής υπηρεσιών στην υπάρχουσες οικονομικές συνισταμένες.

Όντως, μπράβο στους Wire για την ευέλικτη σκέψη και την προσαρμοστικότητά τους (πέραν των μουσικών ικανοτήτων τους) αλλά νομίζω ότι είναι ένα εγχείρημα που προκύπτει από την ανάγκη.

Εξάλλου δεν είναι τυχαία η χρονική τοποθέτηση του εγχειρήματος.

Οι ευχές είναι δεδομένες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα προσαρμογή παροχής υπηρεσιών στην υπάρχουσες οικονομικές συνισταμένες.

Όντως, μπράβο στους Wire για την ευέλικτη σκέψη και την προσαρμοστικότητά τους (πέραν των μουσικών ικανοτήτων τους) αλλά νομίζω ότι είναι ένα εγχείρημα που προκύπτει από την ανάγκη.

Εξάλλου δεν είναι τυχαία η χρονική τοποθέτηση του εγχειρήματος.

Οι ευχές είναι δεδομένες.

;)

 

αυτο ακριβως ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω αν έιναι να κάνουν και το ποτό φθηνότερο και την αγορά του προαιρετική ,τότε είμαι μέσα με τα χίλια!!

 

 

Άραγε ποιες θα είναι όμως οι παραπέρα πιθανές  προεκτάσεις?

Θέλουμε να εξαπλωθεί κάτι τέτοιο?

 

Ρομαντικά και καλλιτεχνικά είναι πάρα πολύ ωραίο ,thumbs up, αλλά μήπως κάνει τον πλούσιο πλουσιότερο και το φτωχό φτωχότερο?

Τις μεγάλες μπάντες μεγαλύτερες και τις μικρές μικρότερες?

Μήπως θα κάνει τη φάση (αν εξαπλωθεί) πιο 'Ζούγκλα'?

 

πχ : θα σου λέει ο μαγαζάτορας

'εσύ ρε μεγάλε θες λεφτά (τα πενιχρά λεφτά που θες) ενώ μεγάλες μπάντες παίζουν free?? Δε φτάνει που σου επιτρέπω να παίξεις στο venue μου...'

 

Προσωπικά δεν έχω αποφασίσει. Μ' αρέσει η hippy φάση 'πάμε να περάσουμε καλά να τζαμάρουμε κι αμα βγει και κανα φράγκο καλοδεχούμενο'

... αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν και επαγγελματίες μουσικοί με μπλοκάκι που αποδίδουν το ΦΠΑ (οσοι τελως πάντων είναι)..

αυτοί τι θα κάνουν? δεν εχουν αναγκες και έξοδα ,οικογένειες κλπ?  

Θα μπει μήπως δίπλα στο καπέλο ταμειακή!!??

ή είμαστε σε φάση φουλ εναλλακτικότητα σε δύσκολους καιρούς?

κι αυτό δεκτό (η τέχνη όταν βγαίνει από οικονομικούς φραγμούς τότε απελευθερώνεται και η έκφραση της ,είναι πιο 'αληθινή')

 

Άσε που θα περάσει περισσότερος κόσμος να τσεκάρει τι παίζει με τη φάση της μπάντας , μιας και δε θα νιώθει ότι πετάει ενδεχομένως τα λεφτά του στο εισιτήριο της πόρτας παίρνοντας ''γουρούνι στο σακί''...

 

 

Απλά θέτω/μοιράζομαι προβληματισμούς, δεν κατηγορώ ούτε τον ΕΖ ούτε το Γαια και για την ιστορια τους Wire τους λατρεύω ,παρακολούθησα σιωπηλά όλη την πορεία των live τους στη Σαλονίκη από το 1996... Όπως και νά χει ο Ηλίας ό,τι και να κάνει το σέβομαι θα ΄λεγε κανείς αυτόματα ,όπως και τρέφω τεράστιο σεβασμό και για τον ίδιο.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα και βγαίνω εκτός κλίματος εδώ, απλά προβληματίζομαι ...

όπως λέει και ένα φιλαράκι... μουσικοί με tips = μαγαζάτορες χωρίς tips...εις!

 

Πρόπερσυ που πέρασα  από την "Κριστιανία" της Κοπεγχάγης πέτυχα μια απίστευτα γ@μ@τη χιππυ φάση που μες στο κλαμπάκι όλοι είχαν τα ποτά τους φερμένα απ' το περίπτερο την πέφταν κάτω και απολάμβαναν πλειάδα μπαντών που παίζαν 'για τη φάση τους' μπορώ να πω ότι το απήλαυσα! Πόσο μπορεί να εφαρμοστεί όμως αυτό στην Ελλάδα και πόσοι νοιζάδες working musicians εδώ μέσα το θέλουν αυτό??

 

φιλικά αργυταρ

 

P.S.: Δε θα 'χε φοβερό γέλιο να δούμε τη φάση αυτή στα μεγάλα...μπουζούκια?? Το hat / jar  θα είχε και στραςςς  επάνω!...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μη σας κούρασα και βγαίνω εκτός κλίματος εδώ, απλά προβληματίζομαι ...

 

Καλό είναι να ακούγονται και αυτές οι φωνές. Ίσως και ακόμα πιο ρεαλιστικές που θα έλεγαν ότι καλό είναι να προσέχει κανείς αυτές τις φάσεις σε αυτούς τους καιρούς που όλοι είναι εναντίον όλων, δικαίων και αδίκων...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πχ : θα σου λέει ο μαγαζάτορας

'εσύ ρε μεγάλε θες λεφτά (τα πενιχρά λεφτά που θες) ενώ μεγάλες μπάντες παίζουν free?? Δε φτάνει που σου επιτρέπω να παίξεις στο venue μου...'

 

 

 

Για να πω την αληθεια, το συγκεκριμενο παραλογο "επιχειρημα" (ο Θεος να το κανει, αλλα τελος παντων) το εχω απαντησει μονο στην Ελλαδα. Στην Αγγλια για παραδειγμα (εχω ακουσει οτι παρομοιες καταστασεις ισχυουν και σε αλλες ευρωπαικες χωρες αλλα εκτενη προσωπικη επαφη εχω μονο με Βρετανια, οποτε παιρνω αυτη σαν παραδειγμα) ΟΛΟΙ πληρωνονται, , ακομα και αν δεν εχει εισητηριο το μαγαζι. Το ποσο θα πληρωθει μια μπαντα εξαρταται φυσικα απο το ποσο γνωστη/καλη ειναι, το ποσα ατομα εχει και το χρονο που θα παιξουν.

 

Αν μια μπαντα (ειτε γνωστη ειτε οχι) αποφασισει να παιξει καποιο live δωρεαν ή να διανειμει δωρεαν καποιο υλικο της, μεγεια της με χαρα της. Παρα πολυ καλα κανει. Αλλα το οτι οι BW παιζουν δωρεαν δε μπορει (imho) ουτε κατα διανοια να χρησιμοποιηθει ως επιχειρημα για να μη πληρωθουν οι Kolokythopita Quintet, για τον ιδιο ακριβως λογο που δεν δικαιουμαι αυτοματα να κατεβασω πειρατικα οτι cd μου κατεβει επειδη οι Radiohead μοιρασαν δωρεαν τη τελευταια δουλεια τους.

 

That aside, πιστευω οτι μια πρωτοβουλια οπως αυτη που πηρε ο Ηλιας και οι Blues wire μονο θετικες επιπτωσεις μπορει να εχει, ακομα και σε μια χωρα που -στο συγκεκριμενο χωρο τουλαχιστον- ο παραλογισμος ζει και βασιλευει. Ισως και να ειμαι υπερβολικα αισιοδοξος σχετικα με τη δυνατοτητα να αλλαξει το status quo μεταξυ μουσικων-καταστηματαρχων αλλα τι να κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρεμβαίνω για να πω ότι ο κύριος Ζάικος , χωρίς να με έχει διορίσει ερμηνευτή των αποφάσεων του, καθώς και οι Blues Wire, υποθέτω ότι η αισθητική και η κατάσταση που θέλουν να αναβιώσουν με τα «θεματικά  blues πάρτι των τριών πρώτων δεκαετιών του 20ου αιώναι» είναι αυτή του λεγόμενου “HOBO BLUES” και όχι η φιλοσοφία «Hippie», πολύ μεταγενέστερη και κατά τη γνώμη μου διαφορετική.  Νομίζω ότι αυτή η διάκριση, ίσως μας κάνει να κατανοήσουμε καλλίτερα την προσπάθεια όλη και μάλλον  να την ερμηνεύσουμε πιο σωστά. Ας με επιβεβαιώσει ή διαψεύσει ο κ. Ζάικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου