Προς το περιεχόμενο

Arranger,laptop με vsti programms η synth???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δουλειά ενός synth δεν είναι " η ποιότητα ήχων" αλλά η δημιουργία ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ήχων. Αν απλά θέλεις ποιότητα ήχων στα αυτόματα ακκόρντα, πάρε ένα Tyros και καθάρισες  ;)

 

Αναφερομενος στην ποιοτητα ηχων,δεν μιλαω για το πως θα ειναι βγαινουν οι ηχοι στα styles αλλα πως θα βγαινουν στα μηχανηματα...Πχ,το Α1000 απο τα ηχεια του βγανει μια χαρα ενω στον ηχο στα live βγαινεις τελειως χαλια και πολυ αδειο!Αυτο εννοω ποιοτητα στον ηχο!Για αυτο και μιλησα για synths!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αναφερομενος στην ποιοτητα ηχων,δεν μιλαω για το πως θα ειναι βγαινουν οι ηχοι στα styles αλλα πως θα βγαινουν στα μηχανηματα...Πχ,το Α1000 απο τα ηχεια του βγανει μια χαρα ενω στον ηχο στα live βγαινεις τελειως χαλια και πολυ αδειο!Αυτο εννοω ποιοτητα στον ηχο!Για αυτο και μιλησα για synths!

Πολύ πιθανό να έχεις κακές ρυθμίσεις στην κονσόλα σου ή το ηχοσύστημά σου (κονσόλα - ηχεία κλπ) δεν είναι και τόσο ή ακόμα να έχεις συνδέσει μονοφωνικά το όργανο στην κονσόλα. Πράγματα που κάνουν διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με βαση αυτου που ειπες για την μονοφωνια...Το output left/right απο το οργανο,που τα συνδεεις?Βασικα θα ανοιξω αλλο θεμα για αυτο!Ευχαριστω για την επινσυμανση! :)

Το Α1000 το δουλευω μονοφωνικα,αλλα και το Casio CZ101 που εχω αλλα και το PRophecy που τα παιζω επισης ετσι βγαινουν γεματα...Απλα εγω θελω να επικεντρωθω στο θεμα μας....Απλα προσπαθω να βρω ακρη σχετικα με το τι θα παρω.Μπορει καποιος να μου πει "παρε synth και θα κανεις προβα σπιτι με αυτο τον τροπο χωρις να χρειαστεις styles" η "παρε arranger γιατι εχεις δυνατοτητες που μπορουν να ανταπεξελθουν και ως synth" η κατι αλλο...Καταλαβατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το θέμα vsti:

 

Άστο στη άκρη δεν κάνει για τέτοιου είδους live που θες εσύ.

Είναι δύσχρηστο στο midi, μπορεί να κολλήσει και ουσιαστικά άχρηστο αν δεν ασχολείσαι με ηλεκτρονική μουσική αποκλειστικά και με sequencer τύπου qubase, pro tools κτλ

Υπάρχουν μεν καλές βιβλιοθήκες ethnic οργάνων (πχ Instabul Voices) αλλά εξίσου καλές κάρτες επέκτασης synth/workstation (SRX Roland) δεν χρειάζεται να κουβαλάς laptop για μία δημοτική farfisa τύπου M1 εκτός αν είσαι ποζεράς. Επιπλέον φεύγεις από το budget.

Το κόστος μόνο ενός καλού apple macbookair pro ξακινάει στα 2,000 και μα τα soft θα σου φτάσει στα 5,000Ε

 

2. Το θέμα arranger.

 

Το να πας σε ένα καλό arranger τύπου Korg pa2X pro/800, Yamaha Tyros3, Roland G70 τα οποία ειδικά τα 2 πρώτα επειδή είναι καινούργια μοντέλα ξεπερνούν τα 3,000E είναι πάλι άχρηστο. Αυτό επειδή έχετε στη μπάντα όπως αναφέρεις drummer. Η ουσία του arranger επαγγελματικά είναι να αντικαταστήσει drummer&μπασίστα σε μικρά σχήματα 3-4 ατόμων. πχ για ένα λαικό σχήμα έχεις πλήκτρα-μπουζούκι κ 2 φωνές και καθάρισες τα φορτώνει όλα ο πληκτράς πάνω και πάτε για πατσά/σούπα/μαγειρίτσα μετά.

Πιο χρήσιμο μου φαίνεται να πάρετε μπασίστα παρά arranger.

Εκτός αν έχεις κρυφές βλέψεις να δουλεύεις ανεξάρτητα από την υπόλοιπη μπάντα μόνος σου...ε?

 

3. Το θέμα synth/workstation:

 

Εκεί πρέπει να ψάξεις.

Με ήχους, samples, presets, φτιάξιμο δικών σου ήχων δυνατότητες και split cobis (αν μιλάμε για Korg) ώστε να μπορείς να δίνεις μπάσσο στο αριστερό. Άλλη επιλογή είναι να έχεις 2-3 synth και το ένα να το έχεις για τα μπάσα και τα άλλα για ακκόρντα.

Επιλογές στα 2,000E περίπου είναι Korg M3, Yamaha Motif XS και Roland δεν συνιστώ G6 αλλά Fantom X series ή 6 ή 7 γιατί το G6 κατά τη γνώμη μου εχει πολύ ηλεκτρονικό ήχο και δεν κάνει για λαικο/δημοτικό/etnnic

 

Για να αποφασίσεις πρέπει να ακούσεις τα όργανα σε επίσιμες αντιπροσωπείες ή σε φίλους γνωστούς αν έχεις κάποιον και να αποφασίσεις ο ίδιος ανάλογα με το τι θα σου αρέσει.

 

Απλά πράγματα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Το θέμα arranger.

 

Το να πας σε ένα καλό arranger τύπου Korg pa2X pro/800, Yamaha Tyros3, Roland G70 τα οποία ειδικά τα 2 πρώτα επειδή είναι καινούργια μοντέλα ξεπερνούν τα 3,000E είναι πάλι άχρηστο. Αυτό επειδή έχετε στη μπάντα όπως αναφέρεις drummer. Η ουσία του arranger επαγγελματικά είναι να αντικαταστήσει drummer&μπασίστα σε μικρά σχήματα 3-4 ατόμων. πχ για ένα λαικό σχήμα έχεις πλήκτρα-μπουζούκι κ 2 φωνές και καθάρισες τα φορτώνει όλα ο πληκτράς πάνω και πάτε για πατσά/σούπα/μαγειρίτσα μετά.

Πιο χρήσιμο μου φαίνεται να πάρετε μπασίστα παρά arranger.

Εκτός αν έχεις κρυφές βλέψεις να δουλεύεις ανεξάρτητα από την υπόλοιπη μπάντα μόνος σου...ε?

 

 

 

Απλα,σκεφτομαι πολυ και το arranger για το θεμα  της προσωπικης μου πρόβας στο σπιτι!!!Καταλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα χα χα ! ρε παληκαρι παρε ολη την korg  γιατι κατα κει παει το πραμα  οπως διαδραματιζεται απο τις ενδιαφερουσες απαντησεις που παιρνεις !!! ;D ιχ ιχ ιχ !!!

 

Τυχαίο, δεν νομίζω!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίο, δεν νομίζω!!!!!!!!

 

Ασεεε.....

 

Παιδια συγνωμη που θα το πω,αλλα μπερδευτικα πιο πολυ τωρα!!!Τελος παντων,θα κοιταξω και θα δω τι θα κανω.Σας ευχαριστω παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ασεεε.....

 

Παιδια συγνωμη που θα το πω,αλλα μπερδευτικα πιο πολυ τωρα!!!Τελος παντων,θα κοιταξω και θα δω τι θα κανω.Σας ευχαριστω παντως...

 

Μη ζητάς συγνώμη, σε καταλαβαίνω.

Ήσουνα μπερδεμένος, μπερδεύτηκες πιό πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα απο οσο βλεπω θα κινηθω αναμεσα σε Arranger και Synth!Το Laptop το αφηνω στην ακρη και καλο ειναι πιστευω να ασχοληθω για μενα στο σπιτι με το θεμα των VSTi!

Το ΡΑ800 ως οργανο το γνωριζω  καθως το εχει φιλος μου,αλλα οχι το TRITON EXTREME το οποιο το ξερω ως την φημη που γυρναει γυρω απο την σειρα TRITON η οποια ειναι η καλυτερη!Θα παω να κοιταξω τις αντιπροσωπιες οι οποιες εχουν αυτα τα δυο οργανα εκει και υστερα θα επιλεξω,αναμεσα σε αυτα τα δυο!Αν και πιστευω πως το Arranger θα μου ειναι στα μετρα μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου