Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και κριτικές για τον Fender Hot Rod Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και παλι. Θα ηθελα τις αποψεις σας πανω στον αναφερομενο μοντελο.

Αν γινεται διευκρινιστε μου την class του και τις footswitch επιλογες.

Ευχαριστω

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

διευκρινιστε μου την class

 

Καλος ειναι...πρωτοκλασσατος... ;D

 

και τις footswitch επιλογες.

 

στο site της Fender τα εξηγει ολα

 

ειναι ο πλεον δημοφιλης λαμπατος ενισχυτης στον κοσμο οποτε μαλλον  κατι σωστο εχουν κανει εκει στη Fender....

 

αν δεν μπορεις να βγαλεις καλο ηχο απο αυτον τον ενισχυτη πιστεψε με ..ΔΕΝ φταιει ο ενισχυτης....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται για τον ¨απογονο¨του blues deluxe με πιο μοντερνο ηχο, τριτο :more drive: καναλι και ειναι ΑΒ class.Κατ εμε ο blues deluxe ειναι κλασεις ανωτερος (ειδικά οι usa made) δεν παιζονται.Αλλά παλι γουστα ειναι αυτα

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Για την class του δεν ξέρω (νομίζω A/B), όμως δεν έχει σημασία.

Με το footswitch μπορείς να αλλάζεις σε overdrive, δεν έχει όμως νομίζω διακόπτη για να ενεργοποιείς-απενεργοποιείς το reverb.

Επίσης είναι πολύ δυντός από πολύ χαμηλά (πίστεψέ με... με το volume στο 2 είναι κιόλας δυνατά). Έχει ωραίο καθαρό κανάλι και συμπαθητικό overdive(αρκετά καλό), το reverb είναι κλασικό fender.

Αν παίζεις με κιθάρες με μονούς μαγνήτες είναι πιο καλμαρισμένος,με διπλούς είναι ακόμα πιο δυνατός.

Το καθαρό του σπάει γύρω στο 4(+/-) με μονούς και γύρω στο 3(+/-) με διπλούς.

Κατά τη γνώμη μου τα αξίζει τα λεφτά του. Είναι ποιοτική και στιβαρή κατασκευή με ωραίο καθαρό ήχο.

Πολλοί τον γουστάρουν για να παίζουν στο σημείο που σπάει το καθαρό και αρπάζουν οι λάμπες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα...ο ενισχυτης εχει τρελο καθαρο καναλι.τον ακουω στις προβες απο τον αλλο κιθαριστα που τον εχει και παιζει με μια gibson sg std..τον εχω τσεκαρει με fender strato και με gibson lp και ειναι και με τις δυο πολυ καλος.ενα - μονο για εμενα ειναι οτι το reverb δεν ενεργ/απενερ απο το footswith.για τα λεφτα του νομιζω οτι ειναι υπερκομπλε.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το καθαρό του σπάει γύρω στο 4(+/-) με μονούς και γύρω στο 3(+/-) με διπλούς.

Κατά τη γνώμη μου τα αξίζει τα λεφτά του. Είναι ποιοτική και στιβαρή κατασκευή με ωραίο καθαρό ήχο.

Πολλοί τον γουστάρουν για να παίζουν στο σημείο που σπάει το καθαρό και αρπάζουν οι λάμπες.

 

 

Είναι σχεδόν αδύνατον να παίξεις αυτον τον ενισχυτή στο 3 (καλά στο 4 με τίποτα!) καθώς είναι τόσο δυνατός που θα σου προκαλέσει πρόβλημα ακοής!!

Έχω τον πρόγονό του, blues deluxe 2χ12 (usa) και είναι το τελευταίο πράγμα που θα αποχωριζόμουν... καταπληκτικά καθαρά, τεράστιος όγκος και απίστευτη αξιοπιστία κάτω απο πολύ κακές συνθηκες.

Νομίζω πως και o hot rod κινείται κάπου εκεί... στα μείον είναι το βάρος, αλλά στο κάτω-κάτω είναι ένας ενισχυτής με 2 δωδεκάρια... ένα 2ο μείον είναι που δεν έχει master volume αλλά αυτό λύνεται εύκολα (έχω αγοράσει με ελάχιστα λεφτά ένα κουτάκι απο τον Jam που παρεμβάλεται ανάμεσα στο power amp in και το preamp out)

Για μένα είναι άνετα "αγορά με κλειστά μάτια" ειδικά αν βρεις την usa και discontinued έκδοση (είδα νομίζω έναν στις αγγελίες αυτές τις ημέρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν αδύνατον να παίξεις αυτον τον ενισχυτή στο 3 (καλά στο 4 με τίποτα!) καθώς είναι τόσο δυνατός που θα σου προκαλέσει πρόβλημα ακοής!!

 

Είναι πραγματικά πολυ δυνατός(στο 3.5 δύσκολα στέκεσαι δίπλα του).

Φαντάσου όταν τον δοκίμαζα (τον έχει φίλος) έλεγα πώς γίνεται να είναι τόσο δυνατός.

Δηλαδή πώς θα είναι ένας μεγαλύτερος... Όμως τελικά κατάλαβα ότι είναι τέτοια η σχεδιασή του.

 

Φίλε Stratknopf αν τον ζαχαρώνεις χτύπα τον άφοβα.

Έχε μόνο υπόψη... είναι ΔΥΝΑΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ο Hod Rod Dlx είναι αυτά που ανέφεραν οι προλαλήσαντες. Είναι τάξη Α/Β, έχει πολύ καλό spring reverb και διαθέτει δύο στάδια gain (gain & more gain). Το footswitch του έχει δύο διακόπτες για gain και more gain και όχι reverb on/off. Το καθαρό του είναι κλασσικό fender (θαυμάσιο) και αποτελεί πεταλομηχανή. Τα βρώμικά του δεν είναι πολύ καλά κατά τη γνώμη μου (ιδιαίτερα το more gain). Σίγουρα από τους πιο popular ενισχυτές της αγοράς. Σίγουρα ο Blues Deluxe είναι σχετικά καλύτερος, με ένα μόνο στάδιο gain, πιο mild και περισσότερο usable, αλλά με κοστούμι tweed που είναι κάπως ευαίσθητο στη βρωμιά και την κακομεταχείρηση (footswitch επίσης με δύο διακόπτες - gain και reverb). Τα καθαρά τους είναι λίγο-πολύ ίδια.

Ο Hot Rod πάντως είναι πολύ δυνατός από χαμηλά (κλασσικά λογαριθμικά ποτενσιόμετρα) και σπάει γρήγορα (αν μπορέσεις να πας το volume μέχρι το 4). Τέλος, το βάρος του είναι κοντά στα 25 κιλά. Αν θέλεις να παίζεις μόνο στο σπίτι εξέτασε και τον Blues Junior (με ένα όμως μόνο κανάλι). Πάντως, οποιοσδήποτε από τους παραπάνω θα σε βγάλει παντού ασπροπρόσωπο και στην περίπτωση που σου αρέσει ο ήχος fender, αυτες είναι σίγουρα οι καλύτερες λύσεις κάτω από χίλια ευρώ (κατά τη γνώμη μου μονόδρομος).

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω γνωμη για τον hot rod deluxe 1x12" και αυτα που εγραψα παραπανω ειναι για αυτον.ειναι οντως πολυ δυνατος,με διπλους παιζουμε 3,5.μονο για σπιτι δεν νομιζω οτι κανει λογο εντασης

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις κατατοπιστικες απαντησεις.

Λοιπον ο λογος που αναφερθηκα σε αυτο το μηχανημα ειναι οτι οντως ψαχνω καλο λαμπατο κομπο ενισχυτη. προσπαθω να βρω κατι που να μποιαζει στον VHT Pitbull 30 γιατι ειναι φοβερος μπουτικ ενισχυτης.

 

αλλα οτι και να βρηκα κοστιζει πανω απο 1000 και αν ειαν να δωσω 1000+ τοτε παιρνω το κεφαλι οvertone ceriatone. οποτε ψαχνοντας και ακουγοντας μου αρεσε ο fender Blues junior. μικρος πρακτικος τον κουβαλας και στην δουλεια / λαιβ ανετα . και προσθετοντασ το OKKO DIABLO που ειναι μακραν το ΝΟ 1 drive πεταλι , θα ελυνα το προβλημα της βρωμιας.

 

ομως συναντας ενα αλλο προβλημα. ο o μικρος blues ειναι μονοκαναλος αρα το πεταλακι σου δινει επιλογη για ενα ειδος καθαρου

(η rythm η solo). ετσι καταληγοντας στον λιγο πιο ακριβο hot rod deluxe εχεισ βαρβατα καθαρα( δεν εχουν φυσικα σχεση με τα modern clean tou VHT) αλλα πολυ καλα. και εχεις το βρομικο καναλι για rythm. προσθετοντας το okko diablo  εχει και σολο drive. αρα εισαι μια χαρα μαγκας. εχω και american deluxe strat οποτε δενει πολυ.

 

τα ερωτηματα που γενιουνται ειναι

 

το reverb ειναι καλο η παμε σε πεταλο?

αλλαζει λαμπες ευκολα?

hot rod deluxe i blues deluxe?

τον αγοραζει καινουργιο η μεταχειρισμενο?

 

οποιος με κατατοπισει θα του ειμαι ευγνωμον.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου