Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για επιλογη Μπασου.


hotspur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους. θα ηθελα τις συμβουλες σας για να παρω τη σωστη αποφαση ! Θελω επιτελους να αγορασω ενα καλο μπασο. Οταν λεω καλο εννοω καλυτερο απο αυτο που εχω τωρα, που ειναι ενα απλο και φθηνο μπασο που αγορασα πριν καμποσα χρονια οταν και ξεκινησα να παιζω. Εχω σκοπο να διαθεσω 1000 αντε 1300 ευρο το πολυ ! Η αληθια ειναι πως εχω κατασταλαξει και στον ηχο που θελω αλλα και στη μαρκα !! Απλα ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα και καπου εδω θα ηθελα τις γνωμες σας ! ;D  Το μεγαλο μου ερωτημα λοιπον ειναι, να παρω αυτο  http://www.thomann.de/gr/fender_american_standard_pbass_mn_bk.htm    ή  αυτο  http://www.thomann.de/gr/fender_steve_harris_p_bass.htm    Με προβληματιζει πολυ η χωρα κατασκευης τους, το οτι το πρωτο ειναι signature και μπορει να ειναι υπερτιμημενο και γενικοτερα σκεφτομαι πιο απο τα 2 ειναι προτιμοτερο να διαλεξω. Προφανος, για πολλους και διαφορους λογους δεν εχω τη δυνατοτητα να τα δοκιμασω καπου και τα 2 και να παρω αυτο που μου κανει καλυτερα, γι αυτο και ψαχνομαι μεσω internet. Αν καποιος το κατεχει το αντικειμενο περιμενω με ενδιαφερον της συμβουλες σας. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας δουμε τις διαφορες:

Γεφυρα BadAss: Προσωπικα μ αφηνει αδιαφορο, συμφωνα με πολλους το μπασο αποκτα περισσοτερο sustain - vintage modified: Μια συγχρονη version της vintage γεφυρας.

Mαγνητες: Ο συγκεκριμενος Seymour Duncan εχει παρει πολλες καλες κριτικες και ειναι πολυ ροκαδικος (πολλα μπασα, πολυ ατακα κλπ) - P-Bass Alnico: Fender ηχος με εγγυηση!

Η ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το Harris εχει παλιομοδιτιο αντρικο ;D ;D μανικι (μ αρεσει!), δηλ στο nut μετραει 44,5 και το radius ειναι 7,25 σε αντιθεση με ενα πιο μοντερνο μανικι στο αμερικανικο με 9,5 radius και 41,3 nut width.

Το Harris ειναι Japan που προσωπικα παντα το προτιμω (δεν εχω πιασει στα χερια μου κακο γιαπωνεζικο οργανο...)

Προσωπικα θα πηγαινα για τον γιαπωνεζο - η γεφυρα και ο μαγνητης ΑΝ δεν σου αρεσουν αλλαζουν πιο ευκολα και φτηνα.

Ελπιζω να βοηθησα και καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα Hotspur, καλημέρα κόσμε...

Και τα δύο μπάσα είναι μια χαρά, συν το γεγονός ότι είναι το ίδιο πράγμα: Alder body, maple μπράτσο, οπότε δεν έχεις δίλημμα αν το ένα ήταν ash και το άλλο alder. Ηχούν το ίδιο, μέσες- άκρες καθώς διάλεξες δύο πανομοιότυπα όργανα.

Δεν θα έλεγα ότι η χώρα κατασκευής τους αποτελεί ζήτημα. Τα Γιαπωνέζικα signature, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα αμερικάνικα. Είμαι κάτοχος δύο «υπογεγραμμένων» ιαπωνικών και δεν υστερούν από το αμερικάνικο signature model που έχω.

 

Αν ήταν να διαλέξεις ανάμεσα σε αμερικάνικο και mexico, εκεί ας πούμε ότι είχαμε θέμα συζήτησης, αλλά USA- Japan είναι εφάμιλλα και ίσως να ακούσεις από ορισμένους θετικότερες κρίσεις για τα ιαπωνικά.

 

Αν είσαι φανατίκλα με τους Maiden πάρε το Harris  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και αυτο 0190086850_xl.jpgαξίζει τα 300€ διαφορά απο το budget σου

Ανώτερο απο αυτά που επέλεξες πιο ευέλικτο ηχητικά P+J conf. και πιο καλή κατασκευή 

http://www.thomann.de/gr/fender_tony_franklin_p_bass_ga.htm

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPER ΜΠΑΣΟ! Δεν το συζηταω! Οργανο για μια ζωη και δεν θες ποτε σου τιποτα αλλο. Αν εχεις τα 300 παραπανω παρτο με τα μπουνια.

Ειχα και γω να σου προτεινω μερικα, αλλα δεν ηθελα να σε μπερδεψω αφου εχεις κατασταλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαφέστατα ο J μαγνήτης, ηχητικά το κάνει πιο ευέλικτο από ένα σκέτο P... Καλή επιλογή, ωραίο όργανο. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα ο J μαγνήτης, ηχητικά το κάνει πιο ευέλικτο από ένα σκέτο P... Καλή επιλογή, ωραίο όργανο.  

Ασε βρε σαχλαμάρα .....

Όταν στα λεγα πριν λίγες μέρες "μα Κώστα Κώστα μου αρέσει να πάρω το 30στό JB γιατί αυτό έχει μπορντούρα στο μπράτσο, τασάκι για τα τσιγάρα και γέφυρα για μονόζυγο". Και τώρα νιανιανια.  :P

 

Τα Harris είναι δύο. Το παλιό και το καινούριο. Ψάξε το παλιό.

Και μη βγάλεις τις flats από πάνω.

 

Προτιμώ όμως την πρόταση του Lgbesios.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προτιμώ όμως την πρόταση του Lgbesios.

 

+ 1

 

Bεβαια η τιμη ειναι ενα ζητημα, μιας και ξεφευγει αρκετα απο το αρχικο budget (αφου ο hotspur εθεσε με βαρια καρδια τα 1300 ευρω ως maximum budget).

 

Τωρα αν πηγαινα καθαρα για μια απο τις δυο αρχικες προτασεις, τοτε θα διαλεγα το steve harris το οποιο ενταξει δεν θα το ελεγα και τοσο υπερεκτιμημενο ετσι ωστε να το απερριπτα με τη μια.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ασε βρε σαχλαμάρα .....

Όταν στα λεγα πριν λίγες μέρες "μα Κώστα Κώστα μου αρέσει να πάρω το 30στό JB γιατί αυτό έχει μπορντούρα στο μπράτσο, τασάκι για τα τσιγάρα και γέφυρα για μονόζυγο". Και τώρα νιανιανια.  :P

 

Χμμμ... Κωστα μου μάλλον με μπλέκεις με κάποιον άλλο  ;D Η συζήτηση μας ήταν για μια επιλογή ανάμεσα σε ένα Jazz και ένα Precision... Ουδέποτε η κουβέντα μας πέρασε σε JP... Ή παπάς - παπάς ή ζευγάς- ζευγάς  :) Αχχχχχχχχχχχχ.... γεράματα Κώστα, Κώστα μου μου  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Κωστα μου μάλλον με μπλέκεις με κάποιον άλλο  ;D Η συζήτηση μας ήταν για μια επιλογή ανάμεσα σε ένα Jazz και ένα Precision... Ουδέποτε η κουβέντα μας πέρασε σε JP... Ή παπάς - παπάς ή ζευγάς- ζευγάς  :) Αχχχχχχχχχχχχ.... γεράματα Κώστα, Κώστα μου μου  ;D

ZONK ! Χάσατε !

Η ερώτηση σου ηταν P or J ;

H απάντησή μου ήταν PJ.

Αν όχι PJ, τότε P μιας και και J έχεις.

Πήρες J.

Μία τυπική τέλος πάντων GASοσυζήτηση.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου