Προς το περιεχόμενο

Επίλογη parts για μουσικό PC και το δίλημμα των Mac


vaib_one

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέυτομαι να πάρω ένα καινούριο σύστημα ,

 

κυρίως για μουσική παραγωγή ( ableton live και σπάνια cubase )

επίσης , ερασιτεχνικά video editing και photoshop ( adobe suite )

 

Eίμαι ανάμεσα σε PC ( windows 7 64 ) και iMAC (OSx)

 

.Συγκεκριμένα :

 

PC σύνολο μαζί με οθόνη και διάφορα περιφερειακά 1300-1400

 

τροφοδοτικό Chieftec A-135 Series PSU Modular 750W 80+ 117,00

επεξεργαστήςIntel Core I7-950 (s1366, 3.06GHz, 8MB, Box) 293,69 €

ψύκτρα Scythe Shuriken Rev.B CPU Cooler 19,90 €

Μητρική Gigabyte GA-X58A-UD3R (s1366, DDR3, X58) 220,40 €

Μνήμη Corsair 6GB DDR3-1333 Ram Kit (3 x 2GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TR3X6G1333C9G) 145,74 €

Γραφικά TwinTech GTS 450 (PCI-Express, GDDR5, 1GB) 129,97 €

HDD Western Digital Caviar Black 1TB HDD (64MBCache7200RPMSata III 93,00 €

Drive LG GH22NS40 Black DVD-RW + / - (Sata, Bulk) 20,00

 

( το σύστημα είναι ''συμβατό'' με hackintosh και σίγουρα θα το δοκιμάσω )

 

 

iMAC 2010 21,5 1689,00 ( - 10% foithtikh ekptwsh )

 

Επεξεργαστής Intel Core i3 3.2 GHz / 4MB shared L3 cache

Οθόνη 21.5” LED-Backlit Widescreen Glossy Display Μεγ. Ανάλυσης 1920x1080

Σκληρός δίσκος 1TB Serial ATA (7200rpm)

Μνήμη 4GB (2x2GB SO-DIMM) 1333MHz DDR3 SDRAM

Κάρτα γραφικών ATI Radeon HD5670 512MB GDDR3

 

Ποιά είναι η γνώμη σας ?

 

παρακαλώ ολοληρομένες απόψεις και όχι τύπου , πάρε μάκ ή μήν πάρεις μάκ κορόιδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PC που προτείνεις θα έχει 2+ φορές πιο γρήγορο hardware. Επίσης θα είναι πιο αξιόπιστο (από άποψη hardware ) λόγω καλύτερης επαγωγής της θερμοκρασίας- αν φυσικά πάρεις ένα κουτί της προκοπής.

 

Αυτά είναι αντικειμενικά στοιχεία.

 

Το λειτουργικό, που είναι και η μεγάλη διαφορά, είναι υποκειμενικό. Νομίζω όμως ότι τα Win 7 είναι αρκετά ΟΚ επιλογή.

 

Οπότε η λογική λέει PC.  Ψάξου όμως και με τα forum της Ableton να δεις τι παίζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια αλλαγη που θα σου προτεινα ειναι να παρεις ενα μικρο Solid State σκληρο δισκο για να βαλεις λειτουργικο και το DAW σου και σε ενα κανονικο μικροτερο καθος το 1 τερα το δινουν σχετικα ακριβα αν θυμαμαι με τα 640 γιγα και θα εισαι ταχυτατος ετσι τσεκαρε και βιντεο στο youtube με Solid State  και εγω εχω παρομοιο συστημα και τα MAC σε hackintosh δουλευανε 100% με ολα τα update κτλ . Καλη τυχη στην αγορα σου

 

 

Α και κατι αλλο αντι για τον 950 παρε τον 920 i7 δεν εχει μεγαλη διαφορα και ο 920 παει ΑΝΕΤΑ στα 4GHZ με ο/c θα γλιτωσεις μερικα ευρω αν εισαι σφιχτα με το budget για να παρεις το SSD που θα σου δωσει μεγαλυτερη βελτιωση

 

 

Ηρακλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πω οτιδήποτε καταρχήν ένα μεγάλο μπράβο στο noiz.gr. Είμαι τακτικός επισκέπτης αλλά αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω.

 

Λοιπόν στο θέμα μας, σκέφτομαι και εγώ να κάνω αναβάθμιση στο pc μου (μετά από πολλά χρόνια, αυτό που έχω τώρα είναι pentium 4) και σκεφτόμουνα να πάω σε i7. Για mac δεν το σκέφτομαι καθόλου γιατί για να πάρω κάτι αντίστοιχο θέλω +100% λεφτά...

Λοιπόν το σύστημα που σκέφτομαι είναι το επισυναπτόμενο και οι τιμές του είναι από το Πλαίσιο. Το σύστημα μου το πρότεινε ένας φίλος ο οποίος ασχολείται με υπολογιστές και θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας.

Επίσης στο ψάξιμο βρήκα και αυτή την εταιρία http://www.pcmajor.gr που απ'ότι κατάλαβα στήνει pc για audio εφαρμογές. Μάλιστα αυτό http://www.pcmajor.gr/el/products?page=shop.product_details&flypage=flypage2.tpl&product_id=1904 το σύστημα μοιάζει πάρα πολύ με αυτό που μου πρότεινε ο φίλος και είναι και στην ίδια τιμή (μάλιστα και λίγο φθηνότερο) και έχει και κάποια έξτρα πραγματάκια όπως πχ το acronis και το extended support όπως το λένε στο site τους. Μήπως να το πάρω από εκεί?? έχει κανένας άποψη για την συγκεκριμένη εταιρία??

pci7.thumb.jpg.cae1f7978b63da0f0663782b39190948.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό φαίνεται, αλλά κάποιες παρατηρήσεις:

 

1ον) Παθητική ψύκτρα σε τόσο τούμπανο επεξεργαστή; Δεν ξέρω, μου ακούγεται κάπως. Ειδικά αφού με 50 ευρώ χτυπάς σφοδρή και αθόρυβη ψύκτρα.

 

2ον) Τα windows να είναι 64bit εννοείται... και 200 ευρώ για home δεν είναι πολλα; Νομίζω δικαιούσαι πιο φτηνά αν πάρεις καινούργιο PC.

 

3oν) Βάλε άλλο ένα σκληρό, ειδικά αν δουλεύεις με δείγματα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

1)Έχω βάλει και 2 ανεμιστηράκια για την ψύκτρα. Και να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα την noctua την 12άρα αλλά δεν την έχει το πλαίσιο

2) 64bit είναι αλλά αυτό με τα φθηνότερα που είπες δεν το έχω υπόψιν μου, μπορείς να μου το εξηγήσεις? Είναι η upgrade έκδοση?

3) Έχω βάλει 2 δίσκους έναν για το OS και έναν για τις βιβλιοθήκες, έχω και έναν 640GB οπότε νομίζω θα είμαι κομπλέ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ΟΚ. Απλά σιγουρέψου ότι χωράει στο κουτί, γιατί αυτές οι ψύκτρες είναι σαν ουρανοξύστες  ;D

 

2) Λέγονται ΟΕΜ windows. Ψάξτο αν θες.

 

3) Ένας για system, ένας για samples και ένας για audio tracks. Αφού έχεις και άλλον, είσαι μια χαρά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλους τις παρέας  8) !!! Είμαι και εγώ στην ίδια φάση όπως ο vaib_one και ο kostakisxs, χρειάζομαι δηλαδή βοήθεια για το στήσιμο ενός μουσικού PC που να μπορεί να ανταπεξέρχεται ικανοποιητικά όπως είπα και στο http://www.noiz.gr/index.php?topic=181376.0thread που άνοιξα στις απαιτήσεις των Pro Tools LE και του Cubase... με την διαφορά ότι δεν έχω αποφασίσει ή μάλλον δεν ξέρω, αν πρέπει να διαλέξω Mac ή PC...

 

iraklis gk Αυτό για το Solid State σκληρό δίσκο είναι κάτι που δεν γνώριζα και μου φαίνεται πολύ καλό για το λογισμικό και το πρόγραμμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου