Προς το περιεχόμενο

Δύο καμπίνες σε έναν ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα να περιγράψω το θέμα στον τίτλο, αλλά δεν ξερω αν ειναι κατανοητό. Η απορία είναι η εξής:

 

Μπορώ να συνδέσω σε ενισχυτή κιθάρας δύο καμπίνες, αλλά με κάποιο τρόπο να έχω ένα ποτενσιόμετρο στη δεύτερη; Κάτι σαν volume δλδ για τη δεύτερη καμπίνα.

 

Αν αυτό δεν γίνεται, υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ τη δεύτερη καμπίνα?  Η περίπτωση αυτή ίσως επιτυγχάνεται  με ένα A/B διακόπτη και ένα dummy load (?). Όμως ψάχνω μια λύση στο πρόβλημα εύκολη κ οικονομική, διαφορετικά θα μπορούσε κανείς να αγοράσει δεύτερο ενισχυτή!

 

H κάθε καμπίνα είναι 8Ω και ο ενισχυτής έχει όλες τις δυνατότητες (4Ω,8Ω,16Ω). Ελπίζω να είναι κατανοητό το θεματάκι. Thanks guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσπάθησα να περιγράψω το θέμα στον τίτλο, ...

 

Κάτι έγινε και δεν είχε καθόλου τίτλο, οπότε έβαλα αυτόν.  :)

 

 

Σχετικά με το θέμα.... δεν νομίζω να υπάρχει παθητικό στοιχείο (π.χ. ποτενσιόμετρο) με τόσο χαμηλή αντίσταση και που να μπορεί να διαχειριστεί τέτοια ρεύματα. (Για τον HIWATT μιλάμε? )

 

Ας το σκεφτούμε πάντως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Χαρίλαε. Ναι, δεν ξέρω τι έπαθε ο τίτλος. Ίσως επειδή είχα χρησιμοποιήσει όλους τους διαθέσιμους χαρακτήρες  :D έφαγε ένα κόλλημα!

 

Ναι, για τον hiwatt είναι. Ο οποίος έχει 2 εξόδους για καμπίνες (όπως ίσως είναι το σύνηθες). Από ότι έχω διαβάσει εδώ, αν χρησιμοποιήσεις και τις δύο εξόδους συνδέοντας 2 καμπίνας των 8Ω η κάθεμία, τότε ρυθμίζεις τον ενισχυτή στα 4Ω. Άρα μιλάμε για παράλληλη σύνδεση.

Ακόμη και να μπορούσες να βάλεις κάποιου είδους μεταβλητή αντίσταση σε σειρά με τη δεύτερη καμπίνα (που όπως λες δεν θα άντεχε το ρεύμα...), αυτό φαντάζομαι θα άλλαζε τη συνολική αντίσταση, άρα δεν θα είχαμε 4Ω. Σωστά?

 

Πάντως, ακόμη και αν καταλήξουμε στο ότι αυτό που θέλω δεν γίνεται, είναι μια πληροφορία που μου είναι χρήσιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν αυτό δεν γίνεται, υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ τη δεύτερη καμπίνα?  Η περίπτωση αυτή ίσως επιτυγχάνεται  με ένα A/B διακόπτη και ένα dummy load (?). Όμως ψάχνω μια λύση στο πρόβλημα εύκολη κ οικονομική, διαφορετικά θα μπορούσε κανείς να αγοράσει δεύτερο ενισχυτή!

 

 

Φίλε μου αν θέλεις να χρησιμοποιείς μόνο τη μια καμπίνα κάθε φορα (Α ή Β ) υπάρχει αυτό:

http://www.tonebone.com/tb-cabbone.htm

 

Αν θέλεις να δουλεύει σταθερά η Α και ν'ανοιγοκλείνεις τη Β,θα πρέπει να πάρεις σήμα απ'το preamp out (send) αν διαθέτει ο ενισχυτής σου,το στέλνεις σε άλλο τελικό και μετά στην καμπίνα Β,παρεμβάλοντας μεταξύ preamp out και power amp in,έναν ποδοδιακόπτη on/off.Αν φτιάξεις μόνο σου το on/off διακόπτη φρόντισε στη θέση off,να βραχυκυκλώνει η γείωση με το σήμα,αλλοιώς θα έχεις θόρυβο απ'την καμπίνα Β όταν δεν χρησιμοποιείται.

 

Αν θέλεις έξοδο απ΄το power amp του ενισχυτή,το Cabbone που σου δίνω στο link,μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν Α/B box (εννοείτε μετά το external speaker out του ενισχυτή) όπου στην έξοδο Α του cabbone θα έχεις συνδεδεμένη την καμπίνα Β,και στην έξοδο Β  του cabbone,  ένα αντίστοιχο με την καμπίνα σε Ohm dummy load,οπότε ο ενισχυτής σου θα έχει το σταθερό φορτίο που τον έχεις ρυθμίσει απ' τον επιλογέα του,είτε παίζει η καμπίνα Β,είτε με dummy load.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε grorig για τη λυση σου και το ενδιαφέρον.

 

Ο ενισχυτής δεν έχει preamp out (send). Η λύση με το Cabbone ή κάποιο άλλο φτηνότερο αντίστοιχο μαραφέτι είναι ίσως το μοναδικό ενδεχόμενο. Το Cabbone, επιτρέπει επίσης τη σύνδεση καμπίνων διαφορετικής αντίστασης, πράγμα χρήσιμο. Είναι όμως ακριβούτσικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου